مجازات پدر رومینا، دختر 13 ساله تالشی چیست و آیا قاتل قصاص می شود؟

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، قتل رومینای 14 ساله به دست پدرش بار دیگر موضوع قتل های ناموسی را پیش کشیده است و جریان خبری کشور را تحت تاثیر قرار داده، عصر 1 خرداد 1399 کانال های محلی تالش از یک قتل فجیع ناموسی خبر دادند. قتل های ناموسی در ایران به ویژه در مناطق سنتی، از گذشته وجود داشته است و معمولا قربانیان این گونه قتل ها دخترانی هستند که بعضی رسوم را زیر پا گذاشته اند یا اقدامشان منجر به بی آبرویی خانواده سنتی شده است.

مجازات پدر رومینا، دختر 13 ساله تالشی چیست و آیا قاتل قصاص می شود؟

در نخستین روز از خرداد پدری از ترس بی آبرویی، داس را بر گردن نحیف دختر 14 ساله اش نشاند و سرش را برید و نام رومینا مانند سارینا، هوژان، فرشته، زعفران، نازنین، زبیده، سارا، هاجره و… قربانیان قتل های ناموسی همین چند ماه آغازین سال 99، در فهرست اسامی قبرستان جا گرفت. رومینا که دلباخته یکی از همشهریانش در تالش شده بعد از فرار با پسر مورد علاقه اش دستگیر و به خانواده اش تحویل داده می گردد، اما او در خواب توسط پدر بی رحمش با داس سر بریده می گردد و بی دفاع به جای لباس عروس کفن پوش شده است.

این روز ها پدر قاتل در زندان است، برادر 6 ساله و مادر رومینا تنها عزاداران این خانه نیستند. اهالی روستای حویق شهرستان آستارا چند روزی است که در غمی عمیق به سر می برند. در این بخش می خواهیم به بررسی ابعاد حقوقی این مسئله بپردازیم و مجازات پدر قاتل را براساس قانون مجازات اسلامی بیان کنیم.

مجازات پدر در صورت قتل فرزند

همان طور که می دانید مجازات اصلی در جرم قتل عمدی قصاص است بنابراین اگر فردی مرتکب قتل عمد گردد با رعایت شرایط قانونی و شرعی باید قصاص گردد، اما بر این اصل استثنائاتی وجود دارد یکی از این استثنائات قتل فرزند توسط پدر است. اگر پدر قاتل باشد و مقتول فرزند شرعی و قانونی وی باشد، در این شرایط پدر به دلیل قتل فرزند، قصاص نمی گردد این حکم فقط مختص پدر نیست بلکه جد پدری هم در صورت کشتن نوه قصاص نمی گردد بنابراین پدر رومینا به خاطر کشتن وی قصاص نمی گردد حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که پدر رومینا به چه مجازاتی محکوم می گردد؟

همان طور که گفتیم پدر یا جد پدری که فرزند خود را بکشد قصاص نمی گردد، اما به حبس تعزیری و پرداخت دیه در حق ورثه مقتول محکوم می گردد به موجب ماده 612 قانون مجازات اسلامی هر کسی مرتکب قتل عمد گردد و شاکی نداشته یا شاکی داشته، اما از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نگردد، در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه گردد یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد، دادگاه مرتکب را به حبس تعزیری از 3 تا 10 سال محکوم می کند که در این پرونده هم پدر قصاص نمی گردد، اما باید مجازات عمومی جرم را بگذراند. حال دادگاه با توجه به مسائل و شرایطی که قتل بر اساس آن اجرا شده درباره حبس و جنبه عمومی جرم تصمیم گیری می کند؛ گاهی ممکن است کیفیات مخففه هم اعمال گردد که بر اساس آن جنبه عمومی جرم از 3 سال کمتر می گردد، اما گاهی ممکن است مجازات تکمیلی داده گردد.

به موجب ماده 23 قانون مجازات اسلامی دادگاه می تواند فردی را که به حد، قصاص یا مجازات تعزیری از درجه شش تا درجه یک محکوم کرده است با رعایت شرایط مقرر در این قانون، متناسب با جرم ارتکابی و خصوصیات وی به یک یا چند مجازات از مجازات های تکمیلی مندرج در ماده مذکور مثل اقامت اجباری در محل مشخص، منع از اقامت در محل یا محل های مشخص و. محکوم نماید؛ بنابراین قتل عمدی فرزند توسط پدر چه فرزند دختر باشد یا پسر، مستوجب دیه مقرر شرعی و حبس است و به اصطلاح این مورد از موارد سقوط قصاص است و از طرف دیگر، چون پدر مجرم این پرونده است حسب موازین شرعی با موانع ارث برخورد کرده و این دیه که از پدر اخذ می گردد به سایر اولیای دم غیر از او پرداخت خواهد شد و چون این عمل پدر نظم عمومی جامعه را بر هم زده و بیم تجری دیگر افراد جامعه وجود دارد از جهت جنبه عمومی علاوه بر پرداخت دیه به حبس تعزیری از 3 تا 10 سال براساس ماده 612 قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد. البته اعمال این مجازات مانع مجازات تکمیلی مندرج در ماده 23 قانون مجازات اسلامی نخواهد بود.

مشارکت پدر در قتل فرزند

اگر چند نفر در کشتن یک نفر شرکت کنند به شرط اینکه فعل هر کدام در کشتن شخص مؤثر باشد، همگی ممکن است قصاص شوند. البته در شرکت در جنایت هر قاتلی باید به نسبت سهم خود مجازات را تحمل کند. مثلا اگر سه نفر در قتل شرکت داشته باشند، در صورت توافق بر دیه، هر کدام باید ثلث دیه را به، ولی دم بپردازند، ولی اگر، ولی دم قصاص را اختیار کند می تواند همگی یا بعضی را قصاص کند منتهی باید دیه مازاد بر سهم هر یک از شرکا را بدهد یعنی اگر بخواهد هر 3 نفر را قصاص کند باید به هر کدام 2/3 دیه را پرداخت کند. حال سؤال این است که اگر پدر به همراه بیگانه در قتل فرزند شرکت نماید، مجازات هر کدام چگونه خواهد بود؟ در صورت مشارکت با بیگانه در قتل فرزند توسط پدر، ولی مقتول تنها می تواند بیگانه را قصاص نماید و در صورت قصاص بیگانه، پدر باید نصف دیه را به شریک در قتل پرداخت کند و چنانچه بیگانه قصاص نگردد، پدر مقتول موظف است این نصف دیه را به، ولی دم مقتول پرداخت نماید.

مشارکت پدر و مادر در قتل فرزند

چنانچه پدر و مادر با هم مرتکب قتل عمدی فرزند شوند مادر محکوم به قصاص است و در صورت قصاص او، پدر موظف است نصف دیه را به اولیاء دم مادر پرداخت کند و در صورت عدم قصاص، پدر و مادر هر کدام باید نصف دیه را به اولیاء دم مقتول پرداخت نماید. اما ذکر این نکته ضروری است که نظر به ماده 880 قانون مدنی قتل از موانع ارث است بنابراین در فرض یاد شده والدین از ارث محروم خواهند شد.

منبع: فرارو

به "مجازات پدر رومینا، دختر 13 ساله تالشی چیست و آیا قاتل قصاص می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجازات پدر رومینا، دختر 13 ساله تالشی چیست و آیا قاتل قصاص می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید