اقدامات عراق برای کاهش وابستگی به واردات برق ایران

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، عراق تحت فشار آمریکا برای کاهش وابستگی به واردات برق و گاز طبیعی ایران، میخواهد ظرفیت فراوری نیرو را تا سپتامبر افزایش داده و مناقصه خورشیدی به ظرفیت 755 مگاوات را ازسربگیرد.

اقدامات عراق برای کاهش وابستگی به واردات برق ایران

به گزارش ایسنا، احمد العبادی، سخنگوی وزارت برق عراق که دومین فراورینماینده نفت عظیم عضو اوپک است، به خبرگزاری دولتی عراق اظهار کرد: عراق میخواهد تا سپتامبر 635 مگاوات به ظرفیت برق خود اضافه کند. عراق در حال حاضر 16.77 گیگاوات ظرفیت فراوری نیرو دارد. ظرفیت بیشتر فراوری نیرو همچنین یاری خواهد نمود عراق از نفت خام کمتری برای فراوری برق استفاده نموده و به جای آن، برای کسب درآمد بالاتر، به صادرات نفت بیشتری بپردازد.

به گفته العبادی، عراق مذاکراتی برای متصل شدن به شبکه برق شورای همکاری خلیج فارس داشته و قرار بود 500 مگاوات برق را در ماه مه وارد کند اما شرایط مالی این کشور، پروژه مذکور را به تاخیر انداخت. عراق در سپتامبر سال 2019 توافقی را برای واردات 500 مگاوات برق از شورای همکاری خلیج فارس شامل کشورهای عربستان سعودی، عمان، بحرین، قطر، کویت و امارات متحده عربی امضا کرد.

ایران اوایل ماه میلادی جاری یک توافق دو ساله برای صادرات برق به عراق امضا کرد، زیرا عراق همچنان از معافیت موقتی آمریکا برای واردات برق ایران برخوردار است.

آمریکا در هفتم ماه مه معافیت عراق از تحریم های ضدایرانی را به مدت 120 روز دیگر به منظور امکان تداوم واردات برق ایران توسط بغداد تمدید کرد.

وزارت خارجه آمریکا از زمان شروع تحریم های ضدایرانی در نوامبر سال 2018، یک معافیت 45 روزه و سپس دو معافیت 90 روزه، دو معافیت 120 روزه در ژوئن و اکتبر و یک معافیت 45 روزه در فوریه برای عراق صادر نموده است. آمریکا در مارس معافیت عراق برای واردات گاز ایران را به مدت 30 روز تمدید کرد که کوتاه ترین دوره تمدید معافیت بود.

فشارهای سیاسی آمریکا

عراق برای کاهش وابستگی به گاز و برق ایران با فشار شدید واشنگتن روبروست و کوشش نموده برای اجابت این درخواست اقداماتی انجام دهد.

حامد یونس، معاون وزیر نفت عراق نهم ژوئن به پایگاه خبری اس اند پی گلوبال پلاتس گفت: عراق میخواهد 1.2 میلیارد فوت مکعب در روز گازی که در حال حاضر در میادین نفتی عمدتا به صورت مشعل سوزی هدر می رود را جمع نموده و تصفیه کند و همچنین از سایر میادین گاز فراوری کند.

آمریکا که با هدف تحمیل فشار مضاعف روی ایران، از سال 2018 صادرات انرژی کشور را هدف تحریم قرار داده است، به عراق چندین دور معافیت صادر نموده تا بتواند به واردات برق از همسایه اش ادامه دهد. قطعی برق در ماه های داغ تابستان که میزان مصرف برق برای تهویه هوا به خصوص در مناطق جنوبی عراق بالا می رود، در گذشته به بروز اعتراضاتی منجر شده است.

هری استپانیان از موسسه انرژی عراق به پلاتس گفت: عراق باید حدود هفت تا 9 درصد بالاتر از فراوری فعلی به ظرفیت نیروی خود اضافه کند تا تابستان سال جاری برق مورد نیازش تامین گردد اما احتمالا فراوری برق از 20 گیگاوات فراتر نخواهد رفت و ممکن است مردم نسبت به سال گذشته خاموشی های بیشتری را تجربه نمایند.

بر اساس گزارش پلاتس، به گفته استپانیان، عراق نخستین مناقصه خورشیدی خود را در ماه مه سال 2019 برگزار کرد اما دلایلی مانند شرایط مالی و شیوع بیماری کووید 19 باعث به تاخیر افتادن آن شد.

هری استپانیان با اشاره به مطالعات بانک جهانی، اظهار کرد که عراق برای جایگزین کردن گاز و برق ایران باید 1.3 میلیارد فوت مکعب در روز گاز با هزینه حداکثر 10 میلیارد دلار فراوری کند.

طبق گزارش بانک جهانی، وابستگی عراق به واردات گاز و سایر واردات، سالانه هشت میلیارد دلار هزینه دارد و با احتساب یارانه های برق در سال 2017، بیش از 11 میلیارد دلار برآورد شده است.

منبع: عصر ایران

به "اقدامات عراق برای کاهش وابستگی به واردات برق ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات عراق برای کاهش وابستگی به واردات برق ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید