معین شدن مراتب صلاحیت های معلمان با اجرای رتبه بندی

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، تهران (پانا) - وزیر آموزش و پرورش در آیین دیدار معلمان برگزیده کشوری با رئیس مجلس شورای اسلامی، معلمان را منادیان فهم و آگاهی و امانت دارترین افراد جامعه دانست و گفت که آموزش و پرورش، مهم ترین فرصت خلق آینده است و نقطه تحول جامعه، از آموزش و پرورش آغاز می شود.

معین شدن مراتب صلاحیت های معلمان با اجرای رتبه بندی

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عصر امروز محسن حاجی میرزایی در آیین دیدار معلمان برگزیده کشوری با محمد باقر قالیباف که هم زمان با روز معلم و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، تعدادی از کنندگان مجلس و معاونان وزیر نیز حضور داشتند، با گرامیداشت لیالی قدر و تبریک روز معلم و تقدیر از رئیس مجلس، اظهار کرد: یکی از ظرفیت های شبکه شاد امکان ارتباط مستقیم با مدیران و رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور است. لذا تا به امروز بسیاری از مسئولان قوای سه گانه در ارتباطی مستقیم و در بستر شاد با مدیران آموزش و پرورش در سطوح مختلف، سخن گفته اند.

وی اضافه نمود: افکار استاد شهید مرتصی مطهری یکی از مبانی بزرگ فکری، علمی و اخلاقی جامعه است و از این منظر، این معلم اندیشمند، حق بزرگی بر گردن جامعه دارد، همچنین یاد و خاطر بزرگان تعلیم و تربیت، هم چون شهید رجایی و شهید باهنر را گرامی می داریم که جامعه از فیض حضورشان، محروم شد.

حاجی میرزایی، همه اقشار جامعه را مدیون معلمان دانست و اضافه نمود: هرچه داریم از معلمان است؛ شخصیّت و هویّت انسان ها و جامعه در پرتو تلاش معلمان شکل می گیرد. این معلمان هستند که انسانی را تربیت می کنند که مسجد، ملائک و جانشین خداوند در زمین می شود و این ها همه از آگاهی و فهمیدن است. بنابراین معلمان، منادیان فهم و آگاهی هستند.

وی گفت: خود خداوند ، معلم است وپیامبران و ائمه اطهار نیز معلم هستند و معلمی شغل با منزلتی است؛ بنابراین وظیفه خود می دانم این روز را به عموم معلمان، تبریک بگویم.

وزیر آموزش و پرورش، ایام شهادت حضرت علی علیه السلام و لیالی قدر را گرامی داشت و شرح داد: آموزش و پرورش مهم ترین فرصت خلق آینده است؛ جامعه ما، انقلاب ما وکشور ما، برای اهداف بلندی که دارد نیازمند آموزش پرورش است. نقطه تحول جامعه، ازآموزش و پرورش آغاز می شود و سایر راستا ها به پایداری و استواری آموزش و پرورش نیست.

وی گفت: جامعه آن گونه که آموخته است، عمل می کند، نهادها و سازمان ها آن گونه عمل می کنند که آموخته اند. اگر قرار است طوری دیگر عمل کنند باید چیز دیگری بیاموزند، پس دولت و مجلس باید به جایگاه رفیع آموزش و پرورش بیندیشند. فرصت آموزش و پرورش، طلایی ترین فرصت برای پیگیری مهم ترین اهداف و اولویت های جامعه اسلامی است.

عضو کابینه تدبیر و امید، با اشاره به تعبیر های مختلفی که در وصف معلمان به کار می رود، اظهار کرد: یکی از اوصاف برجسته معلمان صفت امین است؛ معلمان امین خانواده ها و جامعه هستند، خانواده ها عزیزترین دارائی شان که فرزندانشان هست، به معلمان می سپارند و جامعه آینده اش را به معلمان می سپارد، پس معلمان امانت دارترین افراد جامعه هستند.

وی، اجرای سند تحول بنیادین را مهم ترین برنامه آموزش و پرورش بر شمرد و اذعان کرد: این سند نگاشته شده تا آموزش و پرورش را متحوّل و آن را به اهدافش نزدیک ترکند و این اولویت کاری ما است. بنابراین برای تحول در آموزش و پرورش راستا های متعددی پیموده شده است و در ده سال اخیر، اقدامات متنوعی اجرا شده است،

هرچند همه اقدامات صورت گرفته، ارزشمند و قابل اعتناست، اما ما رویکرد جدیدی را برگزیدیم و در کنار استمرار فعالیت های پیشین، تحول در نیروی انسانی را در دستور کار قرار دادیم؛ زیرا معتقدیم تا زمانی که تحول در نیروی انسانی ایجاد نشود، تغییری در نظام تعلیم و تربیت اتفاق نمی افتد، بنابراین روی این نقطه متمرکز شدیم و اولین اقدام، استخدام و مشخص تکلیف 102 هزار معلم، بدون هیچ گونه اعمال نظر شخصی بود که آرامشی را برای آن ها ایجاد کرد.

حاجی میرزایی اظهار کرد: رویه معمول ورود نیرو به آموزش و پرورش؛ نظام تعلیم و تربیت را دچار آسیب کرده بود، لذا با دستور رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و مصوبه راهبردی شورای عالی انقلاب فرهنگی، ورودی آموزش و پرورش اصلاح شد و از این پس، جذب نیرو صرفاً از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی امکان پذیر است.

وی ادامه داد: اقدام بعدی ما این بود که بررسی کنیم آیا دو دانشگاه مذکور، نیروی مورد نظر آموزش و پرورش را تأمین می کنند؟ لذا با تمرکز بر این موضوع 12 رشته تحصیلی جدید برای دانشگاه فرهنگیان را ایجاد کردیم تا معلمان با برنامه های درسی جدیدی تربیت شوند.

همچنین طرح کارآمد را برای معلمان فعلی دوره آموزش ابتدایی و طرح جامع یادگیری را برای دوره آموزش متوسطه، با هدف انتقال دانش معلمان به یکدیگر برای افزایش صلاحیت ها و توانمندی ها، اجرایی کردیم.

عضو کابینه تدبیر و امید، برنامه درسی را دیگر هدف تحول دانست و اظهار کرد: نقطه اساسی تحول در آموزش و پرورش، این است که بر اساس سند تحول، تربیت محور بودن برنامه درسی را محور قرار دهیم. بنابراین برای 11 حوزه درسی، الگوی درسی تدوین و در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دادیم.

وی سومین حوزه تحول را، حوزه سنجش و ارزشیابی اعلام و مطرح نمود: سنجش خوب و دقیق عملکرد و فعالیت ها، امری ضروری است که باید به آن پرداخته شود؛ با تدابیری که اتخاذ شد می توانیم در آینده، سنجش های دقیق تر از پیشرفت تحصیلی و عملکرد کلی نظام آموزشی، به دست آوریم که نقطه تحول در نظام تعلیم و تربیت خواهد بود.

حاجی میرزایی با اشاره به شیوع بیماری کرونا و ایجاد اختلال در نظام آموزشی، اذعان کرد: در این راستا آموزش و پرورش کار فوق العاده ای کرد، کرونا شیرازه آموزش را از هم گسیخت، اما فرهنگیانبا هوشمندی تمام، در کمتر از یک هفته دوباره آموزش را به جریان انداختندو این بساط از هم گسیخته را ترمیم کردند ودر این شرایط، کاری فوق العاده انجام دادند که من از همه معلمان دراین خصوص، قدردانی می کنیم.

وی داد: ما امروز جدیدترین خدمات مبتنی برITرا ارائه می دهیم و در این زمینه گوی سبقت را از دیگران ربودیم به طوری که 13 میلیون نفر، در هفته در شبکه شاد فعالیت می کنند و به طور توسط 50 هزار ارتباط زنده در شاد برقرار می شود. معلمان وارد زیست بوم جدیدی شده بودند و با این که هیچ آموزشی را دریافت نکرده بودند، به سرعت مهارت های لازم را فرا گرفته و اهداف تعلیم و تربیت را به خوبی دنبال کردند.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص رتبه بندی معلمان، گفت: این طرح را با فراز و نشیب های فراوانی به تصویب رساندیم و تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم که انتظار می رود در کوتاه ترین وقت ممکن، تصویب و به نتیجه برسد. با اجرای رتبه بندی، مراتب صلاحیت های معلمان را مشخص می کنیم تا بتوانیم در معلمان برای ارتقای شایستگی ها و صلاحیت های معلمی، ایجاد انگیزه کنیم تا آن ها توانمندی های خود را افزایش دهند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "معین شدن مراتب صلاحیت های معلمان با اجرای رتبه بندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین شدن مراتب صلاحیت های معلمان با اجرای رتبه بندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید