کاخ ساسانی سروستان (کاخ ساسان) در استان فارس

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، کاخ ساسانی سروستان جزو قدیمی ترین کاخ های کشور محسوب می شود که حدود 30 هکتار وسعت داشته است. کاخ ساسان در استان فارس و در 9 کیلومتری شهر سروستان قرار گرفته است.

کاخ ساسانی سروستان (کاخ ساسان) در استان فارس

آشنایی با کاخ ساسان سروستان

وبلاگ خرید اینترنتی | سرویس گردشگری - کاخ ساسانی سروستان که قدیمی ترین گنبد آجری کشور محسوب می ­شود در زمان بهرام گور ساسانی ساخته شده است. آخرین بررسی های باستان شناسی در مجموعه کاخ سروستان نشان می­ دهد که این مجموعه ساسانd در دوره اوج شکوه خود حدود 30 هکتار وسعت داشته است. کاخ سروستان در استان فارس و در نه کیلومتری جنوب شهر سروستان و در راستا روستای نظرآباد در دشتی وسیع جای گرفته است. این کاخ از جنس سنگ و گچ است و ایوانی مربع شکل بخش مرکزی آن را تشکیل می دهد که دارای 13 متر طول و عرض و 18 متر ارتفاع است. همچنین در مرکز و حیاط دارای گنبدی می باشد.

در مورد این بنا پژوهش گران و باستان شناسان اظهارات متفاوتی ارائه کرده اند. اما اکثریت قریب به اتفاق محققین و پژوهشگران داخلی و خارجی این اثر را مربوط به دوره ساسانی و به احتمال بسیار زیاد دوره سلطنت بهرام پنجم (قرن 5 میلادی) دانسته اند. برخی با توجه به عدم وسعت کافی و بنایی که در خور یک کاخ شاهی باشد آن را بعنوان آتشگاه معرفی کرده اند و برخی دیگر با توجه به گسترش آن که بیش از محدوده یک آتشگاه است مکان را به یک استراحت گاه و یا شکارگاه سلطنتی معرفی کرده اند.

معماری کاخ سروستان

برای تقویت گنبدهای مدور از گوشواره استفاده شده است. علاوه بر این شیوه، استفاده از ستون ها به عنوان محافظ سقف در اتاق ها دیده می شود. همچنین تپه ها و ناهمواری های زمین های مجاور نشانگر ابنیه ای است که در اطراف کاخ بنیاد بوده است. روی هم رفته نقشه کاخ سروستان شیوه بسیار بدیع و جالب معماری عهد ساسانی را به نمایش می گذارد. برخی از پژوهشگران معماری ساسانی، با توجه به تکنیک پیشرفته تر در طرحی کلی و جزئیات بنا آن را متعلق به اواخر دوران ساسانی می دانند و معتقدند که ساخت این بنا یکی از نخستین قدم ها در جهت سبک ساختمانی ویژه ای بود که معماری گوتیک را می توان تحقق نهایی آن دانست.

منبع: setare.com

به "کاخ ساسانی سروستان (کاخ ساسان) در استان فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ ساسانی سروستان (کاخ ساسان) در استان فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید