مغناطیسی شدن بدن ارتباطی به واکسن کووید 19 ندارد

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، تهران (پانا) - فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت گفت مغناطیسی شدن بدن پس از تزریق واکسن، مبانی علمی ندارد و ارتباطی هم بین این پدیده و بروز عوارض جانبی ناشی از واکسن مطلقا وجود ندارد.

مغناطیسی شدن بدن ارتباطی به واکسن کووید 19 ندارد

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، اخیرا کلیپ هایی در فضای مجازی با مضمون مغناطیسی شدن بدن افراد پس از واکسیناسیون کووید 19 انتشار یافته است که در این خصوص نظر فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت و دکتر علیرضا ناجی عضو کمیته علمی کووید را جویا شدیم.

علیرضا زالی درخصوص کلیپ هایی که اخیرا در فضای مجازی درخصوص مغناطیسی شدن پس از واکسیناسیون کرونا گفت: این موضوع هیچ نکته ای ندارد که نشان دهنده بروز عارضه کوتاه مدت و یا بلند مدت واکسن باشد.

به گفته دکتر زالی پس از تلقیح واکسن، مواد تزریق شده از طریق مکانیسم انتشار بافتی در بدن پخش می شود و به تدریج غلظت واکسن در محل تلقیح به کمتر شده و نهایتا به سمت حداقلی خواهد رفت.

وی اعلام نمود: در محل تزریق واکسنه معمولا واکنش ها و عوارضی نظیر درد و التهاب و قرمزی ممکن است بروز کند. در گذشته گاهی این عوارض به صورت جدی تر نیز بروز می کرد مثلا در واکسیناسیون بچه ها در سالهای گذشته ممکن بود دست کودک ورم کرده یا شاهد تورم غدد لنفاوری زیر بغل وی تا مدتها پس از واکسیناسیون باشیم که گاهی نیاز به مداخله جراحی داشت.

مغناطیسی شدن بدن افراد پس از واکسیناسیون کذب است

سیدعلیرضا ناجی استاد ویروس شناسی، عضو کمیته علمی کووید 19 و رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه در این مورد گفت : مغناطیسی شدن بدن افراد پس از واکسیناسیون کذب است و واقعیت ندارد و این شایعات را به منظور واکسن هراسی در جامعه انتشار می دهند.

عضو کمیته علمی کووید 19 با اشاره به انتشار شایعات عجیب و غریب در دوران پاندمی کرونا گفت: از زمان های گذشته پدیده مغناطیسی شدن و چسبیدن اشیای فلزی به بدن برخی افراد در سراسر جهان وجود داشته است و حتی دارای رکورد گینس است و هیچ ارتباطی به واکسن کووید 19 ندارد.

وی عارضه مغناطیسی شدن بدن افراد واکسینه شده را کذب و غیر واقعی دانست و گفت: پدیده مغناطیسی شدن ارتباطی به واکسن کرونا ندارد و این شایعات توسط افرادی در جامعه منتشر می شود که می خواهند سلامتی مردم را با مشغول کردن ذهن و فکر آنان به خطر بیندازند و ایجاد واکسن هراسی کنند.

ناجی با اشاره به ترکیبات موجود در واکسن های مختلف تاکید کرد که امکان بروز این اتفاق وجود نداردوافزود: واکسن های غیرفعال مورد استفاده در کشور نظیر سینوفارم علاوه بر ویروس غیرفعال شده محتوی ترکیباتی نظیر هیدروکسیدالومینیوم و نمک های مختلف برای تنظیم حالت اسیدیته واکسن و محیط های کشت حاوی آمینواسید و ویتامین و قند هستند.

به گفته این استاد ویروس شناسی دانشگاه، آلومینیوم تنها ماده موجود در واکسنهاست که حالت دیامغناطیسی دارد و می تواند تحت تاثیر میدان مغناطیسی خارجی قرار گیرد اما از این نظر خاصیت بسیار ضعیفی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: مواد دیامغناطیسی هنگامی که در میدان مغناطیسی قوی قرار گیرند ممکن است در آنها جریانی به وجود آمده و حالت مغناطیسی ضعیفی پیدا کنند. بیشتر عناصر موجود در جدول تناوبی نظیر مس، طلا، بیسموت، کربن و نقره و جیوه جزو مواد دیامغناطیسی هستند که در دماهای بسیار بسیار پایین به ابر رسانا مبدل می شوند و تمام میدان مغناطیسی خارجی را از خودشان عبور می دهند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه افزود: در دهه های 1980 و 1990 از ترکیبی به نام بیومرسال در واکسن ها استفاده می شد که حاوی ترکیبات کربن، سدیم، هیدروژن، جیوه، اکسیژن و گوگرد بود و در فرمولاسیون واکسن ها به عنوان ماده نگهدارنده به صورت اتیل مرکوری مورد استفاده قرار می گرفت.

ناجی افزود: جیوه در قدیم در واکسن ها مورد استفاده قرار می گرفت اما در حال حاضر واکسن های استاندارد از این ترکیبات استفاده نمی کنند. با توجه به خاصیت دیامغناطیسی این ماده شاید احتمال چسبیدن اشیا به ناحیه تجمع یافته عنصر به صورت خفیف وجود داشت که این موضوع هیچ مسئله ای نیز برای افراد ایجاد نمی کرد و به مرور زمان از بین می رفت. اما امروز ترکیبات واکسن ها هیچکدام ترکیبات مغناطیسی بسیار قوی نیستند.

وی با توجه به تزریق حدود 0,3 تا 0.5 سی سی و نهایتا 1 سی سی محلول در هنگام واکسیناسیون بسته به نوع واکسنها گفت: میزان این ترکیبات در واکسن ها آنقدر کم است که نمی تواند این پدیده را ایجاد کند. ضمن این که ترکیبات مذکور جذب آهنربا یا مغناطیس می شوند در حالی که در بدن ما آهن ربایی وجود ندارد.

عضو کمیته علمی کووید 19 یک راه ساده برای آزمایش این موضوع را چسباندن اشیا مغناطیسی به ویال های محتوی واکسن بیان کرد که می توان به راحتی آزمایش کرد و تاکید کرد: در واکسنهای کرونا هیچ ترکیب آهنی وجود ندارد که بتواند جذب میدان های مغناطیسی شود و ممکن است ترکیبات جیوه ای و یا آلومینیومی به میزان بسیار بسیار کم وجود داشته باشد.

به گفته ناجی خاصیت مغناطیسی را یک ویژگی خاص دانست که در برخی افراد جهان به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد و میزان گلبول های قرمز، میدان پارامغناطیسی قلب، میزان و جنس و سطح تماس دوجسم، کشش سطحی بین دو جسم می تواند از جمله عوامل موثر در بروز این پدیده باشد.

وی اعلام نمود: اگر در تمامی افراد جامعه امتحان کنیم خواهیم دید که بدن عده کثیری از افراد واکسینه شده اشیای فلزی را جذب نمی کنند اما افرادی هستند که واکسن نزدند اما اشیای فلزی جذب بدن آنان می شود و این موضوع ارتباطی به واکسن کرونا ندارد.

ناجی در پایان این گفت و گو به این نکته جالب اشاره کرد که وی پس از انتشار کلیپ های مذکور و تماس های مکرر افراد متعدد به آزمایش این موضوع در مورد خود و خانواده اش پرداخت که مشاهده کرد در وی و همسرش که به ترتیب واکسن های اسپوتنیک و استرازانکا دریافت کردند خاصیت مغناطیسی شدن وجود نداشت اما دخترشان که واکسن نزده است خاصیت چسبیدن اشیای وجود داشت بنابراین هیچ ارتباطی این پدیده با واکسیناسیون ندارد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مغناطیسی شدن بدن ارتباطی به واکسن کووید 19 ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغناطیسی شدن بدن ارتباطی به واکسن کووید 19 ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید