ساخت و ساز در مریخ نیازی به آهن ندارد!

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، خاک مریخ را می توان پخت و به الیاف تبدیل کرد تا برای ساخت و ساز در سیاره سرخ استفاده شود. این ایده، هزینه احداث پایگاه و اقامت در مریخ را به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد.

ساخت و ساز در مریخ نیازی به آهن ندارد!

به گزارش خبرگزاری وبلاگ خرید اینترنتی و براساس گزارش زومیت، همزمان که ناسا و چند آژانس فضایی دیگر برای اعزام فضانورد به سیاره سرخ در دهه آینده آماده می شوند، دانشمندان در حال بررسی امکان تبدیل خاک مریخ به الیافی هستند که در استحکام، چیزی کم از فولاد ندارد. ایده این است به جای انتقال حجم عظیمی از مصالح ساختمانی به مریخ که هزینه گزافی در پی خواهد داشت، از منابع موجود در همان سیاره برای ساخت و ساز استفاده شود.

پِنگ چِنگ ما، محقق چینی دراین باره گفته است: ما کنجکاو بودیم که ببینیم آیا می شود خاک مریخ را به الیاف تبدیل کنیم؛ ماده ای که در تولید لباس و خیلی چیزهای دیگر، کاربرد دارد.

برای این منظور، ما و تیمش ترکیبی ساختند که از لحاظ شیمیایی، شبیه به خاک مریخ بود؛ متشکل از سیلیس و مقادیر اندکی از اکسید آلومینیم، اکسید آهن، اکسید منیزیم و اکسید کلسیم!

به گزارش گجت نیوز، آن ها این خاک را تا حرارت 1500 درجه سانتی گراد حرارت دادند و سپس آن را با آب، به سرعت خنک کردند. در مرحله بعد، محققان ماده خنک و سفت شده را به قطعات کوچک تقسیم کردند و با استفاده از یک دستگاه چرخان، آن را به شکل رشته ای درآوردند.

با وجود آنکه این رشته های الیافت مانند فقط بین 9.7 تا 13.9 میکرومتر ضخامت داشتند، بسیار مستحکم بودند؛ استحکامی به میزان 1320 مگاپاسکال که با میلگردهای فولادی برابری می کند. به گفته ما: این ماده، مانند الیاف شیشه است که برای تقویت بتن، به آن اضافه می کنند.

علاوه بر ساخت و ساز، از این ماده می توان برای پرورش بهتر گیاهان در مریخ نیز بهره گرفت؛ زیرا ساختار فیزیکی آن طوری است که آب را بهتر در خود نگه می دارد. همچنین تولید پوشاک از آن برای فضانوردان اعزامی به مریخ هم دور از فکر نیست.

به باور خاور فرناندز از دانشگاه تکنولوژی سنگاپور: اگر ما بتوانیم الیاف بیشتری نظیر این تولید کنیم که البته هنوز یک ایده آزمایشی است، ماده ای موثر برای تقویت سازه های مریخی خواهیم داشت.

ما یادآور شده که در مریخ به دلیل شرایط محیطی متفاوت (از جمله جاذبه کمتر)، این الیاف باید با روش دیگری تولید شود. به همین دلیل، محققان به ایجاد تغییراتی در روش تولید خود فکر می کنند که با شرایط مریخ، تناسب بیشتری داشته باشد.

البته هزینه ساخت و ساز، تنها چالش بشر در راه فتح مریخ نیست. اخیرا مطالعه ای صورت گرفت که بر اساس نتایج آن، موجودات میکروسکوپی بزرگترین مانع انسان برای زندگی در مریخ هستند.

پیچیدگی های فنی و چالش های دیگری هم در این مسیر وجود دارد؛ ولی با رفع هر کدام از آن ها در سال های پیش رو، یک گام به سیاره همسایه نزدیک تر می شویم.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "ساخت و ساز در مریخ نیازی به آهن ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت و ساز در مریخ نیازی به آهن ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید