نگرانی فزاینده بانک ها از حملات سایبری پیشرفته

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، مجموعه حملات سایبری پیشرفته ای که علیه بانک ها انجام گرفت و به دزدی ده ها میلیون دلار منجر شد، نگرانی ها را نسبت به تبدیل شدن صنعت مالی به یک هدف فوق العاده جذاب برای هکرها افزایش داده است.

نگرانی فزاینده بانک ها از حملات سایبری پیشرفته

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، بانک ها در بنگلادش، فیلیپین، ویتنام و اکوادور طی سال گذشته در حملاتی که بر روی سرویس بین بانکی جهانی معروف به سوئیفت انجام گرفت، قربانی شده اند و بعضی از تحلیلگران انتظار دارند حملات بیشتری برملا شوند.

پس از این که خبر سرقت 81 میلیون دلار از بانک مرکزی بنگلادش در ماه مه علنی شد، سوئیفت اعلام کرد: این حادثه یک اتفاق تنها نبوده، بلکه بخشی از یک اقدام گسترده و بسیار پیشرفته بوده که بانک ها را هدف قرار داده است. مقامات سوئیفت از آن زمان اظهار کردند که بانک ها در فیلیپن و ویتنام هم هدف سرقت قرار گرفتند.

در این بین بانکو دل آسترو اکوادور در شکایتی مدعی شده است که هکرها از طریق درخواست های نقل و انتقال کلاهبردارانه در سوئیفت، بیش از 9 میلیون دلار از این بانک سرقت کرده اند. متخصصان امنیت سایبر می گویند: این حملات تنها ظاهر مشکل است و انتظار دارند رویدادهای بیشتری آشکار شوند.

به گفته یک محقق شرکت امنیتی کاسپرسکی، تبهکاران سایبری دیگر مادربزرگ های تنها در خانه را برای سرقت پول اندک هدف نمی گیرند، بلکه مستقیما سراغ جایی می روند که پول در آنجا قرار گرفته است. هنوز معلوم نیست حملات از کجا صورت گرفتند، اما هکرها از تکنیک هایی استفاده می کنند که مشابه تکنیک های پیشرفته برای جاسوسی سایبر است، البته این به معنای دست داشتن کشورها نیست، بلکه بیشتر به معنای تحول در فعالیتهای هکری است و تبهکاران سایبر از بعضی از این تکنیک ها استفاده می کنند.

محققان کاسپرسکی سال گذشته یک گروه هکری را شناسایی کردند که به بانک هایی در اروپای شرقی دستبرد زده بودند و ضرر حاصل از این اقدام آنها حداکثر یک میلیارد دلار برآورد شد.

به گفته دن گیدور، موسس شرکت امنیتی Trail of Bits، رخنه های امنیتی اخیر تعجب برانگیز نیست، زیرا اگر کسی منابع کافی در اختیار داشته باشد شمار زیادی از این حملات امکان پذیر خواهد بود. البته تیم نسبتا کوچکی از هکرها می توانند هک هایی که از طریق سوئیفت انجام گرفت را اجرا کنند.

سوئیفت یا جامعه ارتباطات مالی بین بانکی جهانی یک شبکه مستقر در بروکسل است که از سوی بیش از 11 هزار موسسه مالی در 200 کشور استفاده می شود. این محقق امنیتی سوئیفت را به دلیل کوتاهی در تقویت نرم افزار خود و استفاده از سخت افزارهایی با ضریب امنیتی بالاتر مقصر خواند.

به گفته گیدو، واضح است که سوئیفت باید برای جلوگیری از وقوع چنین رویدادهایی اقدام کند و این شبکه می توانست در الزامات امنیتی قاطعانه تر عمل کرده و سخت افزارهایی با ضریب امنیتی بالاتر داشته باشد.

سوئیفت ماه جاری اعلام کرد: دو شرکت امنیت سایبر را استخدام کرده درحالی که تیم اطلاعات امنیتی ویژه ای را برای مقابله با چنین حملاتی ایجاد کرده است.

در آمریکا نگرانی هایی در میان مقامات، مدیران بانکی و قانون گذاران درباره تهدیدهای متوجه بانک ها از سوی هکرها مطرح شده است. رخنه های امنیتی در گذشته حدود ده ها میلیون مشتری جی پی مورگان چیس و همچنین غول مالی مورگان استنلی را تحت تاثیر قرار داده بود و یک گزارش کنگره در ماه گذشته نشان داد رخنه های امنیتی بزرگی در شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) اجرا شده است.

تام کارپر، سناتور آمریکایی ماه گذشته از وزارت امنیت داخلی درخواست کرد درباره تحقیقات که در مورد آسیب پذیری های سیستم مالی آمریکا اجرا شده اند، توضیح دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، انجمن بانکداران آمریکایی هم در ماه ژوییه در صف سازمان های امنیتی و مالی قرار گرفت که نسبت به ریسک های احتمالی حملات سایبری هشدار داده اند.

به گفته کارشناسان مک کافی هکرهایی که سوئیفت را هدف گرفتند کاملا سازمان یافته بوده و از منابع لازم برخوردار بودند. همچنین این هکرها احتمالا یک هم دست داخلی داشته اند که جزییات لازم برای آماده کردن حملات شان را در اختیار آنها قرار داده است. در نهایت این هکرها شناخت خوبی از سیستم سوئیفت و نحوه دست کاری آن برای جلوگیری از شناسایی روش کلاهبردارانه آنها در انتقال پول داشته اند.

محققان در شرکت سیمانتک به این نتیجه رسیده اند که بدافزار مورد استفاده در هک بانک ها همان کدی را دارد که در حملات سایبری گسترده علیه سونی پیکچرز در سال 2014 مورد استفاده قرار گرفته بود.

به گفته گیدو، این احتمال وجود دارد که بانک های آمریکایی با حملات مشابهی روبه رو شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نگرانی فزاینده بانک ها از حملات سایبری پیشرفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی فزاینده بانک ها از حملات سایبری پیشرفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید