عوامل موثر در بروز سرطان سینه

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، بیتوته: سرطان سینه یکی از بیماری هایی است که متاسفانه زنان زیادی با آن دست و پنجه نرم می نمایند، پس احتیاج است اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید. ما در این مطلب می خواهیم این بیماری و علت های ابتلا به آن را باهم آنالیز کنیم.

عوامل موثر در بروز سرطان سینه

سرطان به عنوان یکی از بیماری های دوران مدرن، با وجود کنترل بیماری های عفونی در تمام کشور ها در حال افزایش است. این بیماری در کنار بیماری های قلبی هم اکنون به یکی از تهدید های جدی سلامت زنان کشور تبدیل شده است.

سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه نوعی بیماری است که در آن سلول های پستان از کنترل خارج می شوند. انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد. نوع سرطان سینه بستگی به این دارد که سلول های سینه به سرطان تبدیل می شوند.

سرطان سینه می تواند در قسمت های مختلف پستان آغاز گردد. سینه از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: لوبول ها، مجاری و بافت پیوندی. لوبول ها غده هایی هستند که شیر فراوری می نمایند. مجاری لوله هایی هستند که شیر را به نوک پستان منتقل می نمایند. بافت همبند (که از بافت فیبر و چربی تشکیل شده است) همه چیز را در کنار هم احاطه نموده و نگه می دارد. بیشتر سرطان های پستان در مجاری یا لوب ها آغاز می شوند.

سرطان پستان می تواند در خارج از پستان به وسیله رگ های خونی و عروق لنفاوی گسترش یابد. وقتی سرطان سینه در سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، گفته می گردد که متاستاز شده است.

انواع سرطان سینه:

کارسینوما داکتال تهاجمی

سلول های سرطانی در خارج از مجاری به قسمت های دیگر بافت پستان رشد می نمایند. سلول های سرطانی مهاجم همچنین می توانند در سایر نقاط بدن گسترش یابند یا متاستاز شوند.

سرطان لوبولار تهاجمی

سلول های سرطانی از لوبول ها به بافت های پستان نزدیک می گردد. این سلول های سرطانی مهاجم همچنین می توانند در سایر نقاط بدن گسترش یابند.

کارسینوم داکتال درجا (DCIS)

یک بیماری پستان است که ممکن است منجر به سرطان سینه گردد. سلول های سرطانی فقط در مجاری قرار دارند و به سایر بافت های پستان نیز سرایت ننموده اند.

علت سرطان سینه

پزشکان می دانند که سرطان پستان هنگامی رخ می دهد که بعضی از سلول های پستان آغاز به رشد غیر طبیعی می نمایند. این سلول ها با سرعت بیشتری نسبت به سلول های سالم تقسیم می شوند و همچنان انباشت می شوند و یک توده تشکیل می دهند. سلول ها ممکن است به وسیله پستان به گره های لنفاوی یا سایر قسمت های بدن گسترش یابد (متاستاز گردد).

سرطان پستان اغلب با سلول هایی در مجاری فراوری نماینده شیر (سرطان مجرای مهاجم) آغاز می گردد. سرطان پستان ممکن است در بافت غده ای به نام لوبول ها (سرطان لوبولار تهاجمی) یا سایر سلول ها یا بافت درون پستان نیز آغاز گردد.

محققان عوامل هورمونی، سبک زندگی و محیطی را شناسایی نموده اند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. اما هنوز معین نیست که چرا بعضی از افراد که هیچ فاکتور خطری ندارند، به سرطان مبتلا می شوند، اما افراد دیگر با عوامل خطر هرگز به سرطان سینه مبتلا نمی شوند. این احتمال وجود دارد که سرطان پستان در اثر تعامل پیچیده آرایش ژنتیکی و محیط شما ایجاد گردد.

پزشکان تخمین می زنند که حدود 5 تا 10 درصد از سرطان های پستان با جهش های ژن منتقل شده از نسل های یک خانواده مرتبط هستند.

تعدادی از ژن های ارثی جهش یافته که می توانند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهند، شناسایی شده اند. مشهورترین آن ها ژن سرطان سینه 1 (BRCA1) و ژن سرطان سینه 2 (BRCA2) است که هر دو خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

اگر سابقه خانوادگی قوی در خصوص سرطان سینه یا سرطان های دیگر دارید، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای یاری به شناسایی جهش های خاص در BRCA یا سایر ژن هایی که به وسیله خانواده عبور می نمایند، توصیه کند.

عوامل خطر سرطان پستان چیست؟

مطالعات نشان داده اند که خطر ابتلا به سرطان پستان به دلیل ترکیبی از عوامل است. عوامل اصلی تأثیرگذار بر خطر شما شامل زن بودن و پیر شدن است. بیشتر سرطان های پستان در زنانی مشاهده می گردد که 50 سال و بالاتر دارند.

بعضی از خانم ها حتی بدون هیچ عامل خطر دیگری که از آن اطلاع دارند، به سرطان سینه مبتلا خواهند شد. داشتن یک عامل خطر به معنای ابتلا به این بیماری نیست و همه عوامل خطر نیز اثر یکسانی ندارند. بیشتر زنان بعضی از عوامل خطر دارند، اما بیشتر آن ها به سرطان سینه مبتلا نمی شوند. اگر عوامل خطر سرطان سینه دارید، با پزشک خود در خصوص راه هایی که می توانید خطر خود را کاهش دهید و غربالگریسرطان سینه صحبت کنید.

عوامل خطری که شما نمی توانید تغییر دهید:

پیر شدن:

خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن افزایش می یابد. بیشتر سرطان های سینه بعد از 50 سالگی تشخیص داده می شوند.

جهش ژنتیکی:

تغییرات ارثی (جهش) به ژن های خاص، مانند BRCA1 و BRCA2. زنانی که این تغییرات ژنتیکی را به ارث برده اند در معرض خطر بیشتری از سرطان سینه و تخمدان هستند.

تاریخچه دوران قاعدگی:

دوره های اولیه قاعدگی قبل از سن 12 سالگی و آغاز یائسگی پس از سن 55 سالگی زنان را در معرض هورمون ها قرار می دهد و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

داشتن سینه های سفت:

سینه های سفت نسبت به بافت چربی دارای بافت پیوندی بیشتری هستند که گاهی اوقات دیدن تومور ها در ماموگرافی سخت می گردد. زنانی که سینه سفت دارند بیشتر از همه به سرطان پستان مبتلا می شوند.

سابقه خانوادگی سرطان سینه یا بعضی بیماری های غیر سرطانی سینه:

زنانی که به سرطان سینه مبتلا شده اند، بار دوم احتمال ابتلا به سرطان پستان را دارند. بعضی از بیماری های غیر سرطانی پستان مانند هایپرپلازی آتیپیک یا سرطان لوبولار درجا با خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه همراه هستند.

سابقه خانوادگی سرطان سینه:

در صورت داشتن مادر، خواهر یا دختر (خویشاوند درجه یک) یا اعضای خانواده در طرف مادر یا پدر که به سرطان سینه مبتلا شده اند، خطر ابتلا به سرطان سینه بیشتر است. داشتن یک خویشاوند مرد درجه یک مبتلا به سرطان سینه نیز خطر زن را افزایش می دهد.

درمان قبلی با استفاده از پرتودرمانی:

زنانی که قبل از 30 سالگی تحت پرتودرمانی سینه (مانند درمان لنفوم هوچکین) قرار داشتند، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه در مراحل بعدی زندگی دارند.

عوامل خطر شما می توانید تغییر دهید:

فعال نبودن:

زنانی که از نظر جسمی فعال نیستند، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه دارند.

اضافه وزن یا چاقی بعد از یائسگی:

زنان مسن که اضافه وزن دارند یا چاق می شوند نسبت به کسانی که وزن طبیعی دارند، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند.

مصرف هورمون:

بعضی از روش های جایگزینی هورمون درمانی (آن هایی که شامل استروژن و پروژسترون نیز هستند) که در دوران یائسگی انجام می شوند می توانند خطر ابتلا به سرطان پستان را در زمان مصرف بیش از پنج سال افزایش دهند. همچنین بعضی از دارو های ضد بارداری خوراکی (قرص های ضد بارداری) برای افزایش خطر سرطان پستان یافت شده اند.

تاریخ بارداری:

داشتن اولین بارداری بعد از سن 30 سالگی، تغذیه با شیر مادر و هرگز نداشتن بارداری تمام مدت نمی تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

نوشیدن الکل:

مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به یک زن در سرطان سینه با مصرف الکلی که می نوشید، افزایش می یابد.

تحقیقات نشان می دهد فاکتور های دیگری مانند استعمال سیگار، قرار دریافت در معرض مواد شیمیایی که باعث سرطان می شوند و تغییر در سایر هورمون ها به دلیل کار در شیفت شب نیز ممکن است خطر سرطان پستان را افزایش دهد.

چه کسی در معرض خطر بالای سرطان پستان است؟

اگر سابقه خانوادگی شدیدی از سرطان پستان دارید یا تغییرات ارثی در ژن های BRCA1 و BRCA2 شما وجود دارد، ممکن است شما در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان باشید. همچنین ممکن است شما در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان باشید.

منبع: برترین ها

به "عوامل موثر در بروز سرطان سینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل موثر در بروز سرطان سینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید