مقتدی صدر: از انقلابیون می خواهم شبح دخالت آمریکا را از خود دور نمایند

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، تاکید مالکی بر لزوم انجام اصلاحات بدون دخالت خارجی، ادامه تظاهرات در بعضی مناطق، ملاقات بارزانی با عبدالمهدی، صالح و حلبوسی، سفر حکیم به واشنگتن و توصیه صدر به تظاهرات کنندگان برای دور کردن شبح دخالت آمریکا از خود از جمله خبرهای عراق است.

مقتدی صدر: از انقلابیون می خواهم شبح دخالت آمریکا را از خود دور نمایند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ خرید اینترنتی، به نقل از رسانه های عراق، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت بر ضرورت انجام اصلاحات بدون دخالت های خارجی تاکید نمود.

در بیانیه دفتر اطلاع رسانی ائتلاف دولت قانون آمده است: نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون، اوله دایل سفیر جدید جمهوری فدرال آلمان را در دفتر خود به حضور پذیرفت.

این بیانیه اضافه نمود مالکی با خوشامد گویی به سفیر جدید آلمان، برای وی در انجام ماموریت به عنوان سفیر کشورش آرزوی موفقیت کرد. این بیانیه آورده است: نوری المالکی تاکید نمود عراق روابط نزدیکی با آلمان در تمام زمینه ها دارد.

بر اساس این بیانیه، دو طرف در این ملاقات آخرین تحولات سیاسی و امنیتی عراق و منطقه و نیز حوادثی را که در جریان جنبش اعتراض مردمی در کشور رخ داد، آنالیز کردند.

این بیانیه اضافه نمود: نوری المالکی بر حمایت از مطالبات مشروعی که تظاهرات نمایندگان در میادین تظاهرات مطرح می نمایند و نیز اهمیت ادامه مقامات اجرایی و قانونگذاری به کوشش ها برای تحقق اصلاحات فراگیر با هدف فراهم کردن زندگی شرافتمندانه برای قشر های مختلف مردم عراق تاکید نمود.

رئیس ائتلاف دولت قانون بر ضرورت انجام اصلاحات به دور از دخالت های خارجی تاکید نمود و گفت: ما دوستانی را می خواهیم که به ما یاری نمایند، دشمنانی را که دخالت نمایند، نمی خواهیم.

بر اساس این بیانیه، سفیر جدید آلمان هم با ابراز خرسندی از انتخاب به عنوان سفیر در عراق بر تمایل کشورش برای حمایت از عراق و تقویت همکاری میان دو کشور در راستای منافع دو کشور دوست تاکید نمود.

جزئیات نشست فراکسیون ائتلاف دولت قانون

از سوی دیگر فراکسیون ائتلاف دولت قانون در نشستی تحولات سیاسی و تظاهراتی را که بعضی مناطق عراق شاهد آن است، آنالیز کرد. این نشست به ریاست نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر اسبق عراق برگزار گردید که طی آن شرکت نمایندگان چندین پرونده سیاسی و امنیتی و نیز حوادثی را که در جریان جنبش اعتراضی مردمی در بغداد و بعضی استان ها رخ داد، آنالیز کردند.

بر اساس بیانیه دفتر ائتلاف دولت قانون، در این نشست بر ضرورت تسریع در برآورده کردن خواسته های تظاهرات نمایندگان از سوی قوه مجریه و نیز درخواست از تظاهرات نمایندگان برای حفظ ماهیت مسالمت آمیز تظاهراتشان در برابر خرابکارانی که به اموال عمومی و خصوصی ضربه می زنند و عدم تعدی به نیرو های امنیتی تاکید نموده و در عین حال از دستگاه های امنیتی خواستند از تظاهرات نمایندگان حمایت نموده و به کارگیری نیروی بی رویه خودداری نمایند.

شرکت نمایندگان بر اساس این بیانیه بر اهمیت فعال کردن ابتکاری که نوری المالکی ارائه کرد مبنی بر انجام گفتگو میان رهبران جنبش اعتراضی و طرف هایی که از سوی دولت و با اختیارات کامل معرفی شوند، تاکید نمودند. شرکت نمایندگان در نشست فراکسیون مجلسی ائتلاف دولت قانون همچنین بر آممادگی خود برای همکاری با گروه های سیاسی کشور با هدف کوشش برای انجام اصلاحات فوری که به تصویب قوانینی منجر گردد که احتیاج های ملت عراق را برآورده کند، تاکید نمودند.

توافق پاکستان و عراق برای افزایش هماهنگی در محافل بین المللی

خبر دیگر اینکه پاکستان و عراق افزایش هماهنگی در محافل بین المللی در مسائلی را که برای دو کشور اهمیت دارد، آنالیز کردند. بر اساس گزارش شبکه الفرات، عبدالسلام صدام کاردار سفارت عراق در اسلام آباد با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان ملاقات کرد که طی آن موضوع افزایش هماهنگی در محافل بین المللی در مورد مسائلی که برای دو کشور اهمیت دارد، مورد بحث و گفتگو نهاده شد.

وزارت خارجه عراق در بیانیه ای آورده است کاردار سفارت در اسلام آباد روز گذشته با وزیر خارجه پاکستان ملاقات کرد که طی آن راه های تقویت روابط دو کشور در راستای تحقق منافع مشترک آنالیز شد. این بیانیه اضافه نمود در این ملاقات همچنین در مورد سفر های متقابل مقامات بلندپایه دو کشور و افزایش حجم هماهنگی در محافل بین المللی در مورد مسائلی که دو کشور به آن اهتمام دارند به ویژه در ارتباط با امنیت و اقتصاد آنالیز شد.

ملاقات بارزانی با عبدالمهدی

نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق امروز در بغداد با عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور ملاقات کرد. بیانیه دفتر نخست وزیر عراق آورده است عادل عبدالمهدی نخست وزیر امروز چهارشنبه نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق را به حضور پذیرفت.

بارزانی بلافاصله پس از ورود به بغداد به ملاقات عبدالمهدی نخست وزیر عراق رفت و آنگاه با محمد الحلبوسی رئیس مجلس ملاقات کرد.

بارزانی همچنین با برهم صالح رئیس جمهور عراق ملاقات کرد. الفرات گزارش داد سفر بارزانی در سایه ادامه تظاهرات مردمی و کوشش های برای اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات انجام شده است.

آماده شدن قریب الوقوع قانون از کجا آورده ای

دفتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از قریب الوقوع بودن شروع تهیه پیش نویس قانون از کجا آورده ای اطلاع داد.

سعد الحدیثی سخنگوی دفتر عبدالمهدی گفت: کابینه برای تصویب پیش نویس قانون از کجا آورده ای برای نظارت بر اموال و مستغلات مسئولان ارشد دولت در خلال مدت قبلی و پیگیری سرمایه ها و اینکه چگونه آن را به دست آورده اند، کوشش می نماید.

وی اضافه نمود آماده کردن این قانون در چارچوب کوشش های دولت در قالب بسته اصلاحی واقع شده است که اخیرا اعلام نموده است.

سخنگوی دولت عراق گفت: این طرح به زودی در کابینه و از سوی اداره حقوقی دبیرخانه و مجلس مشورتی ارائه خواهد شد و به زودی تکمیل خواهد شد تا برای تصویب به مجلس ارائه شده و بعد اجرا گردد.

توصیه های مقتدی صدر به تظاهرات نمایندگان

رهبر جریان صدر امروز چهارشنبه توصیه هایی درباره تظاهرات ارائه کرد و از تظاهرات نمایندگان که آن ها را انقلابی خواند، خواست شبح دخالت آمریکا را از خود دور نموده و البته به دفاتر نمایندگی دیپلماتیک و سفارتخانه های کشور دیگر تعدی ننمایند.

مقتدی صدر در بیانیه خود گفته است: ادامه اعتراضات مسالمت آمیز حتما به موفقیت انقلاب منجر خواهد شد و از انقلابیون می خواهم شبح دخالت آمریکا را از خود دور نموده و به دفاتر نمایندگی دیپلماتیک و سفارتخانه ها کشور ها تعرض ننمایند.

تظاهرات عراق وارد بیستمین روز خود شد

خبر دیگر اینکه شبکه السومریه گزارش داد تظاهرات میدان التحریر بغداد و حدود 10 استان دیگر وارد بیستمین روز متوالی شده است، خواسته های تظاهرات نمایندگان از فراهم شدن فرصت های شغلی و مبارزه با فساد و محاکمه مفسدان تا تغییر دولت و اصلاح قانون اساسی را شامل می گردد.

بر اساس این گزارش، در بغداد، همچنان شماری از تظاهرات نمایندگان در میدان التحریر و پل الجمهوریه منتهی به منطقه الخضراء و رستوران الترکی در سایه شرایط امنیتی خوب حضور دارند، البته در میدان الخلانی بغداد کمی شرایط فرق می نماید و افراد کوشش می نمایند از موانعی که نیرو های امنیتی قرار داده اند، عبور نمایند.

در جنوب عراق و به طور معین در استان بصره، صد ها نفر از دانش آموزان مدارس و دانشجویان در میدان اعتصاب بصره در نزدیکی مجتمع دولتی در سایه تدابیر امنیتی شدید و استقرار آمبولانس ها و دفاع شهری تظاهرات کردند، بعضی خبر ها از بسته شدن خیابان الجبیله منتهی به میدان اعتصاب حکایت می نماید.

این گزارش آورده است در استان الدیوانیه هم ده ها نفر در مقابل ساختمان آموزش استانداری تظاهرات کردند، در استان المثنی هم شماری از دانشجویان تظاهرات کردند.

ورود محمد علی الحکیم به آمریکا

شبکه الفرات از سفر محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق به آمریکا اطلاع داد. این رسانه گزارش داد محمد علی الحکیم امروز چهارشنبه وارد واشنگتن شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مقتدی صدر: از انقلابیون می خواهم شبح دخالت آمریکا را از خود دور نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقتدی صدر: از انقلابیون می خواهم شبح دخالت آمریکا را از خود دور نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید