اشتباهات دارویی که به سلامتی آسیب می زنند

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، داروهای OTC را بدون خواندن برچسبشان مصرف می کنیدخیلی از افراد تصور اشتباهی از داروهای OTC یا همان داروهای بدون نسخه دارند و اینطور فکر می کنند که این داروها ضرری ندارند. اما اشتباه است؛ خیلی ها به دلیل مصرف زیاد همین داروهای OTC (مثلا مسکن ها)، یا اوردوز کردن داروهای مسهل یا مهارکننده های اسید معده یا مصرف داروهایی که با داروهای مصرفی دیگرشان تداخل دارند دچار عوارض خطرناک می شوند. فرقی نمی کند یک دارو چقدر بی ضرر به نظر برسد؛ همیشه کار عاقلانه این است که برچسب روی آن را بخوانید.

اشتباهات دارویی که به سلامتی آسیب می زنند

وقتی سوزش معده دارید داروهای آرام بخش مصرف می کنید

افرادی که داروهای تجویزی به نام بنزودیازپین ها را برای خواب مصرف می کنند، 50 درصد بیشتر از سایرین احتمال دارد که شب به سوزش معده دچار شوند. مطالعات نشان می دهند این داروهای تجویزی ضداضطراب، عضله پایینی مری را که عضله ای حلقوی بوده و اجازه ورود اسید معده به مری را نمی دهد شُل می کند.

وقتی تب دارید داروی ضداسهال مصرف می کنید

اگر اسهالتان با تب همراه است یا مدفوعتان با خون یا موکوس همراه است، هرگز سرخود داروی ضداسهال مصرف نکنید. این علائم مربوط به عفونت هستند و باید زودتر به پزشک مراجعه کنید.

بدون تجویز پزشک هر روز آسپیرین می خورید

بعضی از افراد نباید هر روز آسپرین مصرف کنند، خصوصا از این جهت که می تواند موجب خونریزی معده شود. پزشکان معمولا آسپیرین را به افرادی توصیه می کنند که ریسک فاکتور حمله قلبی و سکته مغزی را دارند. درمان با آسپیرین برای خانم ها به اندازه ای که برای آقایان مفید است، موثر نخواهد بود. ضمناً بعضی از افراد نسبت به خاصیت ضد لخته آسپیرین مقاوم هستند.

مصرف داروی ضداضطرابتان را ناگهان قطع می کنید

اگر مدت هاست داروی ضداضطراب مصرف می کنید، ناگهان آن را ترک نکنید. اگر قصد دارید مصرف دارویی را قطع کنید، از پزشکتان بپرسید چگونه می توانید دوز مصرفی تان را تدریجا کاهش دهید. در صورت توقف ناگهانی مصرف این داروها دچار عوارض بسیار جدی مانند حمله عصبی خواهید شد.

از آنتی بیوتیک های قدیمی برای یک عفونت نو استفاده می کنید

اول اینکه شما باید آنتی بیوتیکی را که قبلا برایتان تجویز شده بود تا انتها مصرف می کردید. دوم اینکه خیلی از آنتی بیوتیک ها مخصوص نوع عفونتی هستند که دارید. مصرف آنتی بیوتیک اشتباهی ممکن است بی اثر باشد و منجر به مقاوم شدن باکتری مورد نظر شود، در نتیجه درمان این نوع عفونت، بار بعد که به آن مبتلا شوید سخت تر خواهد شد.

اگر مدت هاست داروی ضداضطراب مصرف می کنید، ناگهان آن را ترک نکنید. اگر قصد دارید مصرف دارویی را قطع کنید، از پزشکتان بپرسید چگونه می توانید دوز مصرفی تان را تدریجا کاهش دهید. در صورت توقف ناگهانی مصرف این داروها دچار عوارض بسیار جدی مانند حمله عصبی خواهید شد

یک داروی اعصاب را بدون اینکه بپرسید چرا به آن نیاز دارید مصرف می کنید

هرگز تجویز یک داروی ضدروانپریشی یا آنتی سایکوتیک را (در صورتی که اسکیزوفرنی یا سایکوسیس ندارید) بدون اینکه از پزشکتان بپرسید چرا باید این دارو را مصرف کنم؟ نپذیرید. مطالعه ای دریافت بیشتر افرادی که این دسته از داروها برایشان تجویز شده، اسکیزوفرنی یا هیچ اختلال روانی جدی دیگری که مصرف این داروها برای آن ها تائید شده ندارند. بلکه دچار عوارضی مانند افسردگی، اضطراب یا اختلال استرس پس از حادثه هستند که با داروهای کم ضررتری قابل مداواست. هر چند روی برچسب بعضی از داروهای آنتی سایکوتیک ذکر شده که برای افسردگی هم مورد استفاده اند؛ اما باید در صورتی برای افسردگی تجویز شوند که داروهای رایج افسردگی جواب نداده اند.

کلسیم را با معده خالی می خورید

کلسیم موجود در بیشتر مکمل ها با نوعی نمک به نام کربنات جفت شده است. معده شما نیاز به اندازه زیادی هیدروکلرویک اسید دارد تا کلسیم کربنات را بشکند، بنابراین همیشه مکمل کلسیم تان را همراه غذا یا با میان وعده تان مصرف کنید. غذا باعث می شود معده تان این اسید لازم را تولید کند.

دارویتان را تا انتها دوره درمان ادامه نمی دهید

به طور مثال مصرف داروی اگزمایتان را متوقف نکنید. در مطالعه ای محققان دریافتند حدود 65 درصد از والدین، مصرف داروی موضعی اگزما که از طریق پزشک برای کودکشان تجویز شده را سه روز بعد از تجویز قطع کرده بودند. برای اینکه درمان اگزما تاثیرگذار باشد باید دقیقا طبق دستور پزشک عمل کنید.

عفونت قارچی را خودتان تشخیص می دهید

بله درست است که خارش و ترشح می تواند علامت یک عفونت قارچی باشد؛ اما ممکن هم هست نباشد. در مطالعه ای که روی 95 خانمی که خودشان تشخیص داده بودند عفونت قارچی دارند انجام شد، آزمایش ها نشان دادند فقط یک سوم آن ها واقعا مبتلا به یک عفونت قارچی بودند؛ بقیه افراد دچار دیگر عفونت های واژینال بودند. پس بهتر است برای تشخیص درست به پزشک مراجعه کنید.

منبع: همگردی

به "اشتباهات دارویی که به سلامتی آسیب می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهات دارویی که به سلامتی آسیب می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید