کمالوندی: تأخیر در لغو تحریم های ایران برای غربی ها زیان بیشتری خواهد داشت

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه تعداد سانتریفیوژ ها و میزان مواد غنی شده ایران در حال افزایش است، تأکید کرد که تأخیر بیشتر در برطرف تحریم های ایران زیان بیشتری به طرف های غربی تحمیل می نماید، در حالی که ایران همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد.

کمالوندی: تأخیر در لغو تحریم های ایران برای غربی ها زیان بیشتری خواهد داشت

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ خرید اینترنتی، بهروز کمالوندی سخنگو و معاون حقوقی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران آدینه شب در یک تبادل نظری اینستاگرامی تأکید کرد که طرف های غربی بازنده عظیم تأخیر در رفع تحریم ها علیه ایران خواهند بود.

کمالوندی در ابتدای این تبادل نظری اینستاگرامی در مورد اینکه در روز ملی فناوری هسته ای چه دستاوردهای نوینی سال جاری رونمایی خواهد شد گفت: در این زمینه فردا با حضور رئیس جمهور نمایشگاهی برگزار خواهیم کرد که در آن بیش از 133 مورد رونمایی از محصولات و پیشرفت های جدید صنعت هسته ای کشور خواهیم داشت.

کمالوندی درباره قانون مجلس در مورد توسعه برنامه هسته ای گفت: سازمان به قانون مجلس پایبندی کامل دارد و در تعامل خوبی با نمایندگان مجلس داریم. ایران در صنعت هسته ای به سرعت در حال حرکت است و در این زمینه زمان به نفع جمهوری اسلامی است. در این خصوص اگر هیچ پیشرفتی هم در مذاکرات رخ ندهد ما از لحاظ فنی در حال پیشرفت هستیم.

کمالوندی در ادامه و در پاسخ به سؤالی درباره نتیجه نشست وین گفت: الان زود است برای اظهارنظر در این مورد و بالاخره موضع جمهوری اسلامی تعیین است و تا رفع همه تحریم ها اتفاقی نخواهد افتاد؛ و چون مذاکرات به صورت مستقیم نیست این فرآیند کمی زمان بر است. در حقیقت کمیته فنی بعد از تعیین شدن سرنوشت تحریم ها وارد بحث می شود و تصمیم درباره همه مسائل برمی شود به نتیجه تبادل نظرها در مورد تحریم ها.

وی در مورد این دغدغه که آمریکایی ها امکان دارد دوباره خلاف تعهدات خودشان اقدام نمایند گفت: در این خصوص خیلی واضح ایران موضع خود را بیان نموده است، در سطوح مختلف کشور اعتقاد بر این است که تحریم ها باید لغو شود و این بار صرف حرف و شعار ایران اعتماد نمی نماید. الان شرایط به گونه ای است که هرچقدر طرف غربی ها تأخیر نمایند این تأخیر به نفع پیشرفت ایران است و به ضرر آنها است. به سرعت تعداد سانتریفیوژهای ما و میزان مواد غنی شده در حال افزایش است. ما در این تأخیر بازنده نیستیم؛ و تأخیر برای طرف غربی ضرر بیشتری خواهد داشت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سؤال که آیا حضور نمایندگان سازمان انرژی اتمی در وین مانع اجرای قانون مجلس نخواهد بود، گفت: صحبتی که من با آقای غریب آبادی و عراقچی داشتم اتفاقی که در حال افتادن است این است که در این نشست خواسته های جمهوری اسلامی در حال مطرح شدن است و مواضع جمهوری اسلامی تعیین و مسلم است.

وی ادامه داد: تا وقتی تحریم ها لغو نشود و راستی آزمایی انجام نشود ایران اقدامی نخواهد کرد و هیچ اطمینانی به طرف مقابل نخواهیم داشت. لیست مطالبات و حدود 1600 تحریم از طرف ایران مطرح شده است و همچنین خواسته هایی که در برجام بوده ولی در عمل اجرا نشده بود همه این ها الان از طرف ایران مطرح شده است و قبل از رفع شدن این مسائل اقدامی از طرف ایران انجام نخواهد گرفت. در این نشست فعلاً کمیته فنی فعال نیست و ایران مسائل خودش را مطرح می نماید و الان کمیته تحریم در حال تبادل نظر است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مورد این موضوع که اساساً فناوری هسته ای چه امتیازی و چه اهمیتی برای ایران دارد، توضیح داد: نکته مهم این است که رسانه های بین المللی و بعضی رسانه های داخلی بیشتر بر روی بحث غنی سازی تمرکز نموده اند و این باعث شده است تا دیگر جنبه های صنعت هسته ای مغفول مانده است. اگرچه خود غنی سازی هم به صورت غیرمستقیم مربوط می شود به زندگی مردم. چه زمانی که به صورت سوخت وارد راکتور تحقیقاتی می شود و رادیو دارو فراوری می نماید و چه زمانی که تبدیل به سوخت نیروگاهی می شود و برق فراوری می نماید. در نهایت این مردم هستند که از منافع آن بهره مند می شود.

وی گفت: همچنین در حوزه های پزشکی هسته ای صنعت هسته ای باعث پیشرفت های بسیار خوبی شده است؛ که در نمایشگاه فردا تعدادی از این موارد رونمایی خواهد شد. برای مثال مرکز پزشکی هسته ای بچه ها که تابه حال این مورد را نداشتیم و یا اورژانس پرتویی در اراک و رونمایی از سانتریفیوژ خون یا کیت غربالگری نوزادان که یاری عظیمی به تشخیص بیماری های بچه ها می نماید را فردا خواهیم داشت. همچنین فردا رونمایی 5 رادیو داروی جدید در تشخیص و درمان سرطان داریم که تأثیر مستقیم روی زندگی مردم دارد.

سخنگو و معاون حقوقی سازمان انرژی اتمی توضیح داد: ما نباید فراموش کنیم که در جهان و در عرصه بین الملل قدرت حرف اول را می زند و کشوری که دارای قدرت صنعت هسته ای باشد از قدرت چانه زنی بالایی برخوردار خواهد بود و این صنعت به نوعی اقتدارآفرین است زیرا صنایع مختلف درواقع مربوط به این صنعت می باشد.

وی در ادامه با تأکید بر اهمیت راکتور جدید اراک گفت: تست سرد راکتور جدید اراک تا سه ماه آینده انجام خواهد شد در این جهت کشورهای اروپایی خلف وعده کردند و یاریی به ما نکردند ولی ما توانستیم بدون یاری کشورهای دیگر اقدام کنیم و خودمان برای اولین بار بسیاری از مقدمات لازم را فراهم کردیم.

منبع: نورنیوز

کمالوندی در سرانجام با اعلام اینکه صنعت هسته ای در همه حوزه ها نقش مهمی دارد و رشد و توسعه صنعت هسته ای درواقع باعث رشد و توسعه صنایع دیگر نیز می شود گفت: قدرت هسته ای اهمیت زیادی برای پیشرفت ایران دارد و موتور محرک توسعه صنایع کشور است. صنعت هسته ای ایران کاملاً بومی شده است و نسبت به سال های قبل پیشرفت بسیار زیادی داشته ایم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کمالوندی: تأخیر در لغو تحریم های ایران برای غربی ها زیان بیشتری خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: تأخیر در لغو تحریم های ایران برای غربی ها زیان بیشتری خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید