تپه تاریخی بجنورد چه سرنوشتی دارد؟

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، مردم این منطقه از استان خراسان شمالی در حدود دهه 40 راهی برای درآمدزایی کشف نموده بودند و آن پیدا کردن آثار تاریخی از دل تپه معصوم زاده بود. پایان حضور پدر باستان شناسی ایران در این منطقه، شناسایی و ثبت آن به حفاظت از باقی مانده های این تپه یاری کرد.

تپه تاریخی بجنورد چه سرنوشتی دارد؟

هرچند تا همین چند سال قبل هم خبرهای چندانی از شرایط این محوطه تاریخی که درصد زیادی از آن زمین کشاورزی بود، در دست نبود، مگر چند فصل مطالعه و کاوش. تا همین پنج سال قبل باز هم خبر چندانی از تپه در دسترس نبود، تا باز هم تصاویر جدید از ساخت وسازهای نهادی نظامی در بالا تپه و هجوم مردم برای ساخت و ساز در عرصه و حریم تپه به واسطه قراردادهایی که با شهرداری داشتند، اطلاع داد.

و این بار تپه قرار است طرح جدیدی از کاربری را به خود ببیند و آن احیای مرکز توزیع میوه و تره بار بجنورد در این نقطه به قول متولیان میراثی و ایجاد میدان میوه و تره بار به قول فعالان میراثی است.

12 سال قبل نخستین غرفه های توزیع تره بار ایجاد شد

اکنون حبیب پزدان پناه، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی حضور غرفه توزیع تره بار در این منطقه را به حدود 12 سال قبل مربوط می داند.

او می گوید: براساس هماهنگی های اجرا شده شهرداری با میراث فرهنگی در حدود 12 سال قبل، در این بخش از تپه که در واقع ورودی جنوبی شهر بجنورد محسوب می گردد، باستان شناسان حدس کردند و هیچ اثری به دست نیامد، بنابراین اجازه دادند تا با ایجاد سازه هایی به صورت موقت، یک سری غرفه سازی انجام گردد.

نخاله های ساختمانی 50 ساله در دل تپه

وی با بیان این که بعد از این مدت غرفه ها خراب شده و آن ها می خواهند در همان فضا، غرفه هایی را که اشکالاتی داشت در حدود 25 تا 30 سانتی متر از زمین بار دیگر کار نمایند، ادامه می دهد: در همان بخش در طول سال های متمادی از حدود 50 سال گذشته تا امروز، نخاله های ساختمانی و خاکبرداری ها از نقاط دیگر را در این بخش ریخته اند، بنابراین در حدود یکی دو متر از زمین هم که حفر گردد با نخاله های ساختمانِ کنده شده در سال های قدیم روبه رو هستیم.

او با اشاره به اجازه میراث فرهنگی برای حفر تا حدود 20 سانتی متر، بیان می نماید: با این وجود به آن ها تاکید شده که فقط با سازه های موقت می توانند طرح خود را اجرایی نمایند و در این شرایط نیز طرح باید شبیه به کانکس و با استفاده از شیشه و ساندویچ پنل (دیواره یا سقف هایی که از ترکیبات سبک تشکیل شده و از دو طرف به دو لایه ورق محدود شده اند و در میان آن ها یک لایه عایق واقع شده است) و به صورت محدود کار گردد.

پزدان پناه با تاکید بر این که واقعیت این است که آن فضا وجود دارد و به همان صورت به حال خود رها شده می گوید: قرار نیست میدان تره بار در این منطقه ایجاد گردد، بلکه آن ها می خواهند برای بافت منطقه خدمات ارائه دهند. کلا در فضایی حدود 200 متری فضایی به صورت غرفه توزیع میوه و تره بار ایجاد می گردد.

او با بیان این که آن منطقه از شهر بجنورد، جای ایجادِ میدان تره بار نیست، ادامه می دهد: نه تنها میدان میوه و تربار در خروجی شهرستان قرار داد، بلکه در کارگروه زیربنایی شهرداری در کنار گذر نیز اقدامات اولیه برای ایجاد میدان میوه و تره بار جدید اجرا شده، حتی زمین را تحویل گرفته اند و کار انجام می گردد.

درخواست ها برای کاوش و آزادسازی تپه تاریخی، اما ...

وی اما مالک این تپه تاریخی را به واسطه ساخت وسازهای اجرا شده مالکیت مشاع بین شهرداری و مردم می داند و تاکید می نماید: میراث فرهنگی هیچ مالکیتی روی این بنای تاریخی ندارد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان شمالی با تاکید بر این که طرح نخست باید در کمیته فنی مطرح گردد و مورد تایید نظر اعضای کمیته قرار بگیرد، در اختیار دریافت این محوطه تاریخی با یک زمین معوض را نیز غیر ممکن می داند.

او شرح می دهد: بر اساس پیگیری هایی که از وزارت راه و شهرسازی برای دریافت زمین معوض انجام دادیم، آن ها نیز امکان این کار را ندارند. این زمین در ورودی جنوبی شهر است و موقعیت خوبی دارد، اما مساله این است که باید اولویت بندی کنیم. اگر 200 میلیارد تومان برای تملک این زمین پرداخت کنیم، نمی توانیم کار دیگری انجام دهیم. از سوی دیگر هم برای تغییر کاربری زمین یا تملک کامل این محوطه با شهرداری مکاتباتی انجام دادیم، اما آن ها نیز به دلیل محدودیت اعتبار توانایی انجام این کار را ندارند.

یزدان پناه با این وجود با تاکید بر پیگیرهای میراث فرهنگی برای معین تکلیف بحث کاوش با استفاده از اعتبارات استانی می گوید: استاندار برای کاوش این محوطه تعهد داده است، که با انتها کاوش، اگر احتیاج به نگهداری بخشی از تپه بود، بعد از توافق با مالکان از آن حفاظت می کنیم و در ضلع غربی تپه که احتمالا آثار کمتری دارد می توانیم یک سری را آزادسازی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با این وجود این صحبت ها را یک طرح پیشنهادی می داند که به نتیجه رسیدن آن احتیاجمند کاوش و رسیدن به نتیجه ای درست در این زمینه است و تاکید می نماید: اگر معاونت و پژوهشگاه میراث فرهنگی مجوزِ کاوش را صادر نمایند، می توانیم حداقل در یک فرآیند چندساله، همه منطقه را کاوش نموده و تکلیف آن را تعیین کنیم.

ایسنا

منبع: گردشبان

به "تپه تاریخی بجنورد چه سرنوشتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه تاریخی بجنورد چه سرنوشتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید