قلب شکسته مرگبار است؛ برای زنان مرگبارتر

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، دردی که فرد بعد از جدایی در قفسه سینه احساس می نماید، ممکن است نشانه ای از نشانگان قلب شکسته باشد، اما این شرایط ها معاینه نمی شوند و هنوز فهم ما از آن ها ناقص است.

قلب شکسته مرگبار است؛ برای زنان مرگبارتر

تفاوت های فیزیولوژیکی بین دو جنس زن و مرد به این معنی است که زنان 9 برابر بیشتر از مردان محتمل است از نشانگان قلب شکسته جان خود را از دست بدهند.

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، تحقیق جدیدی که در دانشگاه مانش در ملبورن اجرا شده، برای نخستین بار از راه هایی پرده برداری نموده که می توان به وسیله آن ها از صدمات ناشی از نشانگان قلب شکسته پیشگیری و به بهبود این شرایط یاری کرد.

نشانگان قلب شکسته یا کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو Takotsubo cardiomyopathy باعث ضعیف شدن بطن چپ - دهلیز اصلی پمپاژ قلب- می گردد و ناشی از محرک های عاطفی پراسترس است که اغلب به دنبال حوادث دردآور (تروماتیک) مانند مرگ یک عزیز یا جدایی در خانواده تجربه می شوند.

یکی از مهمترین یافته های این پژوهش نشان می دهد که چطور این شرایط قلبیِ نادر و در برخی مواقع مرگبار در میان زنان چندین برابر کشنده تر است.

پروفسور سَم ال-استا، از دانشگاه مانش، می گوید: داده های به دست آمده از چندین پژوهش نشان می دهد که احتمال مرگ زنان از نشانگان قلب شکسته 9 برابر بیشتر از مردان است.

ما فکر می کنیم این مسئله به تنظیم هورمون ها مربوط باشد. هورمون های ما بیان ژنی را تنظیم می نمایند و و اثر قابل ملاحظه ای در ایجاد آسیب قلبی، خصوصاً در دوران یائسگی، دارند.

ال-استا می گوید مطالعاتی که در کشور های آسیایی اجرا شده تفاوت چندانی بین زن و مرد در میزان آسیب ناشی از نشانگان قلب شکسته گزارش نمی دهد. این می تواند به این معنی باشد که علاوه بر جنسیت، فرهنگ نیز اثرگذار است.

ال-استا می گوید: زنان در کشور های غربی بیشتر از مردان نشانگان قلب شکسته را تجربه می نمایند و از آن می میرند. اما در ژاپن و سایر کشور های آسیایی میزان رویداد نشانگان قلب شکسته بین زن و مرد تقریباً یکسان است.

ال-استا می گوید، محتمل است هنجار های فرهنگی که مردان غربی را از نشان دادن احساسات منع می نماید، دلیلی برای شناخته نشدن این نشانگان در میان آن ها باشد.

کارشناسان باور دارند که در این شرایط میزان هورمون استرس در قلب زیاد می گردد و نمی گذارد تا بطن چپ به شکل طبیعی منقبض گردد. ممکن است این شرایط تظاهری شبیه حمله قلبی داشته باشد که در آن سمت چپ سینه درد می گیرد و فرد دچار تنگی نفس می گردد؛ بنابراین محتمل است که با حمله قلبی اشتباه گرفته گردد.

بیشتر بیماران طی 2 ماه بهبود پیدا می نمایند، اما 20 درصد ممکن است از این عارضه جان خود را از دست بدهند.

ال-استا می گوید: این افسانه که قلب شکسته می تواند مرگبار باشد از جایی آمده و ما مدت ها تصور می کردیم که یک افسانه مردمی است؛ اما اکنون می دانیم که یک شرایط فیزیولوژیکی واقعی و بسیار مهم است.

نشانگان قلب شکسته نام های دیگری مانند کاردیومیوپاتی ناشی از استرس و نشانگان بالونی آپیکال دارد. ال-استا و تیمش در دانشگاه مانش اثر یک داروی سرطان را بروی موش ها آزمایش کردند و به این نتیجه رسیدند که این دارو می تواند سلامت قلب را بهبود ببخشد و قلب شکسته را ترمیم کند.

ال-استا می گوید تحقیقات در زمینه فراوری دارو برای درمان قلب شکسته ادامه دارد. او می گوید: معین است که زیست شناسی مولکولی با از کار افتادگی قلب مرتبط است و می دانیم که موقعیت هایی که استرس های شدید روانی ایجاد می نمایند باعث آن می شوند. این موقعیت ها شامل واکنش های عاطفی ای است که به دنبال جدایی، طلاق یا شنیدن خبر مرگ یک عزیز رخ می دهد.

ما اکنون می دانیم که بین قلب و ذهن پیوندی عمیق وجود دارد. امکان دارد آن دردی که فرد بعد از جدایی در قفسه سینه احساس می نماید نشانه ای از نشانگان قلب شکسته باشد، اما این شرایط ها معاینه نمی شوند و هنوز فهم ما از آن ها ناقص است.

نشانگان قلب شکسته نخستین بار در سال 1990 توصیف شد و شواهد نشان می دهد احساسات شدید غم، عصبانیت، ترس یا حتی واکنش های شدید احساسی به موقعیت های شاد و لذتبخش می توانند این شرایط را ایجاد نمایند.

منبع: Daily Mail

ترجمه: سایت وبلاگ خرید اینترنتی

منبع: فرادید

به "قلب شکسته مرگبار است؛ برای زنان مرگبارتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلب شکسته مرگبار است؛ برای زنان مرگبارتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید