کوچ اصوات نویددهنده درخشش داستان نویسی متفاوت و زبان آور است

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، نقش و کاربرد زبان در داستان، از اهمیت بسیاری برخوردار است. تا جایی که بسیاری از زبان شناسان داستان و شعر را بیش از هر چیز، اتفاقی ادبی قلمداد می کنند. در واقع، فرق ممیزه داستان و شبه داستان در همین موضوع نهفته است. یعنی داستان واقعی، فارغ از جنبه ها و سویه های داستانی، یک اتفاق ادبی است.

کوچ اصوات نویددهنده درخشش داستان نویسی متفاوت و زبان آور است

مهم ترین شاخصه داستان های کوچ اصوات، زبان شاعرانه آنها است. محمدحسن جمشیدی، به جای قصه سازی و ماجراپردازی و خلق نظام چند صدایی، از تک گویی درونی و فضای چند آوایی استفاده می کند. برای نمونه: و زنش چهل سال، جز صدای نفس هایش، جز صدای پره های بینی اش، صدایی به شوهرش نداده بود.

دومین ویژگی این داستان ها، حس پردازی است. نویسنده بیشتر از آنکه در پی همذات پنداری وخلق ماجراباشد، دغدغه حس پردازی را دارد. و این مسئله، برمی گردد به پیشینه شاعری نویسنده، و مهارت های کلامی و آموخته های زبانی او!

صد البته حس پردازی از عناصر داستانی به شمار می رود، اما محور قراردادن این امر، رفتاری شاعرانه است و در حوزه تجربیات شاعرانه می گنجد.

سومین ویژگی این مجموعه داستان، شخصیت پردازی آن است. در این داستان ها نویسنده، به جای بسط و توسعه شخصیت ها، و توجه به سویه های رفتاری آنها در چهارچوب پیرنگ داستانی، شخصیت هایی عموماً تک ساحتی می آفریند، که این نیز برخاسته از تجربیات شعری و زیستمان شاعرانه اوست و ریشه در سنت ادبی شعر فارسی دارد، که بیشتر اجمالی است تا تفصیلی.

کوچ اصوات، نویددهنده درخشش داستان نویسی متفاوت و زبان آور است. در یک کلام: محمدحسن جمشیدی را می توان داستان نویسی دانست که داستان را می سراید. اما اطمینان دارم که او در آثار بعدی خود، از پس خلق داستان و داستان پردازی نیز برخواهد آمد. در این زمینه گفتنی ها بسیار است، که بماند برای بعد!

مجموعه داستان کوچ اصوات نوشته محمدحسن جمشیدی است که از طریق انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

کوچ اصوات عنوان یکی از داستان های کتاب است که این مجموعه داستان نیز با همین عنوان نام گذاری شده است. در این کتاب علاوه بر داستان کوچ اصوات، 15 داستان کوتاه دیگر نیز با عنوان های صدای اشیا، خواجه عبداله، سوم شخص، نسخه های صامت، مرگبان، ال دادا، نظام آباد ، هفت پشت تنهایی، گورستان قدیمی، راه بند، دستخط، تاریکخانه، خوشه های خارک، جناب کبریایی و رادیوی خاموش آورده شده است.

در بخشی از کتاب آمده است: صدای سوختن شمع ها بود و قرص هایی آب پز که جداره کتری را کدئین دار کرده بودند. ما بودیم و دوازده متر کاغذ دیواری، دورتادور یخ، با رادیویی خاموش که اذان نمی گفت. بیشتر بودیم اما قبض های آب و برق بو نبرده بودند.

پیش از این از محمدحسن جمشیدی، مجموعه شعرهای دستخط و طراح صحنه نیز از طریق انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده بود.

کتاب کوچ اصوات نوشته محمدحسن جمشیدی با شمارگان 1250 نسخه در 147 صفحه و در قطع رقعی از طریق انتشارات سوره مهر چاپ و روانه بازار نشر شده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "کوچ اصوات نویددهنده درخشش داستان نویسی متفاوت و زبان آور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچ اصوات نویددهنده درخشش داستان نویسی متفاوت و زبان آور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید