مقایسه کیا اپیروس با سیتروئن C5 و نیسان ماکسیما

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، برای سدان های لوکس و نیمه لوکس و فول سایز در بازارهای دنیای رقبای متعددی وجود دارد و از دیرباز، فراوری و عرضه محصولاتی در این کلاس، از برنامه های اصلی عمده خودروسازان مطرح دنیا بوده است و بازار رقابت بین خودروهای این چنینی، همچنان نیز رونق زیادی دارد. در ایران نیز، هرچند با تنوع کم تر، وضع به همین منوال است و زمانی که کیا اپیروس پا به کشور ما گذاشت، خودروهای توانمند و مجهزی چون هیوندای سوناتا، هیوندای آزرا، سانگ یانگ چیرمن و سیتروئن C5 منتظر ورود این کره ای مجهز و کارآمد و رقابت با آن بودند.

مقایسه کیا اپیروس با سیتروئن C5 و نیسان ماکسیما

امروز نیز در بازار خودروهای کارنموده این رقابت تداوم دارد و می توان به این فهرست، نام خودروهایی چون تویوتا کمری، نیسان تینا، نیسان ماکسیما و چند مورد دیگر را اضافه کرد. با آزاد شدن واردات خودرو در دهه 80 شمسی، تب بازار خرید و فروش خودروهای فوق و خودروهایی که مناسب خانواده های نسبتاً پرجمعیت بودند و در زمره سدان های عظیم و جادار قرار می گرفتند، روزبه روز بالاتر رفت.

در سال های اخیر نیز این انتخاب و تصمیم گیری بین مشتریانی که بودجه خرید خودروهای باکیفیت روز را ندارند، همیشه مطرح بوده است که یا خودرویی صفر کیلومتر از یکی از برندهای چینی بخرند و یااین که، در بازار خودروهای دست دوم دنبال گزینه مناسبی از میان برندهای فوق باشند. آنالیز و مقایسه کیا اپیروس با دو خودروی سیتروئن C5 و نیسان ماکسیما اتوماتیک مونتاژ ایران می تواند در انتخاب این دسته از مشتریان مفید واقع شود.

مقایسه کیا اپیروس با سیتروئن C5

در ابتدا به مقایسه کیا اپیروس با سیتروئن C5 می پردازیم. سیتروئن C5 عنوان سدانی خانوادگی است که فراوری و عرضه نسل اول آن به سال های 2001 تا 2007 و نسل دوم آن به سال های 2008 تا 2017 بازمی شود. این سدان فرانسوی دارای انواع مدل ها و تیپ هاست، ولی در کشور ما نسل اول و دوم این خودرو با عناوین C5 و New C5، همراه با نسخه فیس لیفت نسل دوم آن به صورت محدود عرضه شده است.

سیتروئن C5 به دلایل متعددی حضور موفقی در بازار ایران نداشت که در رأس آن، قیمت گذاری نامناسب و شیوه عرضه نامطلوب آن قرار داشت و با وجود برخورداری از پیشرانه ای توانمند، سواری عالی و نرم، طراحی جذاب و کیفیت ساخت سطح بالا و … عرصه را به رقبایش، خصوصاً محصولات کره ای چون کیا اپیروس، واگذار کرد.

فراموش نکنیم که از میان دو نسخه استیشن و سدان این خودرو، تنها نسخه های سدان آن به بازار ایران راه یافت، و هر دو نسل اول و دوم آن شرایط مطلوبی در بازار کشور ما پیدا نکرد و واردات آن ادامه نیافت.

حال اگر بخواهیم یک سیتروئن C5 مدل 2008 را در برابر کیا اپیروس هم سن وسالش قرار بدهیم، اولین نکته ای که در این مقایسه عیان می شود و در همین ابتدا باید به آن اذعان کرد، این است که با وجود محدود بودن زمان عرضه کیا اپیروس در ایران، این موضوع عدم فروش مطلوب و جاانداختن نامناسب سیتروئن C5 در بازار ایران، هم اکنون نیز منجر به رونق پایین تر و سختی در خریدوفروش آن در بازار خودروهای کارنموده در مقایسه با رقیب کره ای اش شده است. و جالب است که بدانید بسیاری از سیتروئن های موجود در این بازار از قیمت پایین تری به نسبت اپیروس برخوردارند.

با مقایسه کیا اپیروس با سیتروئن C5 می توان رجحان نامحسوسی را برای طراحی شدیداً کلاسیک سیتروئن C5 با فرم گوژپشت عقب خودرو، جلو پنجره شکیل، چراغ های عظیم، استفاده از نوارهای کرومی و … درنظر گرفت. البته ظاهر این خودرو نیز به هیچ وجه نمی تواند پاسخ گوی سلیقه جوانان جویای خودروهای اسپرت و دارای ظاهری به روزتر باشد.

درون کابین این سدان هم تمامی اِلِمان ها و ویژگی های محصولات صنعت خودروسازی فرانسه موج می زند و حال وهوایی کاملاً لوکس در آن وجود دارد. تنها ایراد داخل کابین سیتروئن C5 محدودیت فضای سرنشینان عقب خودرو است که به هیچ وجه در کیا اپیروس مشهود نیست.

درعوض، عایق بندی این خودرو فوق العاده است و کم تر از اپیروس صداهای محیطی و صدای نامطلوب پیشرانه اش را وارد کابین می نماید. سیستم تعلیق سیتروئن C5، با داشتن حالتی اسپرت، بسیار کارآمدتر از رقیبش است و تغییر ارتفاع از طریق باد، آپشنی فوق العاده کارآمد در راستای افزایش کیفیت سیستم تعلیق این فرانسوی قدرتمند است. سواری آن حتی از اپیروس هم نرم تر است و در این زمینه، در بین رقبای موجود در ایران، واقعاً بی نظیر است.

جدای از وجود آپشن ها و تجهیزات معمول، برخورداری از امکاناتی چون سنسور فاصله سنج عقب، نمایش گرهای عقربه ای و دیجیتال صفحه آمپر، غربیلک فرمان با مغزی ثابت که عکس العمل های دقیق تری برای کیسه هوای فرمان به دنبال دارد و منجر به افزایش ایمنی خودرو می شود، عملکرد مطلوب جعبه دنده 4 سرعته اتوماتیک، مصرف سوخت پایین تر، ایمنی فوق العاده بالا و … همگی نشان از کیفیت بالای سیتروئن C5 دارد و کار را برای رقابت کیا اپیروس با این خودرو سخت می نماید.

اما جدای از مسئله محدودیت خرید و فروش در بازار، سیتروئن C5 با معضلی روبه روست که به راحتی نمی توان از کنار آن گذشت؛ بخش موتوری و فنی این سدان بسیار پیچیده است و اگر دچار مشکل فنی و خرابی شود، هر تعمیرکاری از پس تعمیر آن برنمی آید و اگر هم در شهری چون تهران مکانیکی برای تعمیر آن بیابید، در شهرستان ها به سختی می توان کسی را پیدا کرد که قادر به تعمیر آن باشد.

این بخش فنی پیچیده، چندان هم از جذابیت هایی که قبلاً به آن اشاره شد، برخوردار نیست و اگر بدانید که سیتروئن C5 عرضه شده در ایران از یک پیشرانه 4 سیلندر با حجم 2000 سی سی برخوردار است و فقط 143 اسب بخار قدرت فراوری می نماید و شتاب پایینی دارد، خیلی راحت تر به سراغ خرید یک کیا اپیروس می روید که با وجود بعضی کاستی ها، هیچ کدام از مسائل فوق را ندارد.

مقایسه کیا اپیروس با نیسان ماکسیما اتوماتیک مونتاژ ایران

شاید بد نباشد که کیا اپیروس را با خودروی به ظاهر سطح پایین تری چون نیسان ماکسیما (Nissan Maxima)، از نوع جعبه دنده اتوماتیک مونتاژ ایران، مقایسه کنیم. نسل پنجم این خودروی اصالتاً ژاپنی از سال 1998 تا 2003 توسط نیسان و در ایران از سال 2002 تا سال 2012 توسط شرکت خودروسازی پارس خودرو در دو مدل دنده ای و اتوماتیک فراوری و عرضه شده است.

این خودرو در زمان عرضه با استقبال چشم گیر مشتریان ایرانی روبه رو شد و هم اکنون نیز در بازار خودروهای کارنموده خودروی خوش نامی به حساب می آید و یکی از گزینه های معمول برای خرید در این بازار است.

یکی از دلایل موفقیت ماکسیمای مونتاژ داخل، سخت گیری ژاپنی ها در نظارت بر خط مونتاژ ماکسیما در ایران بود، خصوصاً در بحث ساخت مدل هایی با جعبه دنده اتوماتیک که صنعت خودروسازی کشور ما در این زمینه احتیاج به تجربه اندوزی و نظارت بیش تری داشت.

با مقایسه کیا اپیروس با نیسان ماکسیما باید گفت که پیشرانه 6 سیلندر ماکسیمای دنده اتوماتیک 3000 سی سی حجم دارد و 227 اسب بخار قدرت و 255 نیوتن متر گشتاور فراوری می نماید (البته در زمان فراوری ماکسیما، پارس خودرو عدد 197 تا 202 اسب بخار را برای این سدان ژاپنی اعلام می کرد) و جعبه دنده آن به صورت 4 دنده اتوماتیک است. حداکثر سرعت آن 255 کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا 100 کیلومتر آن 8.4 ثانیه است، و مصرف سوخت ترکیبی آن 11.5 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

در مقابل، کیا اپیروس با جعبه دنده 5 سرعته خود، در این بخش خیلی قوی تر عمل نموده است و پیشرانه 6 سیلندری 24 سوپاپ این خودرو، با حجم 3778 سی سی توان فراوری 266 اسب بخار قدرت و 353 نیوتن متر گشتاور را دارد. شتاب آن 1 ثانیه کم تر از ماکسیما و حداکثر سرعت آن چیزی حدود 20 کیلومتر بر ساعت کم تر است.

در بحث ایمنی نیز ماکسیما با داشتن فقط دو کیسه هوا در مقابل 6 کیسه هوای کیا اپیروس که سیستم های نگهدارنده پیشرفته ای دارد، حرفی برای گفتن ندارد. چند آپشن از مدل فراوری داخل ماکسیما حذف شده است تا در این بخش نیز از اپیروس به شدت عقب بیافتد. اما به هرترتیب، این نوع ماکسیما در داخل کشور مونتاژ شده است و از امتیازهای خودروهای داخلی بهره مند است و با وجود توقف فراوری آن، از خدمات پس از فروش خوبی برخوردار است و تعمیر و نگهداری آن به مراتب راحت تر از کیا اپیروس است.

به طورکلی، ماکسیما همچنان جذاب است و با وجود این که از ظاهری به روز برخوردار نیست، احترام و مقبولیت زیادی در ایران دارد؛ درحالی که شرکت وارد کننده کیا اپیروس نتوانست این محبوبیت و احترام را برای این محصول کره ای مهیا کند.

از قلم نیاندازید که ماکسیمای اتوماتیک مونتاژ داخل چند ده میلیون ارزان تر از کیا اپیروس است و با قیمتی کم تر، می تواند بخش زیادی از قابلیت های اپیروس را عرضه کند، هرچند در بحث امکانات و تجهیزات رفاهی تقریباً هیچ حرفی برای گفتن در مقابل اپیروس ندارد.

امیدواریم که این مقایسه کیا اپیروس با خودروهای هم رده خود توانسته باشد اطلاعات مفیدی از این خودرو را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. انتخاب شما کدام یک از این خودروهاست؟

درباره کیا اپیروس بیشتر بخوانید:

  • معرفی خودروی کیا اپیروس و آنالیز بازار ایران
  • تجربه رانندگی با کیا اپیروس
منبع: دیوار

به "مقایسه کیا اپیروس با سیتروئن C5 و نیسان ماکسیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه کیا اپیروس با سیتروئن C5 و نیسان ماکسیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید