کوشش دانشمندان برای حیات دوباره ماموت 5 میلیون ساله

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، دانشمندان دانشگاه هاروارد در صدد زنده کردن ماموت 5 میلیون ساله هستند.

کوشش دانشمندان برای حیات دوباره ماموت 5 میلیون ساله

دانشمندان دانشگاه هاروارد در صدد زنده کردن ماموت 5 میلیون ساله و ادغام ژن های آن با فیل هستند تا از این طریق موجوداتی هیبریدی را فراوری نمایند که در سرمای قطب شمال دوام میاورند.

حیواناتی که از میلیون ها سال پیش تا به امروز در کره زمین می زیسته اند، نقش معین نماینده ای در برقراری تعادل در اکوسیستم آن داشتند. توسعه جمعیت و تکامل بشر باعث انقراض دسته بزرگی از حیوانات شد. با این وجود، ماموت ها جزو حیواناتی هستند که مستقیما به وسیله طبیعت منقرض شده و انسان ها نقش چندان پررنگی در از بین رفتن آن ها نداشتند!

بارش های شدید جوی به وسیله تغییر دادن گیاهان باعث از بین رفتن این موجودات شدند. تغییرات جوی ناشی از این بارش های شدید به حدی ناگهانی بودند که فرصت تطبیق و تکامل را از این موجودات گرفته و باعث از بین رفتن آن ها شدند. در حقیقت این موجودات برای یافتن زیستگاه مناسب به حدی دور کره زمین چرخیدند که بر اساس شواهد، تقریبا دو بار محیط این سیاره را طی کردند! با این حال ظاهرا طبیعت تصمیم به انقراض این موجودات گرفته بود و بدون هیچ قاعده و قانون خاصی این کار را انجام داد.

در این زمینه اما کوشش انسان برای زنده کردن این گونه باستانی در خور توجه است. ماموت ها حدود 4000 سال پیش منقرض شدند. با این وجود، این موجودات حدود پنج میلیون سال بر روی کره زمین می زیستند و تغییرات بسیاری را به چشم دیده اند. ماموت ها به علت حضور طولانی ای که بر روی کره زمین داشته اند، تاثیر بزرگی بر روی اکوسیستم آن داشته و نبود آن ها بر روی اکوسیستم اثراتی منفی گذاشته است.

پروفسور جرج چرچ از دانشگاه پزشکی هاروارد طی ده سال گذشته مشغول کار بر روی احیای گونه های منقرض شده حیوانی بوده است. او این کار را به وسیله استخراج ژن های این موجودات و قرار دادن آن ها در گونه تکامل یافته این حیوانات انجام خواهد داد. در مورد ماموت ها، گونه تکامل یافته آن ها فیل ها هستند. آن طور که پروفسور چرچ اعلام می نماید، این فرآیند پیش از این هم برای زنده کردن گونه های منقرض شده دیگر اجرا شده بود:

ما در صدد زنده کردن ژن های حیوانات باستانی هستیم. این عمل پیش از این اجرا شده و از این طریق، خواص مقاومت در برابر سرما به ژن تعدادی از گونه های حیوانی نو اضافه شده است. برای انجام این کار لازم است که ژن مربوط به ماموت ها با ژن فیل های کنونی ادغام گردد؛ به طوری که این موجودات به طور کامل قادر به زندگی در محیط های بسیار سرد نظیر قطب شمال باشد.

ماموت ها به علت ماهیت بیولوژیکی خود تنها حیواناتی بودند که قادر به تاب آوردن در دماهای بسیار پایین بودند. تیم پژوهش دکتر چرچ در صدد است که نه تنها ماموت های منقرض شده را بار دیگر به زندگی برگرداند؛ بلکه گونه ای نو و هیبریدی از حیوانات را فراوری کند که با در اختیار داشتن تمامی ویژگی های فیل و ماموت قادر به تاب آوردن در دماهای بسیار پایین باشد. هدف نهایی این پروژه بازسازی اکوسیستم قطب شمال به وسیله وارد کردن حیوانات نو به آن است.

ژن های مربوط به ماموت های مورد آزمایش همگی از چندین نمونه مختلف که به طور طبیعی کاملا محافظت شده هستند، به دست آمده اند. برترین نمونه، مربوط به یک بچه ماموت به نام لیوبا (Lyuba) بود که در سال 2007 به صورت یخ زده در سیبری کشف شد. به عقیده صاحب نظران، لیوبا برترین ماموت محافظت شده طبیعی کشف شده تا به امروز است. بر اساس نتایج آزمایشات تخمین سن رادیوکربنی، سن این ماموت حدود 42000 سال عنوان شده است و علت مرگ آن، همچون بسیاری هم نژادهای خود، ناسازگار بودن محیط زندگی است.

زنده کردن ماموت 5 میلیون ساله

آنچه اکوسیستم در حال حاضر به آن احتیاج دارد، گسترده تر شدن گونه های طبیعی است تا تغییرات ناشی از دگرگونی اقلیم را خنثی کند. بعضی منتقدین اعتقاد دارند که دانشمندان باید به جای فراوری گونه های هیبریدی از حیوانات، تمرکز خود را بر روی نجات گونه های در شرف انقراض قرار دهند. با این وجود، ایجاد تغییرات ژنتیکی در گونه های حیوانی کنونی در نهایت منجر به اثری مشابه می گردد!

بر خلاف انتظار بسیاری از ما، به علت تغییرات اقلیمی، فیل های کنونی گونه هایی کاملا در حال انقراض به شمار می روند. با این حال، با ادغام ژن این موجودات با ژن ماموت ها می توان اطمینان حاصل کرد که به گونه هایی مقاوم تر از فیل ها دسترسی خواهیم داشت که به این زودی منقرض نخواهند شد!

در این زمینه، جرج چرچ اضافه نمود:تمامی گونه های فیل در حال حاضر در حال انقراض هستند. با زنده کردن ماموت های 5 میلیون ساله ما در صدد این هستیم که امکان سکونت فیل ها را در قطب شمال فراهم کنیم. از این طریق، این موجودات از انسان ها که منبع نابودی و انقراض حیوانات به شمار می روند، در امان خواهند بود.

تا کنون سرمایه ای بالغ بر 15 میلیون دلار جمع آوری شده و به انجام آزمایشات مربوط به این فرآیند ادغام ژن ها اختصاص یافته است. بعلاوه کمپانی Colossal که متخصص در علوم بیولوژیکی و ژنتیکی است هم به طور نزدیک با تیم دکتر چرچ همکاری می نماید تا فرآیند ویرایش ژن فیل ها را ممکن سازد. به یاری این فرآیند می توان ژن های مربوط به گونه های مختلف زنده را دستکاری و مهندسی کرد.

فرآیند ویرایش ژن چگونه کار می نماید؟

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شده باشد که مهندسی ژن چگونه امکان پذیر است؟ این فرآیند در عمل آنچنان که به نظر می رسد کار پیچیده ای نیست. در این فرآیند، نوکلئوس های مربوط به یک گونه برداشته شده و با نوکلئوس های یک گونه دیگر جایگزین می گردد. از این طریق، قابلیت تغییر بعضی ویژگی های بیولوژیکی گونه اولیه فراهم خواهد شد.

بر این اساس، فرآیند زنده کردن ماموت 5 میلیون ساله به توضیح زیر خواهد بود:

ژنوم استخراج شده از ماموت یخ زده با ژنوم فیل های آسیایی مقایسه می گردد تا ژن های مختص به ماموت شناسایی گردد.

سلول های پوستی مربوط به فیل های آسیایی ویرایش می شوند تا از این طریق حامل ژن های ماموت باشند.

در آزمایشگاه با بهره گیری از سلول های بنیادی، یک تخمک ساخته می گردد. سپس نوکلئوس آن با نوکلئوس سلول پوستی که دربرگیرنده دی ان ای ماموت است جایگزین می گردد.

با تحریک تخمک، فرآیند تقسیم سلولی آن شروع می گردد و در گام بعدی، رحم یک فیل یا یک رحم مصنوعی برای پرورش لقاح انتخاب می گردد.

البته با اینکه این فرآیند در ظاهر ساده به نظر می رسد؛ اما پیاده سازی آن در عمل امری بسیار سخت است. پروفسور چرچ ضمن مقایسه این پروژه با حضور نیل آرمسترانگ بر روی کره ماه اضافه نمود:

هر دو پروژه زنده کردن ماموت 5 میلیون ساله و فرود آرمسترانگ بر روی کره ماه، پروژه هایی جاه طلبانه و مهندسی محور هستند که که به صورت گروهی دنبال شده و دستاوردی بزرگ به شمار می روند.

انتظار می رود که ظرف شش سال آینده نخستین نمونه های این گونه هیبریدی بر روی سطح نموده زمین رویت شوند. ظهور این موجودات برای ایجاد تنوع بیولوژیک در کره زمین کاملا لازم است. این مساله بیش از هرجا، در سیبری که بقایای ماموت ها حدود 400 هزار سال پیش در آن جا رویت شدند، حائز اهمیت است.

فرآیند ویرایش ژن به کار رفته در زنده کردن ماموت 5 میلیون ساله می تواند در آینده برای سایر گونه های جانوری هم مورد استفاده قرار گیرد. برای همین، این آزمایش و نتایج آن اهمیت فراوانی برای آینده این پژوهش خواهند داشت. در صورتی که نتایج این آزمایش موفقیت آمیز باشد، می توان امیدوار بود که با سرمایه گذاری بیشتر بتوان شاهد احیای گونه های حیوان منقرض شده بیشتری بود تا از این طریق، اکوسیستم منطقه ها مختلف کره زمین تقویت گردد.

وبلاگ خرید اینترنتی فضای مجازی اخبار داغ فضای مجازی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کوشش دانشمندان برای حیات دوباره ماموت 5 میلیون ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش دانشمندان برای حیات دوباره ماموت 5 میلیون ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید