زخم کاری؛ راوی 6 گناه کبیره

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، مصطفی داننده؛ قبل از اینکه این یادداشت را بخوانید، بگویم که ممکن است با خواندن آن، داستان سریال زخم کاری تا حدودی برای شما لو برود. پس اگر این سریال را ندیده اید، این نوشتار را نخوانید.

زخم کاری؛ راوی 6 گناه کبیره

زخم کاری محمد حسین مهدویان که اقتباسی از رمان بیست زخم کاری و مُلهم از نمایشنامه مکبث است، روایتگر زخمی کاری است که 6 گناه، به آدمی می زند.

بیایید این 6 گناه که بخشی از 7 گناه کبیره مسیحیان است را با هم مرور کنیم. شهوت، طمع، خشم، حسادت، تنبلی و غرور.

این 6 خصلت پلید آدمی را می گردد در مالک، سمیرا، منصوره و ناصر دید. بیایید بر اساس این شش گناه شخصیت های این سریال را آنالیز کنیم.

مالک

مالک با بازی جواد عزتی، شخصیت اصلی این سریال است. فردی که دوست دارد همه را کنار بزند و نفر اول باشد. او به زندگی ریز آبادی ها که هم روستایی های آن ها بودند حسادت می نماید. مالک همواره از خودش می پرسد چرا آن ها دارند و من ندارم؟ چرا آن ها ارباب هستند و من رعیت؟ همین حسادت است که کم کم در او تبدیل به خشم می گردد.

از ناصر پسر حاج عمو خشم دارد. دوست دارد به خاطر این حسادت و خشم بلایی سر آن ها بیاورد که توان بلند شدن نداشته باشند. خودش به فکر کلاه گذاشتن مالی است، اما طمع بیشتر و وسوسه های سمیرا او را تبدیل به یک اژد های خون خوار می نماید. طمع داشتن به تمام آنچه ریز آبادی ها دارند کار را به جایی می رساند که پسر ساده دل روستایی تبدیل به شیطانی تمام عیار می گردد که برای رسیدن به مال بیشتر دست به هر کاری می زند.

مالک درگیر شهوت هم هست. رابطه با منصوره و کیمیا، درحالی که او تعهد اخلاقی به سیمرا دارد حکایت از گناه دیگری است که انسان بودن را از مالک گرفته است. مالک کم کم، درگیر شهوت، طمع، حسادت و خشم می گردد. مالک برای بالا رفتن روی شانه های انسانیت خود قدم می گذارد و او را قربانی امیال خود می نماید؛ و چه خوب گفته است سعدی که:

توانم آنکه نیازارم اندرون کسی

حسود را چه کنم که او ز خود به رنج دَرَست

بمیر تا برهی ای حسود که این رنجی ست

که از مشقت آن جز به مرگ نتوان رَست

سمیرا

او هم، چون مالک دچار حسادت است. حسادت به آن هایی که پول دارند و برای رسیدن به موقعیت شان به هر کاری دست می زند. ورود به زندگی مرد زن دار، برقراری رابطه های عیراخلاقی با صاحبان قدرت و ثروت، تشویق شوهر به انجام کار های غیر انسانی، دروغ گفتن و... او به خاطر حسادت دست به هر کاری می زند.

خشم و طمع را در سمیرا به وضوح می گردد دید. خشم او کار را به جایی رسانده که زندگی چندین خانواده، قربانی تصمیمات او شده که حاصل خشم، حسادت و طمع است. غرور سیمرا او را به دیوی تبدیل نموده است که هیچ رابطه ای با انسانیت و مادری ندارد.

به نظر شما کدام مادری حاضر است برای رسیدن به ثروت و قدرت، فرزندانش را وارد جنگ خطرناک با ریزآبادی ها کند. سمیرا نه شاگرد اول مکتب ماکیاولی که استاد آن است. برای او هدف هر وسیله ای را توجیه می نماید.

حدیثی از امام علی وجود دارد که بسیار شبیه به روزگار سمیرای سریال زخم کاری است. ایشان فرموده اند که: أَعْظَمُ النَّاسِ ذُلًّا الطَّامِعُ الْحَرِیصُ الْمُرِیب / ذلیل ترین مردم، کسى است که طمعکار، حریص و وسوسه گر باشد.

ناصر و منصوره

دختر و پسر حاج عمو هم گرفتار این گناه های کبیره هستند. ناصر تنبل و حسود است. نمی تواند موفقیت مالک را ببیند. مالک را همچنان پسر کشاورزی ساده می داند و در عین حال اهل کار نیست. غرور او اجازه نمی دهد زیر دست مالک باشد. ناصر فکر می نماید، چون پسر حاج عمو است یعنی تا ابدالدهر باید آن بالا بنشیند و دستور دهد.

منصوره هم خالی از گناه نیست. او همچنان بعد از سال ها با علم به اینکه مالک زن دارد، همچنان در پی اوست. عشقی که به شهوت نزدیک و نزدیک تر می گردد. منصوره بعد از اتفاقات متعددی که بعد از مرگ پدرش می افتد، دچار خشم می گردد و همین خشم از او هم یک دیو می سازد که برای رسیدن به اهدافش دست به هر کاری می زند.

دیگر شخصیت های این سریال هم به نوعی درگیر یکی از این ویژگی های هستند. با مرور رفتار اخوان، کیمیا، حاج مظفری و .. شهوت، طمع و حسادت را دید.

می بیند، آدم ها به راحتی به دام شیطان می افتند و انسانیت خود را قربانی می نمایند. امروز از خود نپرسیم که چرا جامعه ما به اینجا رسیده است؟ شهوت، طمع، خشم، حسادت، تنبلی و غرور را به وضوح می گردد در جامعه دید. در روز هایی سخت مالی بسیاری به فکر پرکردن جیب خود هستند.

زخم کاری را باید از بُعد انسانی آن دید و به آن احترام گذاشت. این سریال به ما یادآور شد که مواظب رفتار های خود باشیم و از بعضی از رفتار هایمان که در آن حسادت یا غرور دیده می گردد به سادگی عبور نکنیم. مالک هم پدری بود که برای خوشبختی خانواده اش کار می کرد، اما ...

منبع: عصر ایران

منبع: فرارو

به "زخم کاری؛ راوی 6 گناه کبیره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زخم کاری؛ راوی 6 گناه کبیره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید