قانون انتخابات جدید پارلمانی عراق در پی اختلافات بازنده شد

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، مجلس عراق سه شنبه پیش نویس قانون انتخابات محلی را تصویب کرد اما اختلافات مانع تصویب پیش نویس قانون انتخابات مجلسی جدید شد.

قانون انتخابات جدید پارلمانی عراق در پی اختلافات بازنده شد

به نقل از شبکه خبری الجزیره، اعضای مجلس عراق به نفع اصلاح قوانینی رأی دادند که به فعالیت شوراهای نامنظم در استان ها و شوراهای شهرستان ها و شهرهای وابسته به آن انتها می دهد و اعضای مجلس را به مأموریت نظارت بر فعالیت استاندار و معاونانش در هر استان مکلف می نماید.

به موجب این اصلاحات انتخابات شوراهای جدید برگزار نشده بلکه به انتخاب دولت های محلی محدود می شوند. شوراهای استان ها قبلا به منزله قدرت قانونی کوچکی بودند که انتخاب استانداران و معاونانش و صدور تصمیمات و نظارت بر عملکرد را برعهده داشتند. معترضان معتقد بودند که این مساله باعث شده شوراهای استان ها به اتاق های بسته ای برای تقسیم پول و سرپوش گذاشتن بر فساد تبدیل شوند.

با وجود تصویب این اصلاحات در راستای برآوردن خواسته های معترضان اختلافات مانع از تصویب پیش نویس قانون انتخابات مجلسی شد. بعضی طرف ها پیشنهادی را تأیید می نمایند که اولویت را به کسانی می دهد که رأی بیشتری آورده باشند اما دیگران این مساله را به کسب 50 درصد کرسی های مجلس محدود می نمایند و اینکه پیروزی در بقیه کرسی ها براساس سیستم قدیم باشد.

از سوی دیگر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و نجاح الشمری، وزیر دفاع این کشور با جان رود، معاون وزارت دفاع آمریکا در بغداد ملاقات کردند.

این مسؤول آمریکایی مدعی شد که آمریکا به امنیت، حاکمیت و حمایت از مردم عراق پایبند است.

وی با الشمری درباره کوشش های مشترک برای نابودی داعش بحث و گفتگو کرد و عملیات نیروهای امنیتی عراق برای نابودی شبکه های داعشی و ممانعت از بازگشت این گروه را ستود.

در اربیل جان رود با نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و شاد بارزانی، نخست وزیر این اقلیم ملاقات و بر حمایت پنتاگون از پیشمرگ تأکید کرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق بر حمایت این اقلیم از عبدالمهدی و هرگونه اصلاحاتی در قانون اساسی تأکید کرد و گفت که به زودی نشستی بین رؤسای سه گانه در اقلیم کردستان برای آنالیز شرایط قانون اساسی این اقلیم برگزار خواهد شد.

نیچروان بارزانی تأکید کرد که یک هیئت کرد دو بار به بغداد سفر نموده و طی روزهای آینده نیز سفر سومی برای توافق درباره نفت و بودجه صورت خواهد گرفت.،ایسنا

بیشتر بخوانید،مجلس عراق درصدد تصویب قانون انتخاباتی جدید

منبع: ایران آنلاین

به "قانون انتخابات جدید پارلمانی عراق در پی اختلافات بازنده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون انتخابات جدید پارلمانی عراق در پی اختلافات بازنده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید