واکسن کرونا باعث بیماری و مرگ می گردد؟

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، به اعتقاد محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه تحقیقات سلامت؛ واکسن های بیماری کووید 19 که در حال آزمایش هستند، عوارضی داشته اند؛ اما هیچ کدام تهدیدنماینده زندگی نبوده اند. ممکن است سریع بودن فرایند فراوری واکسن در زمان کم، پیامدهای ناخواسته ای داشته باشد؛ اما نهادهای بین المللی و ملی کشورها واکسن ها را از نظر کارایی و ایمنی به طور جدی آنالیز می نمایند.

واکسن کرونا باعث بیماری و مرگ می گردد؟

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی از ایسنا، در حال حاضر، هیچ واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس عامل این بیماری که به تایید نهادهای نظارتی مربوطه رسیده باشد، در دسترس نیست؛ اما محققان در تلاشند هر چه زودتر به یک واکسن موثر دست پیدا نمایند. یکی از چالش های پیش روی فراوری واکسن، تضمین ایمنی آن است.

پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه تحقیقات سلامت با آنالیز شواهد به این پرسش پاسخ دادند که آیا امکان دارد واکسن کرونا هم باعث ابتلا و مرگ افراد گردد؟

به گفته این محققان؛ واکسن های کووید 19 که در مرحله آزمایش هستند، از انواع گوناگونی شامل پروتئین، RNA ،DNA و ویروس های تضعیف شده تشکیل شده اند. واکسن هایی که از ویروس زنده ضعیف شده ساخته شده اند، اغلب به آزمایش های ایمنی گسترده تری احتیاج دارند. در خصوص استفاده از این نوع واکسن ها برای افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند، نگرانی وجود دارد.

نتایج آزمایشات حاصل از واکسن هایی که توسط محققان در دست تهیه هستند، نشان می دهد همه واکسن ها عوارض جانبی دارند. هیچکدام از این واکسن ها هنوز برای استفاده گسترده مورد تأیید قرار نگرفته و آزمایشات بیشتری برای تایید آن ها ضروری است. اما واکسن هایی که به مرحله مطالعه انسانی رسیده اند، عموما پاسخ ایمنی به ویروس ایجاد نموده اند.

هر یک از این واکسن ها عوارضی مانند خستگی، تب، سردرد، درد عضلانی یا درد در محل تزریق داشتند و طیف وسیعی از اثرات جانبی در آن ها وجود داشته است. شواهد نشان می دهد 7 تا 10 روز بعد از تزریق واکسن کرونا به افراد داوطلب، افراد علامت تب را تجربه نموده اند؛ اما هیچ کدام از واکسن ها تهدیدنماینده زندگی نبودند.

در خصوص واکسنی که در دانشگاه آکسفورد در حال آزمایش است، حدود 70 درصد از شرکت نمایندگان خستگی، 68 درصد سردرد، 60 درصد درد عضلانی، 56 درصد لرز و 18 درصد تب را گزارش نموده اند. علائم این واکسن از خفیف تا شدید متغیر است.

بر اساس اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به آنالیز مستندات، شواهد و پاسخ های علمی در خصوص ویروس کرونا می پردازد؛ نسبت به تایید واکسن ها از لحاظ کارایی و ایمنی در سطح جهان حساسیت زیادی وجود دارد و علاوه بر نهادهای ملی کشورها که تایید واکسن ها را بر عهده دارند، نهادهای بین المللی نظیر یونسیف و سازمان جهانی بهداشت نیز در راستای معین بی خطری و کارایی واکسن ها به کشورها یاری های فنی و مشاوره ای می دهند. در کشور ما نیز معاونت بهداشت و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، واکسن ها را ارزیابی و تایید می نماید.

منبع: جام جم آنلاین

به "واکسن کرونا باعث بیماری و مرگ می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا باعث بیماری و مرگ می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید