گاموت (محدوده) رنگی چیست و چرا برای نمایشگرها اهمیت زیادی دارد؟

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، زمانی که می خواهید مانیتور، لپ تاپ یا گوشی بخرید، احتمالا در بین مشخصات محصول موردنظر با اصطلاح گاموت یا همان محدوده رنگی روبرو می شوید. اما گاموت رنگی چیست و این مشخصه چه تاثیری بر کیفیت نمایشگر یا پرینتر دارد؟

گاموت (محدوده) رنگی چیست و چرا برای نمایشگرها اهمیت زیادی دارد؟

تعریف محدوده رنگ

برای درک گاموت رنگی، باید بدانید دستگاه هایی که رنگ ها را ضبط، نمایش یا چاپ می کنند، تنها می توانند بخشی از رنگ های قابل تشخیص از طریق چشم را ارائه دهند. و حتی بین این بخشی که نمایش می دهند، در بین دستگاه های مختلف تفاوت وجود دارد. بنابراین با ایجاد تعاریف تعیین برای گاموت رنگی، کاربران می دانند که با خرید یک گوشی قرار است به کدام رنگ ها دسترسی داشته باشند. این فرایند به تعیین کمیت برای قابلیت های مربوط به نمایش رنگ ها کمک می کند.

زمانی که یک فضای رنگی یا نمایشگر موردنظر نمی تواند رنگ موردنظر شما را نشان می دهد، گفته می شود این رنگ خارج از گاموت رنگی قرار گرفته است. به عنوان مثال، رنگ قرمز خالص را می توان در فضای رنگی RGB نشان داد و به همین علت بخشی از طیف رنگی RGB محسوب می شود. اما رنگ قرمز خالص در فضای رنگی CMYK نشان داده نمی شود و به همین علت خارج از فضای رنگی موردنظر به شمار میرود.

متداول ترین روش برای نشان دادن گاموت رنگی، استفاده از نمودار موسوم به فام داری xy است که تمام رنگ های قابل مشاهده با چشم انسان را ارائه می دهند. در این نمودار یک مثلث را می توانیم ببینیم که طیف رنگی پشتیبانی شده از طرف نمایشگر موردنظر را نشان می دهد.

گاموت رنگی وسیع چیست؟

گاموت رنگی وسیع اصطلاحی است که برای دستگاه ها و فضاهای رنگی که قادر به نمایش رنگ های بیشتری نسبت به فضای رنگی sRGB هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. این روزها بسکمک از گجت ها و نمایشگرها در این زمینه حرف زیادی برای گفتن دارند و می تواند طیف وسیعی از رنگ ها را نشان دهند.

به عنوان یک خریدار و مصرف کننده، نکته مهمی که در مورد پشتیبانی از گاموت رنگی گسترده باید به خاطر بسپارید این است که آن ها می تواند طیف وسیع تری از رنگ ها را نمایش دهند و به همین علت رنگ ها واقعی تر به نظر می رسند.

گاموت رنگی در برابر فضا و پروفایل رنگی

گاموت رنگی و فضای رنگی دو بخش مهم تئوری رنگ ها محسوب می شوند. اما این دو اصطلاح می توانند گیج کننده باشند زیرا گاهی اوقات به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. با وجود اینکه این دو مفهوم مرتبط هستند، اما دقیقا یکسان نیستند.

در حالی که فضای رنگی، رنگ ها را در یک زیرمجموعه خاص از یک مدل رنگی تعریف می کند، گاموت رنگی طیف رنگ هایی است که از طریق یک دستگاه پشتیبانی می شود. به عنوان مثال، ممکن است تلویزیون شما از فضای رنگی DCI-P3 پشتیبانی کند، اما از نظر گاموت رنگی فقط 90 درصد از رنگ های DCI-P3 را پوشش دهد. بنابراین تلویزیون موردنظر قادر به نشان دادن حدود 10 درصد از رنگ های موجود در فضای رنگی DCI-P3 نیست.

پروفایل رنگی هم یکی دیگر از اصطلاحاتی است که به عنوان یک استاندارد برای نمایش رنگ در دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال فرض کنید که یک نمایشگر نمی تواند برخی از رنگ های مربوط به یک عکس اسکن شده را نشان دهد. در این صورت، از پروفایل رنگی مرتبط با آن عکس استفاده می کند تا بتواند با دقت زیادی، رنگ های مشابه عکس اصلی را ارائه دهد.

با توجه به اینکه پروفایل های رنگی اطلاعاتی را در مورد فضاهای رنگی تعیینی ارائه می دهند، از همان نام های فضاهای رنگی استفاده می کنند. به همین علت در کنار فضای رنگی sRGB و DCI-P3، پروفایل های رنگی به همین نام نیز وجود دارد.

چرا گاموت رنگی اهمیت زیادی دارد؟

به زبان ساده گاموت رنگی یکی از ویژگی های مهم هر نمایشگری به شمار میرود زیرا به شما می گوید که نمایشگر موردنظر در زمینه نمایش رنگ های مختلف چه حرفی برای گفتن دارد. هرچقدر گاموت یا محدوده رنگی یک نمایشگر وسیع تر باشد، این نمایشگر می تواند رنگ ها را به شکل طبیعی تری نشان دهد که این موضوع منجر به افزایش مجذوب کنندهیت صفحه نمایش می شود. بنابراین اگر برای نمایشگر خود خواستار بهره گیری از رنگ های مجذوب کننده و زنده هستید، بهتر است هنگام خرید آن به گاموت رنگی پشتیبانی شده توجه کنید.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ

به "گاموت (محدوده) رنگی چیست و چرا برای نمایشگرها اهمیت زیادی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاموت (محدوده) رنگی چیست و چرا برای نمایشگرها اهمیت زیادی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید