دلیل عدم حضور در انتخابات نظام پزشکی، فرانشیز 500 تومانی در پزشک خانواده

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، خبرنگاران: سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دلیل عدم حضور در انتخابات نظام پزشکی را مسافرت ونبودن درتهران مطرح نمود.

دلیل عدم حضور در انتخابات نظام پزشکی، فرانشیز 500 تومانی در پزشک خانواده

به گزارش خبرنگار اجتماعی وبلاگ خرید اینترنتی ، دکتر محمد حسن طریقت منفرد در حاشیه ملاقات با وزیر بهداشت روسیه در جمع وبلاگ خرید اینترنتی گفت: در حال حاضر حدود 50 هزار بیمار خاص و همچنین حدود 50 هزار بیمار صعب العلاج در کشور وجود دارد که داروهای گران قیمت و پیچیده برای مصرف این تعداد معدود است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر آن که آیا وزارت بهداشت در نظر دارد واردات دارو به ویژه داروهای بیماران خاص و صعب العلاج را محدود کند گفت: واردات دارو به میزانی که بوده ادامه می یابد.

سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در خصوص غیبت در انتخابات نظام پزشکی، گفت: زمان برگزاری انتخابات در تهران نبودم، اما ظاهرا انتخابات به خوبی برگزار شده است و پزشکان هم به خوبی شرکت نموده اند. اما باید وضعیتی صورت گیرد تا اقبال پزشکان به نظام پزشکی بیشتر گردد، چرا که در تهران تنها 15 درصد شاغلان در این انتخابات شرکت کردند.

طریقت منفرد درباره برنامه های وزارت بهداشت برای گسترش پزشک خانواده و نظام ارجاع، گفت: تکمیل برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع را به شدت و به سرعت دنبال می کنم، اعتبارات این موضوع هم مناسب است. 2000 میلیارد تومان اضافه بر اعتبارات وزارت بهداشت، برای برنامه پزشک خانواده در بودجه سال آینده در نظر گرفته شده و قرار است این برنامه را به شدت گسترش دهیم.

سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه پزشک خانواده، برنامه ساکنی نیست، ادامه داد: بستر اجتماعی این برنامه باید فراهم گردد، متاسفانه صندلی پزشک خانواده به لحاظ اقتصادی و اجتماعی تثبیت نشده و باید مورد اقبال مردم قرار گیرد. این برنامه به اطلاع رسانی کافی احتیاج دارد. طبق تجربه جهان، سال ها طول می کشد تا این برنامه تکمیل گردد. سال هاست که آرزوی برنامه پزشک خانواده را دارم و کوشش خود را در این زمینه انجام می دهم.

وی با بیان اینکه برنامه تکمیلی پزشک خانواده در دو استان یزد و قزوین نیز کلید زده شد، گفت: این برنامه در دو استان فارس و مازندران نیز پیش از این اجرا شده و ادامه دارد.

طریقت منفرد در پاسخ به سوالی درباره مباحث مطرح شده مبنی بر دریافت فرانشیز در برنامه تکمیلی پزشک خانواده و نظام ارجاع، اضافه کرد: یکی از مسائل دو استان فارس و مازندران مربوط به مراجعات غیر ضروری بسیار زیاد بود، به طوری که پزشکان از کار اصلی خود بازمی ماندند. در جهان نشان داده شده که معمولا اگر بهداشت و درمان کاملا مجانی باشد، نه کسی قدر آن را می داند و نه رعایت ضرورتش را می نماید. از طرف دیگر فرانشیز لحاظ شده در این برنامه ناچیز و حدود 500 تومان است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه به اعتقاد کارشناسان دریافت فرانشیز با روح پزشک خانواده تناقض دارد؟ گفت: روح پزشک خانواده را باید از رفتگانش بپرسید، من با آنها ارتباط ندارم.

سرپرست وزارت بهداشت درباره کمبودهای احتاقتصادی داروها، گفت: در خصوص داروهایی که مورد استفاده اکثریت جامعه است، کمبودی نداریم. در خصوص بیماران خاص هم باید داروهای لازم تهیه شده و سعی مان در آینده آن است که در مصرف این داروها حیف و میل نداشته باشیم.

طریقت منفرد در ادامه درباره زمان اعلام تعرفه های تشخیصی درمانی سال 92 و همچنین درصد رشد تعرفه ها نیز گفت: کوششمان آن است که هفته آینده شورای عالی بیمه تشکیل گردد. رشد تعرفه ها با افزایش اعتبارات مرتبط است. در مجموع تعرفه ها بر اساس رشد اعتبارات بیمه ها، افزایش می یابد. قانون بودجه این هفته به مجلس می رود، پیش بینی رشد تعرفه ها را بر اساس رشد بودجه در سناریوهای مختلف طراحی نموده ایم.

سرپرست وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی درباره اظهارات مطرح شده مبنی بر پیش بینی های اجرا شده برای لحاظ کارت های هوشمند در زمینه داروهای بیماران خاص و صعب العلاج، گفت: اینها را من نشنیده ام.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اقدامات وزارت بهداشت برای تامین داروهای مورد احتیاج بیماران خاص و صعب العلاج در شهرستان ها و اینکه دیگر احتیاجی نباشد این بیماران برای تامین داروهایشان به تهران مراجعه نمایند، گفت: ما اگر داروهای خاص و صعب العلاج را با آژانس به منزل بیمار بفرستیم، صرفه جویی اش برای ما بیشتر است تا اینکه در بازار آنها را قرار دهیم. برای بیماران خاص و صعب العلاج که تعدادشان هم ممکن است به 100 هزار نفر هم نرسد، کارت بهداشتی هوشمند را تعبیه خواهیم کرد تا احتیاجشان را از نزدیک ترین راه تامین کنیم. این موضوع از سال آینده اجرایی خواهد شد.

سرپرست وزارت بهداشت همچنین درباره اقدامات اجرا شده برای آن که سهم مردم در پرداخت هزینه های سلامت بیش از این بالا نرود نیز گفت: هفته آینده در اجلاس روسای دانشگاه ها توضیحات کاملی درباره برنامه های جدید در این زمینه ارائه خواهم داد. در حال حاضر بار اقتصادی سنگینی در زمینه هزینه های سلامت بر دوش مردم تحمیل می گردد که باید آن را کم کنیم. در این زمینه از مردم معذرت می خواهم؛ چرا که بیش از 60 درصد هزینه ها را مردم می پردازند.

طریقت منفرد در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مواد غذایی زیان آور و تبلیغ آن در رسانه ها نیز گفت: بر اساس قانون، مواد غذایی زیان آور نباید در رسانه ها تبلیغ گردد. کوشش می کنیم تا از این پس به مواد زیان آور مجوز ندهیم. مهم ترین مسئله در کشور، بحث تغذیه سالم است. تغذیه ناسالم، سرچشمه بیماری های غیرواگیر است و بر همین اساس است که جهان امروز منتظر سونامی بیماری های غیرواگیر است، چرا که منشا اصلی این بیماری ها، تغذیه و آلودگی هاست. ما وظیفه داریم که غذای سالم سر سفره مردم باشد و در این زمینه کوشش می کنیم.

وی همچنین درباره پزشکان بیکار نیز گفت: صندلی پزشکان عمومی در کشور تضعیف شده است. بر اساس آمار سازمان نظام پزشکی که به ما ارائه شده، بیش از 70 هزار پزشک عمومی در کشور داریم که حدود کمتر از 20 هزار نفر آنها طرف قرارداد بیمه ها هستند و پنج تا شش هزار نفرشان نیز در روستاها فعالند. شکاف بزرگی میان پزشکان فارغ التحصیل و شاغل داریم.

سرپرست وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر آنکه از نظر شما پزشکان بیکار به چه مشاغلی بیشتر روی آورده اند؟ گفت: ما هم به دنبال این پزشکان می گردیم. شغل های زیادی در کشور است که درآمدش خیلی بیشتر از پزشکی است.

منبع: تسنیم

به "دلیل عدم حضور در انتخابات نظام پزشکی، فرانشیز 500 تومانی در پزشک خانواده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل عدم حضور در انتخابات نظام پزشکی، فرانشیز 500 تومانی در پزشک خانواده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید