مقارنه مشتری و زحل؛ امشب چشم از آسمان برندارید

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، کارشناس مرکز نجوم آوا استار گفت: امشب (دوشنبه اول دی ماه) پس از غروب آفتاب شاهد نزدیک ترین مقارنه سیارات مشتری و زحل در 400 سال اخیر خواهیم بود. این رویداد تا 60 سال آینده رخ نخواهد داد.

مقارنه مشتری و زحل؛ امشب چشم از آسمان برندارید

به گزارش ایرنا، دارا تیموری فر گفت: در ماه های گذشته، مشتری و زحل پس از غروب خورشید به شکل 2 نقطه نورانیِ نزدیک به هم در آسمان می درخشیدند البته این سیاره ها در واقعیت میلیون ها کیلومتر با هم فاصله دارند و فقط به صورت ظاهری در کنار هم دیده می شوند که به اصطلاح به آن مقارنه می گوییم.

وی ادامه داد: با در نظر دریافت حرکات زمین، مشتری و زحل در مدارهایشان، فاصله ظاهری این 2 سیاره کمتر شده است و در تاریخ اول دی سال جاری (21 دسامبر) به حداقل می رسد.

عضو تحریریه مجله آوا استار توضیح داد این پدیده تقریباً هر 20 سال یک بار رخ می دهد؛ اما محل آن در آسمان و فاصله مشتری و زحل متفاوت است. پیش از این، در خرداد 1379 (مه 2000 میلادی)، مشتری و زحل به فاصلۀ تقریبی 1 درجه ای از هم رسیدند. اما به دلیل نزدیک بودنشان به خورشید، این پدیده تقریباً قابل مشاهده نبود.

تیموری فر اضافه کرد: ویژگی مهم مقارنه سال جاری، فاصلۀ ظاهری این دو سیاره از یکدیگر است. حداقل فاصله ظاهری مشتری و زحل حدود 6 دقیقه قوسی (یک پنجم قطر ظاهری ماه کامل) است که آخرین بار در سال 1623 میلادی یعنی حدود 400 سال پیش رخ داد.

وی توضیح داد: جدایی زاویه این دو سیاره در مقارنه ای که در سال 1226 میلادی رخ داد کمتر از نصف مقارنه سال جاری بود؛ از این رو، مقارنه سال جاری با مقارنه سال 1623 قابل مقایسه است و ما شاهد نزدیک ترین مقارنه در 400 سال اخیر خواهیم بود.

این منجم آماتور اعلام نمود: در مقارنه سال جاری، فاصله این 2 سیاره از خورشید حدود 30 درجه است.

تیموریان فر ادامه داد: به این معنی که ساعتی پس از غروب خورشید برای تماشا و عکاسی از این منظره فرصت داریم. این مقارنه از سراسر ایران قابل مشاهده است البته تفکیک مشتری و زحل با چشم غیرمسلح بسیار سخت است و احتمال زیاد به ابزار رصدی احتیاج خواهد بود.

وی یادآور شد: با توجه به ارتفاع بسیار کم این 2 جرم، افق جنوب غربی محل رصد باید کاملاً باز و بدون غبار و آلودگی باشد؛ البته به شرطی که شرایط جوی مناسب باشد و آسمانی صاف داشته باشیم.

وی تاکید نمود: شرایطی مشابه شرایط مقارنه سال جاری، تا سال 1458 شمسی (2080 میلادی) رخ نخواهد داد و شاید نسل های بعدی بتوانند نظاره گر آن پدیده باشند.

منبع: فرارو

به "مقارنه مشتری و زحل؛ امشب چشم از آسمان برندارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقارنه مشتری و زحل؛ امشب چشم از آسمان برندارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید