ماموریت حذف زباله از مدار زمین در 2025 انجام می گردد

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی به نقل از گاردین، سازمان فضایی اروپا یک کاوشگر رباتیک با 4 بازو و قابلیت جمع آوری زباله ابداع نموده است که این کاوشگر قرار است طی ماموریتی به فضا پرتاب شده و زباله های اطراف مدار زمین را جمع آوری کند.

ماموریت حذف زباله از مدار زمین در 2025 انجام می گردد

ماموریت ClearSpace-1 قرار است در 2025 میلادی با هزینه 120 میلیون یورو انجام گردد. هدف این ماموریت جمع آوری یک تکه زباله فضایی است. اما سازمان فضایی اروپا امیدوار است این ماموریت راستا را برای انجام ماموریت های پاکسازی وسیع تر در فضا فراهم کند.

این درحالی است که مدیر عامل سازمان فضایی اروپا خواستار قوانین جدیدی برای ارسال ماهواره به مدار زمین است تا به این ترتیب شرکت ها مسئولیت جمع آوری زباله های خود در مدار زمین را برعهده گیرند.

یان ورنر مدیرعامل سازمان فضایی اروپا می گوید: تصور کنید چقدر ترسناک است اگر تمام کشتی هایی که در طول تاریخ گم شده اند، ناگهان روی آب ظاهر شوند و حرکت نمایند. این شرایط هم اکنون در مدار زمین رخ داده و نمی توان اجازه داد چنین روندی ادامه یابد.

هدف ماموریت ClearSpace-1 دریافت یک زباله فضایی به نام وسپا است که مربوط به لانچر وگا سازمان فضایی اروپا است. این لانچر 2013 میلادی به فضا پرتاب شد و زباله آن اکنون در ارتفاع 800 کیلومتری زمین قرار گرفته است. وسپا حدود 100 کیلوگرم وزن دارد و به اندازه یک ماهواره کوچک است. سازمان فضایی اروپا به دلیل شکل ساده و ساختار محکم وسپا، آن را برای این ماموریت انتخاب نموده است تا ربات بتواند به راحتی آن را بگیرد.

در ماموریت مذکور کاوشگر(chaser) به مدار زمین پرتاب می گردد تا وسپا را ردیابی کند و با استفاده از چهار بازوی رباتیک آن را بگیرد و از مدار زمین خارج کند. پس از آن وسپا و کاوشگر هنگام ورود به اتمسفر زمین می سوزند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ماموریت حذف زباله از مدار زمین در 2025 انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت حذف زباله از مدار زمین در 2025 انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید