مستند پرتره اردشیر زاهدی در حال ساخت است

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، امیر تاجیک مدیر سابق شبکه مستند و مستندساز مستند پرتره اردشیر زاهدی وزیر خارجه ایران (1345-1350) و آخرین سفیر دربار در ایالات متحده آمریکا را با عنوان آخرین دیپلمات می سازد.

مستند پرتره اردشیر زاهدی در حال ساخت است

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، تاجیک یک سالی است ساخت این مستند را شروع نموده و شخصیت فیلم، فرزند فضل الله زاهدی (نخست وزیر منصوب شاه پس از سقوط دولت دکتر مصدق) و داماد محمدرضا پهلوی است که در دوران نخست وزیری هویدا، سکاندار وزارت امور خارجه بود و هنوز هم در مسائل بین المللی با یادداشت ها و مقالاتش درمورد مسائل ایران اظهار نظر می نماید.

سازنده آخرین دیپلمات پس از مدتها تحقیق در مورد شخصیت اردشیر زاهدی، تصمیم گرفته فیلمی از او را با هدف روایت شفاف تر از دوران حکومت پهلوی دوم و جزئیات ناگفته اش فراوری کند و میخواهد این فیلم را در جشنواره های داخلی و خارجی به نمایش بگذارد.

این فیلم 70 دقیقه است و تصویربرداری آن در دو نوبت و به فاصله پنج ماه در شهر مونتروی سوئیس، محل سکونت اردشیر زاهدی، اجرا شده است.

اسناد جذاب، دیده نشده و یا کمتر دیده شده ای برای فراوری این اثر جمع آوری شده و از مهمترین منابع فیلم هم آلبوم ها و اسناد شخصی زاهدی است که تقریبا پیش از این در جایی منتشر نشده است.

تاجیک علاوه بر تهیه و خرید تصاویر آرشیوی از موسسات داخلی و خارجی، به آرشیوهای شخصی افراد در داخل و خارج از کشور دسترسی پیدا نموده به نحوی که می توان گفت وجود این اسناد و تصاویر تاریخی، روایت سومی از تاریخ را در فیلم به نمایش خواهد گذاشت.

به گفته کارگردان آخرین دیپلمات، زاهدی امروز از سیاست های ایران در حوزه های بین الملل، علوم، دفاعی، کشاورزی و آموزشی دفاع می نماید و برای اینکه اعتراض خود را به زورگویی های کشورهایی چون آمریکا نشان دهد، با هزینه خود مقاله نوشته و در روزنامه های کثیرالانتشار بین المللی به چاپ می رساند. زاهدی گرچه یکی از مشاوران عالی و امین شاه مخلوع بود، از اشتباهات و رفتارهای دربار و دولتمردان پهلوی انتقاد می نماید.

آخرین دیپلمات با استناد به اسناد، بعضی روایات تاریخی را برای اولین بار در فیلم بازگو می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مستند پرتره اردشیر زاهدی در حال ساخت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستند پرتره اردشیر زاهدی در حال ساخت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید