صنایع دستی و هنرهای سنتی فراموش شده استان همدان احیا می شوند

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، صنایع دستی و هنرهای سنتی فراموش شده استان همدان احیا می شوند.

صنایع دستی و هنرهای سنتی فراموش شده استان همدان احیا می شوند

هاشم مظاهری، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در حاشیه بازدید از کارگاه تولیدی مسگری استاد علی الله حاجی شفیعی در شهر قهاوند اضافه کرد: از 267 رشته صنایع دستی شناخته شده کشور، 85 رشته آن در استان همدان فعال است که ضمن حفظ و احیای میراث نیاکان زمینه اشتغال بسیاری از مردم را نیز فراهم نموده است.

وی گفت: مسگری یکی از شعبات فلزکاری است و بنابر حدس باستان شناسان در حدود سه تا پنج هزار سال قدمت دارد.

وی گفت: اولین اشیای فلزی ساخته شده به دست بشر مصنوعات مسی چکش کاری شده و کوچکی بوده که به نیمه اول هزاره چهارم پیش از تاریخ تعلق دارد.

به گفته وی، مس از همان ابتدا برای ساخت سنجاق های زینتی، مهره ها، سربنده و سایر لوازم شکار، تبر، آینه صیقلی و نیز ابزار تدافعی نظیر شمشیر، خنجر و کارد مورد استفاده قرار می گرفت که نمونه هایی از آنها در حفاری های تپه هگمتانه کشف شده است.

مظاهری اضافه کرد: پس از استخراج سنگ مس و تبدیل آن به ورقه های مسی به دست صنعتگران سپرده می گردد که با وسایل ساده ای چون چکش و قلم فولادی آنها را به ظروف مسی تبدیل نمایند.

وی توضیح داد: ساخت ظروف کوچک به صورت یک تکه و با استفاده از یک ورقه مسی شکل می گیرد که صنعتگر با چکش زدن باعث تغییر فرم و شکل پذیری آن می گردد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان توضیح داد: رشته مسگری استان در حال منسوخ شدن است و این هنر برای احیا به حمایت و برنامه ریزی احتیاج دارد که با وجود این کارگاه که یکسالی است فعالیت خود را در روستای یکانه شهر قهاوند شروع نموده، فعالیت های خوبی برای حفظ و احیای این هنرصنعت اجرا شده است.

وی گفت: معاونت صنایع دستی برای احیای این رشته هنری به شیوه استاد شاگردی تعداد محدودی از علاقمندان دارای استعداد را شناسایی و برای آموزش حرفه مسگری به کارگاه استاد راهنمایی می نماید.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان با اشاره به اینکه سفال و سرامیک، مبل و منبت و چرم سهم مهمی از شاغلان بخش صنایع دستی استان را به خود اختصاص داده است، گفت: قالی بافی، معرق کاری، مرواربافی (حصیربافی)، مسگری، گیوه بافی، قلم زنی، طلاکوبی، سنگ تراشی، نقره کوبی، نقاشی، مینیاتور، تذهیب، شیشه گری، قاب سازی، کاشی هفت رنگ و صنایع فلزی نظیر چاقوسازی از دیگر صنایع دستی مهم استان همدان است.

منبع: همگردی

به "صنایع دستی و هنرهای سنتی فراموش شده استان همدان احیا می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع دستی و هنرهای سنتی فراموش شده استان همدان احیا می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید