حضور نظامی ترکیه در نزدیکی مرزهای امارات

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، خبرنگاران، سرویس بین الملل - فاطمه صالحی: به تازگی انتشار اخبار تأیید نشده از سوی مراجع رسمی در مورد اینکه ترکیه میخواهد یک پایگاه نظامی دریایی در عمان و مشخصاً در استان البریمی واقع در نزدیکی مرزهای امارات بسازد بحث و جدل های فراوانی را به دنبال داشته است.

حضور نظامی ترکیه در نزدیکی مرزهای امارات

در همین خصوص یک منبع مطلع در مصاحبه با الخلیج الجدید گفت که ترکیه به دنبال احداث پایگاه نظامی دریایی در عمان است و مذاکرات میان طرفین در حال اجرا است اما تا به امروز توافقی صورت نگرفته است.

این منبع که خواست نامش فاش نگردد، اضافه کرد: هنوز تعیین نیست که این توافق همکاری نظامی شامل احداث پایگاه نظامی دریایی ترکیه در عمان را شامل می گردد یا خیر اما به هر حال این یک تحول بسیار عظیم در نقشه ژئوپلتیک شبه جزیره عرب است.

ترکیه و عمان دارای همکاری نظامی هستند و آخرین مورد آن تحویل دو قایق دریایی ترکیه به عمان در ماه می و در چارچوب توافقنامه ای بود که طرفین در سال 2014 امضا کردند. بر اساس این توافق، ترکیه متعهد شده 14 قایق به عمان برای استفاده در گشت های فوری امنیتی تحویل دهد.

ترکیه پیش از این در قطر اقدام به ساخت دو پایگاه نظامی نموده است. اولین پایگاه ترکیه در قطر در اکتبر سال 2015 میلادی و در چارچوب روابط بین دوحه و آنکارا شروع به کار کرد و در دسامبر 2017 با عنوان فرماندهی مشترک نیروهای قطر و ترکیه نامگذاری شد. به این پایگاه طارق بن زیاد نیز اطلاق می گردد. دومین پایگاه نیز با نام خالد بن ولید آذر ماه سال 98 افتتاح شد.

باید گفت پایگاه های نظامی ترکیه در دوحه و موگادیشو پایتخت سومالی مهمترین پایگاه های نظامی آنکارا در میان کشورهای عربی به شمار می رود.

ترکیه کوشش نموده است طی سالهای اخیر همکاری های خود را با عمان در زمینه های نظامی و دفاعی افزایش دهد به ویژه آنکه یک یادداشت تفاهم در زمینه همکاری های نظامی میان 2 کشور در سال 2011 امضا شد. در سال 2015 نیز 2 طرف توافق نامه ای امضا کردند که بر اساس آن ارتش عمان 172 خودروی زرهی از نوع های مختلف در سال 2020 تحویل می گیرد.

نخستین بخش از این خودروهای زرهی در سال 2017 به عمان تحویل داده شد. کشور عمان در سال 2018 در مرتبه سومین از واردکنندگان سلاح از ترکیه نهاده شد به طوری که ارزش صادرات سلاح از ترکیه به عمان به بیش از 150 میلیون دلار رسید.

در مه 2020 نیز عمانی ها گفتند که قایق های سریع ساخت ترکیه را در چارچوب توافقنامه نظامی امضا شده میان 2 طرف تحویل گرفته اند.

در بخش مالی نیز حجم سرمایه گذاری های ترکیه در عمان به 8 میلیارد دلار می رسد به طوری که بسیاری از شرکت های ساخت و ساز ترکیه در عمان مشغول به کار هستند. این در حالیست که تنها 10 شرکت عمانی در ترکیه مشغول به کار بوده و سهم سرمایه گذاری های آنها به 10 میلیون دلار می رسد. در فوریه سال 2020 تبادلات تجاری میان 2 کشور افزایش یافته و به 490 میلیون دلار رسید.

آنالیز این اعداد و ارقام نشان می دهد که ترکیه به کشور عمان به عنوان یک کشور هدف چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ صادرات سلاح و ایجاد محور ضد شیخ نشین های حوزه خلیج فارس می نگرد.

انتشار این اخبار تأیید نشده در حالی صورت می گیرد که بعضی تحلیل گران عمانی معتقدند که چنین اقداماتی در راستای ضربه زدن به روابط میان عمان و کشورهای عربی صورت می گیرد چرا که قطعاً ایجاد پایگاه نظامی از سوی ترکیه در عمان خشم و نارضایتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه امارات و عربستان را بر می انگیزد.

حال آنکه ترکیه یک همپیمان قدرتمند در این حوزه یعنی قطر دارد. آنکارا و دوحه با تقویت روابط استراتژیک خود طی سالهای گذشته کوشش نموده اند در برابر برنامه های عربستان و امارات در منطقه بایستند. این روابط از سال 2017 بعد از آنکه چهار کشور عربی حوزه خلیج فارس بنا به دستور ریاض روابط خود را با دوحه به بهانه حمایت قطر از تروریسم قطع کردند بیش از پیش تقویت شد به طوری که می توان گفت وارد مرحله جدیدی از همپیمانی استراتژیک رسید.

ترکیه به دنبال آن است تا علاوه بر قطر، به دایره همپیمانان خود در منطقه به ویژه در دنیا عرب علیه امارات و عربستان اضافه کند چرا که آنکارا در حال حاضر درگیر پفراینده های رقابتی مشترک با ابوظبی به ویژه در قبال درگیری های داخلی در لیبی و نفوذ در قاره آفریقا است.

آنکارا می کوشد به وسیله ایجاد پایگاه های نظامی بیشتر در کشورهای عربی بی طرف، آنها را در عرصه رقابت با اعراب حوزه خلیج فارس به سمت خود بکشاند. ترکیه حتی در پفراینده سد النهضه اتیوپی و درگیری ها میان سودان و مصر از یک سو و اختلافات با اتیوپی بر سر سهم آبی هر یک از آنها از سوی دیگر نیز ورود پیدا نموده است چرا که مصر یکی از دشمنان و رقبای سرسخت ترکیه در قاره آفریقا و موضع گیری های منطقه ای به شمار می رود.

بنابراین می توان گفت که عربستان، امارات، بحرین، مصر در محور مقابل ترکیه و قطر قرار دارند به طوری که هر کدام از این کشورها علیه کشور مقابل در خصوص پفراینده های داخلی و منطقه ای موضع گیری می نماید.

اخیراً نیز درگیری های شدید لفظی میان مقامات ترکیه از یک سو و امارات و بحرین از سوی دیگر به وقوع پیوسته است به طوری که خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه اعلام نموده که امارات اقدامات مُضری را در لیبی و سوریه مرتکب شده و آنکارا در زمان و مکان مناسب به آن واکنش نشان خواهد داد. وی ابوظبی را حامی سازمان های تروریستی مخالف ترکیه خوانده بود.

در هر صورت باید گفت که اگر اخبار ساخت این پایگاه نظامی تأیید گردد و آنکارا فرایند ساخت آن را در عمان شروع کند عربستان سعودی و امارات ساکت نخواهند نشست و برای تحت فشار قرار دادن مسقط وارد عمل خواهند شد چرا که حضور نظامی ترکیه در نزدیکی مرزهای امارات را عملاً یک تهدید جدی علیه امنیت ملی خود در سایه اختلافات موجود با آنکارا می دانند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "حضور نظامی ترکیه در نزدیکی مرزهای امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور نظامی ترکیه در نزدیکی مرزهای امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید