آشنایی با تویوتا رافور و نقاط قوت و ضعف این خودرو

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، تویوتا رافور یکی از محصولات کراس اور شرکت ژاپنی تویوتا به شمار می رود که از مدت ها قبل به بازار خودروی ایران نیز راه یافته است.

آشنایی با تویوتا رافور و نقاط قوت و ضعف این خودرو

وبلاگ خرید اینترنتی | سرویس خودرو - تویوتا رافور یا بهتر است بگوییم تویوتا راوفور (Rav4) جزو نخستین محصولات کراس اور شرکت تویوتا با ساختار کامپکت محسوب می شود. در واقع مهندسان شرکت تویوتا با ساخت این خودرو قصد فراوری محصولی را داشتند که در عین برخورداری از ارتفاعی مشابه با خودروهای شاسی بلند، از اندازه ای کوچک تر نسبت به آنها برخوردار باشد و به محصولی مابین آنها و خودروهای سواری یا سدان تبدیل شود. این گونه بود که از ابتدای دهه 90 میلادی تدارکات لازم برای فراوری این خودرو مهیا شد و اکنون حدود ربع قرن است که محصول کراس اور کامپکت شرکت تویوتا در بازارهای جهانی حضور دارد.

تا کنون چهار نسل مختلف از خودروی تویوتا رافور از خط فراوری شرکت تویوتا بیرون آمده است و نسل پنجم این خودرو نیز سال آینده روانه بازار خواهد شد. در طول این چهار نسل تغییرات متعددی را در ظاهر و باطن این خودرو شاهد بودیم. هر چند که در طول سال های اخیر مشخصات فنی و ظاهری خودروی Rav4 تغییر چندانی نسبت به نسخه های پیش از خود نداشته است. حتی دو سال قبل که این خودرو یک فیس لیفت مختصر را تجربه کرد دگرگونی چندانی در ظاهر و باطن آن به وجود نیامد.

در حال حاضر نسخه های موجود از خودروی Rav4 در بازار خودروی ایران، علاوه بر نمونه های قدیمی تر نسخه های کاملا جدید را نیز در بر می گیرد. به گونه ای که حتی مدل های 2017 و 2018 این خودرو نیز در کشور ما یافت می شود. البته این نسخه های گوناگون از نظر مشخصات فنی تفاوت ویژه ای با یکدیگر ندارند و عمده تفاوت آنها در قابلیت ها و امکاناتی خلاصه می شود که از وجود آنها بهره می برند. قابلیت هایی که پس از اشاره به مشخصات فنی این خودرو به آنها خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی خودروی تویوتا رافور

بر طبق آن چه به آن اشاره شد مشخصات فنی خودروی تویوتا رافور در طول سال های اخیر تغییر چندانی نداشته است. در این خودرو یک موتور بنزین سوز تنفس طبیعی مدل AR-FE L42 گنجانده شده که به چهار سیلندر خطی و شانزده سوپاپ مجهز است. سیستم انژکتوری این موتور از قابلیت های Dual VVT-I و DOHC بهره می برد و گنجایش آن معادل 2500 سی سی است.

حداکثر توان خروجی این موتور بنزین سوز رقمی برابر با 177 اسب بخار با احتساب 6000 دور دردقیقه است. حداکثر گشتاور فراوری شده توسط آن نیز معادل 233 نیوتن متر با احتساب 4100 دور در دقیقه ارزیابی می شود. توان ایجاد شده توسط موتور این خودرو به یاری یک جعبه دنده اتوماتیک تیپ ترونیک به چرخ ها منتقل می شود.

با بهره مندی از مشخصات فنی اشاره شده خودروی تویوتا رافور قادر است در مدت زمانی حدود 9.7 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. البته با توجه به کیفیت بنزینی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد شتاب صفر تا صد این خودرو از مرز 10 ثانیه هم عبور می نماید. به هر حال می توان گفت که خودروی تویوتا Rav4 خودروی چندان پر شتابی محسوب نمی شود و می توان آن را یک خودروی کراس اور کامپکت شهری و خانوادگی لقب داد.

این موضوع در سیستم انتقال قدرت این خودرو نیز قابل مشاهده است. اگرچه سیستم انتقال قدرت خودروی کراس اور کامپکت تویوتا بر مبنای هر چهار چرخ محرک تعریف شده است، اما در عمل این خودرو بیشتر به یک محصول دیفرانسیل جلو شباهت دارد. در خودروی تویوتا Rav4 سیستمی به نام دیف لاک وجود دارد که با فعال سازی آن قوای محرک موتور به طور مساوی بین محورهای جلو و عقب خودرو تقسیم می شود. اما این سیستم تنها در سرعت های پایین قابل فعال سازی است و در سرعت های بالاتر از حد متوسط بخش عمده توان موتور به شکل اتوماتیک به محور جلوی خودرو انتقال می یابد. بنابراین نباید روی توان آفرود این خودرو حساب چندانی باز کرد. موضوعی که البته در تعداد قابل توجهی از محصولات کراس اور به خصوص در رده کامپکت مشاهده می شود.

با وجود توان نه چندان بالای موتور خودروی تویوتا Rav4 و همچنین قدرت پایین آفرود این محصول سایر بخش های فنی این خودرو نظیر سیستم تعلیق، سیستم ترمز و سیستم عایق بندی آن از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است. در بخش ایمنی نیز این خودرو نمرات بالایی دریافت نموده و پیروز به کسب هر پنج وبلاگ خرید اینترنتی ممکن از موسسه معتبر یورو ان سی ای پی شده است. در مجموع می توان تویوتا رافور را یک خودروی کراس اور شهری و خانوادگی کاملا مناسب و درخور نامید. برای آگاهی از سایر مشخصات فنی این خودرو می توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

مشخصات فنی خودروی تویوتا رافور
طول خودرو4600 میلی متر
عرض خودرو1845 میلی متر
ارتفاع خودرو 1715 میلی متر
فاصله موجود میان دو محور خودرو2660 میلی متر
وزن خودرو 1780 کیلوگرم
نوع موتور خودروبنزین سوز تنفس طبیعی مدل AR-FE L42
نوع سیستم تزریق سوخت خودروانژکتوری مجهز به قابلیت Dual VVT-i و DOHC
گنجایش موتور خودرو2500 سی سی
تعداد سیلندر4 سیلندر خطی
تعداد سوپاپ16 سوپاپ
حداکثر توان خروجی موتور خودرو 177 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور خروجی موتور خودرو233 نیوتن متر با احتساب 4100 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده خودرو6 سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک
نوع سیستم تعلیق جلومستقل از نوع مک فرسون
نوع سیستم تعلیق عقببازوی جناقی دو گانه
نوع ترمز جلودیسکی خنک شونده
نوع ترمز عقبدیسکی
گنجایش مخزن سوخت خودرو56 لیتر
متوسط میزان مصرف سوخت به صورت چرخه ترکیبی8.2 لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت

امکانات و قابلیت های خودوی تویوتا رافور

تعداد قابل توجهی از نسخه های تویوتا رافور موجود در ایران را خودروهایی تشکیل می دهند که توسط کشورهای عربی نظیر امارات و عمان به شرکت تویوتا سفارش داده شده اند. از همین رو امکانات و قابلیت های موجود در این خودروها تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. در واقع آپشن هایی که در ادامه متن پیش رو به آنها اشاره خواهیم کرد در تمام نسخه های این خودرو وجود ندارد و بعضی از آنها تنها مختص به مدل فول آپشن این خودرو است.

خودروی Rav4 در بخش ترمز و پایداری به سیستم ترمز ضد قفل ABS و سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD مجهز شده است. قابلیت هایی که در بسیاری از خودروهای روز مشاهده می شود و وجود آنها در این خودروی کراس اور موضوع خارق العاده ای به شمار نمی رود. با این حال به منظور حفظ هر چه بیشتر ثبات و پایداری خودروی تویوتا Rav4، این محصول به قابلیت های مکمل دیگری نظیر سیستم یاریی ترمز BAS، سیستم کنترل پایداری خودرو VSC و سیستم کنترل لغزش خودرو روی سطوح لغزنده TRC مجهز شده است. به موارد فوق می توان قابلیت های هدایتی و کنترل هوشمند مانند سیستم کنترل اتوماتیک سرعت هنگام حرکت در سراشیبی DAC و همچنین سیستم کنترل اتوماتیک سرعت هنگام حرکت در سر بالایی HAC را نیز اضافه نمود.

وجود سه حالت رانندگی مختلف در خودروی تویوتا Rav4 موجب شده است تا رانندگان این خودرو بتوانند ابتکار عمل مضاعفی برای رانندگی در اختیار داشته باشند. این سه حالت مختلف رانندگی شامل حالت معمولی، حالت مالی (رانندگی با مصرف سوخت بهینه) و حالت اسپورت می شود. البته همان گونه که به آن اشاره شد مشخصات فنی این خودرو اجازه نمی دهد که بخواهیم آن را یک محصول اسپورت بنامیم. در هر صورت می توانید سایر قابلیت ها و امکانات مهم موجود در خودروی تویوتا رافور را در جدول زیر مشاهده کنید.

 • مجهز به سیستم تثبیت سرعت یا قابلیت کروز کنترل
 • برخورداری از سیستم هوشمند ورود بدون کلید و دکمه استارت خودرو
 • بهره مندی از سنسور پارک عقب به عنوان سیستم یاریی پارک
 • وجود سنسور پارک جلو
 • برخورداری از دوربین عقب
 • بهره مندی از کیسه هوای ایمنی راننده و سرنشین جایگاه جلو به همراه کیسه هوای ایمنی جانبی برای سرنشینان ردیف جلو و همچنین برخورداری از کیسه هوای ایمنی پرده ای
 • مجهز به سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر
 • وجود فرمان برقی تلسکوپی که کاملا قابل تنظیم بوده و در عین بهره بردن از روکش چرم به کلیدهای تنظیم سیستم صوتی و کنترل کننده نمایشگر نیز مجهز است
 • امکان تنظیم ارتفاع و همچنین تنظیم چند حالته و برقی جایگاه راننده
 • برخورداری از آینه وسط الکتروکرومیک
 • وجود تودوزی چرم
 • مجهز به نمایشگر 7 اینچی به عنوان اصلی ترین بخش سیستم سرگرمی و چند رسانه ای خودرو
 • بهره مندی از سیستم چند رسانه ای با قابلیت پخش دی وی دی، سی دی و رادیوی AM و FMبه همراه خروجی های USB و AUX که از وجود قابلیت ناوبری و بلوتوث نیز بهره می برد
 • برخورداری از سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با قابلیت تنظیم دو گانه دما برای سرنشینان جلوی خودرو
 • مجهز به چراغ های مه شکن و چراغ های روشنایی در روز
 • امکان روشن شدن اتوماتیک چراغ های جلو یا همان قابلیت اتولایت
 • بهره مندی از سیستم تنظیم اتوماتیک نور چراغ های جلوی خودرو
 • وجود برف پاک کن با تنظیمات مختلف که به تایمر مجهز بوده و همچنین وجود برف پاک کن برای شیشه عقب خودرو
 • مجهز بودن شیشه عقب خودرو به قابلیت گرم کن
 • امکان تنظیم برقی آینه های جانبی خودرو که به قابلیت گرم کن مجهز هستند
 • بهره مندی از سان روف

در مجموع می توان گفت که امکانات و قابلیت های خودروی تویوتا Rav4 نسبت به رقبای خود از کم و کسری خاصی برخوردار نیست. با این حال نمی توان این خودرو را در زمینه برخورداری از آپشن های کاربردی نسبت به رقبای اصلی اش دارای فزونی ویژه ای دانست.

مشخصات ظاهری خودروی تویوتا رافور

همان گونه که به آن اشاره شد حدود دو سال قبل بود که خودروی تویوتا رافور یک فیس لیفت جزیی و نه چندان کامل را تجربه کرد. با این حال پس از فیس لیفت مذکور نمای جلوی این خودرو بیش از سایر بخش های آن دچار تغییر شد.

نمای جلو

بخش جلو پنجره این خودرو بسیار نازک و باریک طراحی شده است و چراغ های جلو را به یکدیگر متصل می نماید. دو چراغ جلو نیز مانند سپر جلو و سایر اجزای این بخش از طراحی مناسب و به روزی بهره می برند. در مجموع تلفیق جزییات مختلف نمای جلوی خودروی تویوتا Rav4 با یکدیگر موجب شده است تا چهره این خودرو از نوعی حالت جدی و تاثیرگذار برخوردار شود. به طور کل می توان شباهت های فراوانی را میان نمای جلوی خودروی تویوتا Rav4 با دیگر محصول شرکت تویوتا یعنی خودروی تویوتا CHR مشاهده کرد.

نمای کناری

در نمای کناری خودروی تویوتا رافور از نظر سر و شکل ظاهری تفاوت چندانی با نسخه پیش از فیس لیفت این خودرو مشاهده نمی شود. حتی نمای کناری خودروی کراس اور شرکت تویوتا با نمای مشابه در سایر محصولات کراس اور هم رده نیز تفاوت چندانی ندارد و نکته قابل توجهی را نمی توان در آن مشاهده کرد. البته نکته یاد شده به معنای ضعیف بودن طراحی ظاهری این بخش از خودرو نیست.

نمای عقب

در نمای عقب خودروی تویوتا رافور نیز مهم ترین تفاوت ظاهری با نسخه پیش از فیس لیفت این خودرو در نوع طراحی چراغ های عقب مشاهده می شود. چراغ های عقب خودروی تویوتا Rav4 اکنون حالت درشتی به خود گرفته اند و بخش مهمی از پیکر آنها روی دریچه عقب این خودرو قرار گرفته است. در مجموع نوع طراحی سپر عقب و سایر اجزای بخش پشتی خودروی تویوتا Rav4 در نهایت سادگی صورت گرفته است و پیچیدگی خاص یا ظرافت قابل توجهی در آن مشاهده نمی شود. در جمع بندی کلی می توان نمای جلوی خودروی کراس اور کامپکت تویوتا را بهترین و تاثیرگذارترین نمای آن نامید.

نمای داخل

در بخش داخلی این خودرو هم اگرچه بسیاری از اجزا طراحی نسبتا ساده ای را بازتاب می دهند، اما می توان به عملکرد خودروی تویوتا رافور در این بخش نمره قبولی داد. استفاده از چرم در بسیاری از بخش های کابین این خودرو از جمله قسمت زیرین داشبورد حالت متفاوتی به ظاهر داخلی این خودرو بخشیده است. با این حال محل قرارگیری نمایشگر این خودرو یا نوع طراحی هواکش ها، سرعت سنج و سایر اجزای قرار گرفته در پشت فرمان تویوتا Rav4 تا حدی ساده جلوه می نماید. در مجموع با توجه به این نکته که خودروی تویوتا Rav4 به هیچ وجه یک محصول لوکس با ویژگی های پر زرق و برق به شمار نمی رود، می توان به طراحی نمای بیرونی و داخلی این محصول نمره مثبت داد.

قیمت خودروی تویوتا رافور

همان گونه که به آن اشاره شد بعضی از نسخه های موجود از خودروی تویوتا رافور در بازار خودروی ایران نسخه های ویژه و مختص به کشورهای عربی هستند. در حال حاضر و در لحظه نوشته شدن این متن یعنی در روز سه شنبه 6 آذر 1397 نسخه اماراتی خودروی Rav4 که با نام الفطیم شناخته می شود یکی از گران قیمت ترین نسخه های موجود از این خودرو در بازار ایران به شمار می رود. این نسخه که مدل 2018 این خودرو است با متوسط قیمتی در حدود 660 میلیون تومان در بازار آزاد معامله می شود. پس از آن نسخه 2018 و سفارش عمان خودروی Rav4 واقع شده است که از متوسط قیمتی در حدود 645 میلیون تومان برخوردار است.

در نهایت به مدل 2017 خودروی تویوتا Rav4 می رسیم که هم اکنون با متوسط قیمتی در حدود 625 میلیون تومان در بازار آزاد خرید و فروش می شود. این اعداد و ارقام در شرایطی به عنوان قیمت خودروی تویوتا Rav4 مطرح می شود که در ابتدای تابستان سال جاری قیمت خودروی کراس اور کامپکت شرکت تویوتا زیر رقم 400 میلیون تومان قرار داشت و این خودرو حول و حوش 370 میلیون تومان در بازار آزاد معامله می شد.

به هر حال شاید بتوان ادعا کرد مشخصات فنی و امکانات موجود در خودروی تویوتا رافور در آن حدی نیست که بتوان این خودرو را مستحق برخورداری از چنین قیمتی دانست. به این ترتیب احتمالا آن دسته از کسانی که توانایی خرید این خودرو را دارند به سمت محصولات شاسی بلند قدرتمندتر و جذاب تر متمایل خواهند شد. با این حال اگر قصد خرید یک خودروی کراس اور شهری را با چنین قیمت گزافی که در حد خودروهای لوکس است دارید، خودروی تویوتا Rav4 می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در خاتمه این مطلب خوانندگان را به مشاهده آنالیز تصویری این خودرو دعوت می کنیم.

منبع: setare.com

به "آشنایی با تویوتا رافور و نقاط قوت و ضعف این خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تویوتا رافور و نقاط قوت و ضعف این خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید