توجه به حضرت علی (ع) در کتاب های بچه ها زیاد است، بچه ها در ماه رمضان با نسیم و قاصدک همراه شوند

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، محمود پوروهاب در گفت وگو با خبرنگاران ، درباره پرداختن به موضوعات دینی و مذهبی در کتاب های کودک و نوجوان گفت: هم در شعر و هم در داستان کودک و نوجوان به امیرالمومنین (ع) توجه زیادی شده است. و یکی از معصومینی است که نسبت به سایر معصومان به ویژگی ها و خصوصیات اخلاقی ایشان مخصوصا شهادت، موضوع غدیر، یتیم نوازی، تنهایی و سخن گفتن با چاه زیاد توجه شده است.

توجه به حضرت علی (ع) در کتاب های بچه ها زیاد است، بچه ها در ماه رمضان با نسیم و قاصدک همراه شوند

خالق حرف های ناتمام اضافه کرد: معمولا در شعرها و قصه ها بیشتر به نکات آموزشی و سیره زندگی حضرت علی (ع) مثل مهربانی با بچه ها، یاری به فقرا در هنگام روزه داری و ... که به عنوان آموزه هایی برای بچه ها محسوب می گردد، توجه شده است.

این شاعر و نویسنده در ادامه به آثارش در این باره برای بچه ها و نوجوانان اشاره نمود و گفت: من کتاب های زیادی در این زمینه دارم مثل یک باغ لبخند که از سوی انتشارات کانون پرورش فکری منتشر شده و شامل دو قسمت است؛ یک قسمت داستان هایی درباره حضرت علی (ع) و قسمت دیگر درباره پیامبر اکرم (ص). و شامل 8 داستان و روایت است و بیشتر جنبه آموزشی دارد.

خالق صدای زلال بلال اضافه کرد: از دیگر آثارم می توانم به مژده گل اشاره کنم که از سوی نشر جمکران چاپ شده و مجموعه ای 14 جلدی است که 7 جلد آن را من و 7 جلد دیگر را مجید ملامحمدی نوشته است. و یکی از 7 جلدی که من کار کردم درباره حضرت علی (ع) است. مجموعه 10 جلدی یک کار خوب هم از دیگر آثار من در این زمینه است که از سوی انتشارات سوره مهر برای بچه ها منتشر شده و شامل تک داستان است.

پوروهاب در ادامه به مجموعه قصه های خیلی قشنگ اشاره نمود و گفت: این مجموعه حاصل همکاری من و مجید ملامحمدی است و از سوی انتشارات محراب قلم منتشر شده است. تفاوت این مجموعه با سایر کتاب ها این است که طبق موضوع کار شده و هر جلد به موضوع خاصی می پردازد. مثلا مهربانی با حیوانات، مهربانی با زیردستان، مهربانی با بچه ها، احترام به پدر و مادر و ... همه از موضوعاتی هستند که مناسب بچه ها است و بیشتر با آن سروکار دارند.

وی همچنین اعلام کرد: متاسفانه ما در این زمینه کم کار کردیم. باید تحقیقاتی صورت گیرد و از دل منابع دینی موضوعاتی که بیشتر به درد بچه ها می خورد بیرون کشیده گردد ولی این کار انجام نشده است. ما برای فراوری این مجموعه وفت زیادی صرف کردیم تا بتوانیم موضوعاتی برای بچه ها از دل این منابع بیرون بکشیم. در مجموع 14 موضوع پیدا کردیم سپس آن ها را دسته بندی کردیم تا ببینیم هر روایتی در دل چه موضوعی قرار می گیرد. مثلا موضوع مهمان نوازی را انتخاب کردیم و روایاتی که از ائمه درباره این موضوع وجود داشت را استخراج کردیم.

این نویسنده و شاعر در ادامه به بچه ها و نوجوانان توصیه کرد: در روزهای ماه مبارک رمضان و شب های قدر خواندن کتاب هایی با این موضوع را فراموش نکنند تا با آداب ماه مبارک رمضان و رفتار و اخلاق و سیره زندگی امیرالمومنین (ع) بیشتر آشنا شوند.

نسیم و قاصدک از کتاب هایی بود که پوروهاب مطالعه آن را به بچه ها پیشنهاد داد و گفت: این کتاب 800 صفحه ای شامل برگزیده شعرهای مذهبی و آیینی نوجوان ایران از شروع تا امروز است که از سوی بوستان کتاب قم منتشر شده. من همه این شعرها را تقسیم بندی نموده ام. مثلا شعرهایی که در ستایش خدا آمده، شعرهایی که درباره پیامبر اکرم(ص) و 14 معصوم بیان شده و بعد شعرهایی که درباره اعمالی که سبقه دینی دارند و می تواند منبع مناسبی برای مطالعه بچه ها در این روزها باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "توجه به حضرت علی (ع) در کتاب های بچه ها زیاد است، بچه ها در ماه رمضان با نسیم و قاصدک همراه شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجه به حضرت علی (ع) در کتاب های بچه ها زیاد است، بچه ها در ماه رمضان با نسیم و قاصدک همراه شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید