شیوع کرونا ویروسِ جدید در بریتانیا، تا چه حد نگران کننده است؟

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، کیت کِلاند نویسنده و خبرنگار خبرگزاری رویترز در مقاله ای، به چند سوال و دغدغه اصلی در رابطه با شیوع نوعِ جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا پاسخ داده است. وی در این رابطه می نویسد:

شیوع کرونا ویروسِ جدید در بریتانیا، تا چه حد نگران کننده است؟

به تازگی، نوع جدیدی از ویروس کرونا (با سرعت انتقالِ به مراتب بالاتر)، به نحو گسترده و سریعی در بریتانیا در حال شیوع است و نه تنها در این کشور، بلکه برای دیگر کشور های دنیا نیز (مخصوصا دولت های اروپایی)، نگرانی های گسترده ای را ایجاد نموده است. این مساله موجب شده تا بسیاری از دولت های دنیا، هرگونه رفت و برگشت از بریتانیا به خاک خود را به صورت موقت، ممنوع اعلام نمایند. گفته می گردد نوعِ جدید ویروس کرونا که به تازگی در بریتانیا مشاهده شده، 70 درصد بیش از آنچه تا به امروز ویروس کرونا (نمونه ابتدایی این ویروس) از خود نشان داده، قدرت انتقال دارد.

آیا نگرانی ها در خصوص کروناویروسِ جدید، موجه هستند؟

اغلب دانشمندان در پاسخ به این پرسش می گویند: بله. نوع جدید ویروس کرونا در بریتانیا، به سرعت در این کشور شیوع پیدا نموده و موجب ابتلای هزاران نفر، و پُر شدن ظرفیت اغلب بیمارستان های بریتانیا شده است. پُر شدنِ ظرفیت بیمارستان ها مخصوصا در شهری نظیر لندن پایتخت انگلیس، کاملا چشمگیر و قابل توجه بوده است.

شیوعِ کروناویروس جدید در بریتانیا به قدری گسترده و سریع بوده که در شرایط فعلی، حدودا 62 درصد از مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور، به نوعِ جدید کروناویروس مبتلا شده اند. دولت هایی نظیر استرالیا، ایتالیا و هلند اعلام نموده اند که آن ها مواردی از آنچه شیوع کروناویروس جدید خوانده شده را در کشورهایشان مشاهده نموده اند. به طور خاص، موارد جدید این ویروس در هلند، در اوایل دسامبر امسال میلادی (یعنی بیش از 20 روز پیش) مشاهده شده است. کشور هایی نظیر ایسلند و دانمارک نیز موراد مشابهی را گزارش نموده اند. رسانه های بلژیکی نیز از کشفِ موارد ابتلا به کروناویروسِ جدید در این کشور خبر داده اند.

پیتر اوپنشاو استاد علوم پزشکی در دانشگاه سلطنتی بریتانیا می گوید: بهتر است که شیوع کروناویروس جدید را همگی جدی بگیریم. شان فیتزجرالد استاد دانشگاه کمبریج لندن نیز گفته است که شرایط به دنبال شیوع کروناویروس جدید در بریتانیا، واقعا نگران نماینده است.

چرا باید شیوع کروناویروسِ جدید در بریتانیا را نگران نماینده دانست؟

نگرانی اصلی در خصوص کروناویروس جدید این است که نوع جدید ویروس کرونا، از قدرت انتقالِ به مراتب بیشتری در مقایسه با موارد گذشته، برخوردار است. کروناویروس جدید، 23 جهش ژنتیکی را از خود نشان داده و ساختار آن نیز به نحو قابل ملاحظه ای تغییر نموده است. این مساله، توانایی آن برای شیوعِ هر چه بیشتر را افزایش داده است.

دانشمندان بر این باورند که نوع جدید ویروس کرونا، 40 تا 70 درصد از نوع قدیم آن، از قدرت انتقال بیشتری برخوردار است. دولت انگلیس به طور ویژه اعلام نموده که شیوع نوع جدید ویروس کرونا، هم می تواند در سرعت انتقال این ویروس و هم میزان کشندگی آن، تاثیرگذار باشد. این مساله موجب شده تا خطر شیوع کروناویروس جدید، نه تنها در بریتانیا بلکه در دیگر کشور های دنیا نیز عمیقا حس گردد.

آیا واکسن های کنونی ویروس کرونا، انسان ها را در برابر نوعِ جدید این ویروس نیز محافظت می نمایند؟

دانشمندان در پاسخ به این پرسش گفته اند که هیچ شواهد و مدرکی دال بر آنکه واکسن های ویروس کرونا که توسط شرکت های بایون تک و فایزر ارائه شده اند، قادر نباشند از انسان ها در برابر کروناویروس جدید حفاظت نمایند، وجود ندارد. آدام فین استاد علوم پزشکی در دانشگاه بریستول بریتانیا می گوید: بعید است کروناویروس جدید، چندان در برابر واکسن های ویروس کرونا، قدرتی داشته باشد. نهایتا این ویروس جدید شاید بتواند تا حد کمی، از کارایی واکسن های ویروس کرونا بکاهد.

پاتریک والانس مشاور ارشد دولت بریتانیا در مسائل پزشکی نیز گفته است: واکسن های ویروس کرونا که به تازگی ساخته شده اند، از ظرفیت و قدرت کافی برای مقابله با نوعِ جدید ویروس کرونا، برخوردار هستند. بسیاری از دانشمندان در بریتانیا تاکید داشته اند که مشاهدات آزمایشگاهی آن ها حاکی از این بوده که واکسن های موجودِ کرونا، از ظرفیت قابل قبولی برای نابودی نوع جدید این ویروس برخوردار هستند.

آیا شیوع کروناویروس جدید، بر مساله تست گیری در بحبوحه پاندمی کرونا، تاثیر گذار است؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت: تا حدی بله. بسیاری از کارشناسان گفته اند که کروناویروس جدید، تا حدی، ساختار و عملکرد جدیدی را از خود نشان می دهد و آزمایش گیری ها در رابطه با ویروس کرونا، باید تا حدی ساختار خود را تغییر دهند. این مساله به طور خاص، برای اینکه نسبت به نتیجه یِ درست آزمایش ها در خصوص ویروس کرونا، اطمینان خاطر حاصل گردد، کاملا حیاتی است.

رابرت شورتن، متخصص میکروبیولوژی در بریتانیا تاکید نموده که شیوع کروناویروس جدید، تا حدی توانایی بعضی آزمایش های کنونی جهت کشف این ویروس را تحت تاثیر قرار داده است. از این رو، باید ساختار آزمایشی در خصوص کشف ویروس کرونا، دچار تغییر و تحول گردد.

آیا کروناویروسِ جدید از بریتانیا نشات گرفته است؟

پاتریک والانس مشاور ارشد پزشکی دولت بریتانیا گفته است که احتمالا نوع جدید کرونا ویروس، از بریتانیا نشات گرفته است. در این زمینه به طور خاص بسیاری بر این باورند که ساختار ها و سازوکار های شناسایی ژنتیکی و پزشکی در بریتانیا، که کاملا پیشرفته نیز هستند، نقش بسیار مهمی در کشفِ کروناویروسِ جدید داشته است. از این رو، به نوعی می توان بریتانیا را منبع اصلی شیوع کروناویروس جدید دانست. در این راستا، باید صبر کرد و دید که ادامه راه چه اتفاقی می افتد و برای مواجهه موثر با این ویروس، چه باید کرد.

منبع: فرارو

به "شیوع کرونا ویروسِ جدید در بریتانیا، تا چه حد نگران کننده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع کرونا ویروسِ جدید در بریتانیا، تا چه حد نگران کننده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید