شاعری که در هجوم مغولان از عشق و عدالت گفت

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، ایوب دهقانکار در نوشتاری ضمن تبریک روز بزرگداشت سعدی، از این که سخن این شاعر مرز ها را درنوردیده و هم از لزوم تحقیق درباره زندگی و زمانه سعدی و طرح ابعاد مختلف آثار او می گوید.

شاعری که در هجوم مغولان از عشق و عدالت گفت

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ خرید اینترنتی به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، متن یادداشت مدیر خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت اول اردیبهشت ماه، روز عظیمداشت سعدی به این توضیح است: در روز های سخت و تلخ هجوم مغولان، یکی از شاعران عظیم ایران از عشق و عدالت گفت. این شاعر توانا مشرف الدین مصلح بن عبدالله سعدی شیرازی است. سعدی را باید یکی از ارکان شعر فارسی و فرهنگ ایرانی دانست. در بحبوحه هجوم مغولان، سعدی حاکمان روزگار خود را به انصاف در حق مردمان و هم عشق ورزی میان ایشان ترغیب می کرد.

سعدی در نظامیه بغداد که از پایگاه های مهم فرهنگی آن روز بود تحصیل کرد. شوق به دانستن و شناخت دنیا های دیگر او را به سفری دور و دراز کشاند و سالیانی را در غربت سر کرد. از این سفر پرماجرا تجربه هایی اندوخت که حاصل این تجربه ها در دو اثر درخشان او بازنمایانده شده: بوستان یا سعدی نامه و گلستان. خوشبختانه این دو اثر در میان اهل فضل و جامعه دانشگاهی ما به نیکی شناخته شده است و در خارج از مرز های ایران هم به زبان های مهم اروپایی و هم عربی و ترکی برگردانده شده و تاثیری درخور بر شاعران و نویسندگان نامور آن سرزمین ها گذاشته است.

باید از غزلیات و قصاید هم نام ببریم که سعدی لطافت طبع و جزالت در بیان را با هم درآمیخته و نمونه ای از زیبایی های دل نشین شعر فارسی را پدید آورده است.

سخن سعدی بر استواری لفظ و روانی معنا مبتنی است و این دو خصیصه دست یابی به شیوه سعدی را سهل و ممتنع نموده است. دقت در رفتار اجتماعی مردم عصر و هم تامل در ناراستی اعمال حاکمان موجب شده سخن سعدی همیشه تازه و مثال زدنی باشد.

بهره مندی او از انواع صناعات ادبی و هم پرهیز از دشوارگویی سخن او را خیلی زود میان مردم عصر خود و ادوار بعد رواج داد. دیری نپایید که شعر سعدی در سرحد چین بر زبان ها آمد و در قلمرو عثمانی دوستدارانی یافت. شعر سعدی پیروان و مقلدانی هم داشت که هیچ یک کامیابی سعدی را ندارند و انصافا سخن سعدی از لونی دیگر است. سخن سعدی مرز ها را درنوردید و به هند و عثمانی و دنیای عرب و حتی اروپا و امریکا و روسیه رسید؛ گویی این شعر سعدی به حقیقت پیوست:

بدین صفت که در آفاق صیت شعر تو رفت/ نرفت دجله که آبش بدین روانـی نیست

درباره سعدی به زبان فارسی و دیگر زبان ها پژوهش های مطلوبی اجرا شده؛ با این حال همچنان باید درباره زندگی و زمانه سعدی تحقیق کرد و ابعاد مختلف آثار سعدی را طرح کرد. اول اردیبهشت ماه جلالی برای هر دوستدار زبان فارسی روز خجسته ای است؛ زیرا به نام یکی از شاعران توانا و نویسندگان چیره دست این زبان نام گذاری شده است.

شایسته است ما به اسم میراث دار سعدی و گویشور زبان فارسی هم زمینه را برای شکوفایی و کاربردی کردن هر چه بیشتر این زبان هموار سازیم و هم از آثار درخور درباره سعدی و زبان فارسی حمایت کنیم. کوشش برای اشاعه زبان شیرین فارسی و پشتیبانی از آثار شایسته درباره سعدی، در واقع ارج گذاری به یکی از تاثیرگذارترین وجوه تمدن ایرانی ـ اسلامی است. سعدی شاعری متعلق به همه بشریت است و امروز وظیفه ما حفظ و رساندن پیغام او و دنیا بینی او به دنیایان است؛ پیغامی که جز صلح و عشق ورزیدن به نوع بشر نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شاعری که در هجوم مغولان از عشق و عدالت گفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاعری که در هجوم مغولان از عشق و عدالت گفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید