فراوری بیش از هزار تن عسل در مشهد

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، مدیر جهاد کشاورزی مشهد گفت: پوشش گیاهی مطلوب در فصل زراعی قبل باعث فراوری بیش از هزار تن عسل در مشهد شد.

فراوری بیش از هزار تن عسل در مشهد

به گزارش خبرنگار از ، زنبورداری و فراوری عسل کار پرزحمت و حساسی است که باید همه اصول و نکات علمی و عملی نسبت به آن رعایت گردد.

مقدار مصرف عسل در دنیا روز به روز در حال افزایش است و علاوه بر آن، و از فرآورده های حاصل از عسل هم استفاده های زیادی شده و درآمدزایی بالایی دارد که به نحوی که محصولات جانبی مثل موم، گرده گل، بره موم و رویال ژل علاوه بر درآمد ناشی از فروش عسل موجبات دلگرمی و انگیزه برای ادامه این شغل را به ارمغان آورده است.

امید طهماسبی زاده مدیر جهاد کشاورزی مشهد در گفت و گو با خبرنگار از ،گفت: 159 هزارو 520 کلونی زنبور عسل در مشهد وجود دارد و بر اساس آمارگیری زنبورستان ها سال جاری 738 زنبور دار به صورت مستقیم عضو فعال تعاونی و بیش از 2500 نفر در این شغل فعال هستند.

او ادامه داد: از هر کلونی و بسته به شرایط منطقه 10 تا 15 کیلو گرم عسل به دست می آید.

مدیر جهاد کشاورزی مشهد گفت: مشهد به خاطر شرایط مناسب آب و هوایی و وجود مراتع غنی پوشیده از گیاهان دارویی در چند سال قبل به یکی از قطب های عسل در خراسان رضوی تبدیل شده است.

طهماسبی زاده اضافه نمود: بیشترین نوع عسل در مشهد از نوع خار شتر، گون و یونجه است و به همین منظور دوره های آموزشی برای بهره برداران برگزار می گردد تا با تکنیک و روش های نوین زنبورداری آشنا شده و ضمن تثبیت اشتغال موجود، درآمد زنبورداران نیز افزایش یابد.

او ادامه داد: ماحصل کوشش زنبورداران در سال 98، فراوری میزان یک میلیون و 6 هزار و 301 کیلوگرم عسل خالص، 4 هزار و 785 کیلوگرم گرده گل، 305 کیلوگرم ژل رویال، 1 هزار و 19 کیلوگرم بره موم و 47 هزار و 573 کیلوگرم موم در سطح مشهد می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی مشهد گفت: این میزان نسبت به سال قبل افزایشی 10 درصدی داشته که ناشی از برگزاری کلاس های آموزشی، و کوشش به جهت افزایش بهره وری نسبت به قبل و استفاده حداکثر از ظرفیت و پتانسیل این صنعت در مشهد می باشد.

/ف. ح

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فراوری بیش از هزار تن عسل در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری بیش از هزار تن عسل در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید