سردرگمی درباره میزان انتقال کرونا از افراد بی علامت ، مقام سازمان جهانی بهداشت حرفش را پس گرفت

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، سازمان جهانی بهداشت روز سه شنبه 20 خرداد موضعش را درباره اینکه آیا افراد بی علامت باعث انتشار ویروس کرونا می شوند یا نه، روشنتر کرد و گفت هنوز دقیقا معلوم نیست میزان انتقال از افراد بی علامت در چه حدی است.

سردرگمی درباره میزان انتقال کرونا از افراد بی علامت ، مقام سازمان جهانی بهداشت حرفش را پس گرفت

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی به نقل از واشنگتن پست اظهار نظر روز دوشنبه یکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت که انتقال ویروس کرونا از افراد بی علامت را بسیار نادر خوانده بود، به بحث علمی داغی درباره این موضوع حل وفصل نشده انجامید و انتقاد گسترده ای را متوجه این سازمان کرد.

  • اطلاعات مهم سازمان جهانی بهداشت درباره ناقلان بدون علامت کرونا

سازمان جهانی بهداشت کمتر از 24 ساعت بعد یک کنفرانس خبری ویژه ترتیب داد تا این اظهار نظر را پس بگیرد و تاکید کند که هنوز نادانسته های بسیاری در این باره وجود دارد.

اما این اظهارنظر به طور گسترده ای منتشر شد و بسیاری آن را دلیلی بر عدم نیاز به زدن ماسک یا رعایت فاصله گیری جسمی شمردند.

ماریا ون کرکوف، رئیس واحد بیماری های نوپدید و بیماری های مشترک میان حیوان و انسان در سازمان جهانی بهداشت که اظهارنظرش در این باره بازتاب گسترده ای پیدا کرد، روز سه شنبه گفت حرف های او سوءتعبیر شده است.

او گفت: من دیروز سیاست سازمان جهانی بهداشت را بیان نمی کردم. ما می دانیم که برخی از افراد دچار ویروس کرونا بی علامت هستند و برخی زا افراد بی علامت می توانند ویروس را منتقل کنند.

مایک رایان، رئیس برنامه های اضطراری سازمان جهانی بهداشت هم گفت که سازمان جهانی بهداشت قصد نداشت سیاست جدید یا متفاوتی را گفت. او گفت: هنوز نادانسته های بسیاری در مورد این ویروس و پویایی سرایت آن وجود دارد.

با اینکه سرایت از افراد بی علامت رخ می دهد، هنوز دقیقا معلوم نیست که میزان این سرایت چقدر است. بررسی ها و مدل ها نشان داده اند که بسیاری از افراد دچار عفونت هرگز علائمی را بروز نمی دهند. پرسش این است که آیا این افراد بی علامت نقش مهمی در انتشار ویروس دارند یا نه.

از طرف دیگر برخی از مقامات سازمان جهانی بهداشت می گویند برخی از کشورها که ردیابی تماس در افراد با عفونت ثابت شده را انجام داده اند، به موارد چندانی از سرایت از افراد بی علامت نرسیده اند.

ون کرکوف هم در بخش پرسش و پاسخ کنفرانس خبری روز سه شنبه توضیح داد که منظورش از بسیار نادر بودن انتقال از افراد بی علامت اشاره اش به همین گروه از بررسی ها در این کشورها بوده است، هر چند که بررسی های بر اساس مدل سازی تخمین می زنند 40 درصد انتقال ها از طریق افراد بی علامت انجام شود.

یک مشکل دیگر تعریف های متفاوت درباره افراد بی علامت است. برخی از افراد در تمام طول دوره عفونت با ویروس کرونا علامتی بروز نمی دهند و کارشناسان آنها را افراد بی علامت حقیقی می شمارند. اما برخی افراد فقط در ابتدای عفونت بی علامت هستند و بعد علامت دار می شند و می توانند در دوران پیش از بروز علائم هم ویروس را منتقل کنند- این نوع را سرایت پیش از علامت دار شدن می نامند.

یک موضوع دیگر هم که شرایط را پیچیده تر می کند این است که در برخی از افراد دچار عفونت علائم بیماری بسیار خفیف است مورد توجه قرار نمی گیرد یا عفونت با علائم کمتر قابل انتظار مانند اسهال یا درد عضلانی شروع می شود و نه علائم کلاسیک مانند تب و سرفه.

اریک توپول، استاد پزشکی مولکولی در موسسه پژوهشی اسکریپس در این باره گفت: واقعا سردرگمی ایجاد کردند. من نمی دانم چرا باید بگویند سرایت از افراد بی علامت نادر است در حالیکه حقیقت این است که ما نمی دانیم میزان سرایت از افراد بی علامت چقدر است.

منبع: همشهری آنلاین

به "سردرگمی درباره میزان انتقال کرونا از افراد بی علامت ، مقام سازمان جهانی بهداشت حرفش را پس گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردرگمی درباره میزان انتقال کرونا از افراد بی علامت ، مقام سازمان جهانی بهداشت حرفش را پس گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید