علت سیاهی دندان ها

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، برخی از مردم در خصوص سیاه شدن دندان هایشان و اینکه این سیاهی از دوره نوجوانی و هم زمان با بلوغ پدید آمده، باورهایی دارند؛ مثلا می گویند به علت تغییر ماهیت بزاقم این طور شده ام یا چیزهایی از این قبیل. اما این باورها درست نیستند. لازم دیدم در این خصوص اطلاعاتی به شما بدهم. تغییر رنگ دندان (سیاه یا قهوه ای) می تواند به چند علت ایجاد گردد:

علت سیاهی دندان ها

دلیل سیاهی دندان ها

نویسنده:دکتر محمدجعفر اقبال

بعضی از مردم در خصوص سیاه شدن دندان هایشان و اینکه این سیاهی از دوره نوجوانی و هم زمان با بلوغ پدید آمده، باورهایی دارند؛ مثلا می گویند به دلیل تغییر ماهیت بزاقم این طور شده ام یا چیزهایی از این قبیل. اما این باورها درست نیستند. لازم دیدم در این خصوص اطلاعاتی به شما بدهم. تغییر رنگ دندان (سیاه یا قهوه ای) می تواند به چند دلیل ایجاد گردد:

1. پوسیدگی

وجود و نفوذ باکتری ها در شیارها یا فرورفتگی های سطوح متعدد دندان ها موجب ایجاد پوسیدگی می گردد. تغییر رنگ به دلیل پوسیدگی در مراحل گوناگون مشاهده می گردد. در بعضی از موارد، این تغییر رنگ، در مراحل اولیه و آغاز پوسیدگی هم در سطح دندان ها و به خصوص داخل شیارها مشاهده می گردد.

در این صورت، با رعایت بهداشت (مسواک کردن مرتب با خمیر دندان های حاوی فلوراید، استفاده از دهان شویه فلوراید) پوسیدگی متوقف خواهد شد. در صورت پیشرفت پوسیدگی، لازم است پوسیدگی ها برداشته و ترمیم صورت پذیرد. تشخیص و طرح درمان با دندان پزشک است. لازم است بیمار در مطب دندان پزشکی با نور کافی و وسایل دندان پزشکی معاینه شده و تصمیم گیری گردد.

2. تجمع رنگدانه در سطوح دندانی

این تجمع، به خصوص در سطوح ناصافی مثل سطوح جونده و سطح به طرف زبان و کام دندان های قدامی، سبب تغییر رنگ دندان ها می گردد. این رنگدانه ها به دلیل خوردن نوشیدنی ها و غذاهای حاوی رنگدانه، سیگار و انواع دخانیات در سطح دندان تجمع پیدا نموده و به دندان متصل می شوند. این رنگ ها از طریق مسواک کردن برداشته نمی گردد.

لازم است این رنگدانه ها از طریق دندان پزشک تمیز گردد. گفتنی است که این نوع تغییر رنگ نباید با تراش یا ترمیم دندان اصلاح گردد بنابراین لازم است شخص به دندان پزشک مراجعه کند تا پس از تشخیص اقدام صحیح صورت گیرد.

3. تجمع جرم در ناحیه طوق دندان ها و در سطوح گوناگون دندانی

این تجمع می تواند سبب تغییررنگ گردد و در بعضی از موارد ممکن است شخص تغییر رنگ ناشی از تجمع جرم را با پوسیدگی اشتباه کند. اغلب در صورت وجود جرم، لثه ها ملتهب و قرمزرنگ است و در بعضی از موارد قطعاتی از آن جدا می گردد.

در این مورد هم مانند موارد قبل شخص با مراجعه به دندان پزشک اقدام به درمان خواهد نمود. تجمع جرم سیاه رنگ به طور معمول در سطوح جونده دندان ها دیده نمی گردد و اغلب در ناحیه اتصال لثه با دندان ها تشکیل شده و مشاهده می گردد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "علت سیاهی دندان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت سیاهی دندان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید