محققان ایرانی عمر بتن را تا 30 سال افزایش دادند

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بسیاری از سازه ها و ساختمان ها در کشور با استفاده از مصالح بتنی ساخته می شوند. بتن نقشی کلیدی در احداث سازه های صنعتی و مسکونی دارد. با این همه ممکن است، بتن به مرور زمان در اثر برخورد با عوامل مختلف دچار خوردگی گردد. این مسئله موجب ایجاد گرد و خاک می گردد تا منافذ سطح بتن به محلی برای رشد باکتری تبدیل گردد.

محققان ایرانی عمر بتن را تا 30 سال افزایش دادند

محمد محققیان مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: این شرکت فراوریکننده سخت کننده های بتن پایه لیتیومی است. این ماده باعث می گردد تا سطح بتن سخت و صیقلی گردد و عمر آن تا 30 سال افزایش یابد. در واقع سطح بتن مستعد جذب مایع و مثلاً ممکن است در کف یک سوله صنعتی روی بتن مواد شیمیایی یا روغنی ریخته گردد. همین مسئله باعث می گردد تا سطح بتن به مرور تخریب گردد.

وی ادامه داد: تخریب سطح بتن باعث می گردد تا گرد و غبار ایجاد گردد و منافذ ایجاد شده در سطح بتن به محیطی برای رشد باکتری ها تبدیل گردد. این مسئله آلودگی در محیط را افزایش می دهد و باعث می گردد که عمر مفید بتن کاهش یابد.

وی در ادامه اضافه نمود: سخت کننده های بتن پایه لیتیومی باعث می گردد تا سطح بتن تمیز و بهداشتی باشد و عمر آن به شکل قابل ملاحظه ای افزایش یابد. این ماده در انواع صنایع مانند صنایع غذایی، نفت و گاز و دیگر سازه های صنعتی کاربرد دارد. همچنین می توان از این ماده برای بتن به کار رفته در سطوح پارکینگ ها استفاده کرد.

محققیان همچنین اعلام کرد: ما در شرکت، کوشش نموده ایم تا برای استفاده از محصول بومی ایرانی در میان مصرف کنندگان، فرهنگ سازی کنیم. در حال حاضر حدود 150 تن از محصول مشابه از خارج از کشور وارد می گردد، در این شرکت نیز در سال حدود 100 تن از این محصول فراوری می گردد. البته این آمادگی وجود دارد تا تمام 150 تن محصول وارداتی در داخل فراوری گردد.

به گفته وی، این شرکت توانسته است با اخذ تسهیلات از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توان اقتصادی خود را تقویت کند، خوشبختانه پرداخت دومین وام نیز تصویب شده است و امیدواریم با جذب این تسهیلات بتوانیم، فعالیت های شرکت را توسعه بخشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "محققان ایرانی عمر بتن را تا 30 سال افزایش دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی عمر بتن را تا 30 سال افزایش دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید