سرمایه گذاری 7200 میلیارد ریالی در بخش زیربنایی منطقه آزاد ارس

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، ایرج حاتمی ظهر یکشنبه با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران افزود: پروژه های متعدد در بخش های آب، برق، گاز، مخابرات و اینترنت در ارس اجرا شده و از سال آینده تحول اساسی در این حوزه ایجاد می شود و با توجه به فرایند روبه رشد توسعه صنایع مختلف، تجارت و گردشگری در ارس، برنامه ریزی های لازم برای تامین نیاز فعلی و آینده ارس اجرا شده و عملیات اجرایی زیرساخت ها از سال آینده آغاز می شود.

سرمایه گذاری 7200 میلیارد ریالی در بخش زیربنایی منطقه آزاد ارس

وی هوشمندسازی منطقه آزاد ارس در سطوح مختلف فعالیتی این منطقه را از مهم ترین اهداف سازمان برای سال آینده مطرح نمود و گفت: سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری پروژه چتر اینترنت وای فای در سطح محدوده منطقه آزاد ارس در حال نصب بوده و از سال آینده با سطح پوشش وسیع، تحول خوبی در خدمات اینترنتی این منطقه ایجاد می شود.

معاون امور زیربنایی و توسعه سازمان منطقه آزاد ارس در رابطه با این پروژه گفت: اینترنت با پهنای باند 40 مگابایت و با امکان اتصال همزمان چهار هزار الی 10 هزار نفر بدون کاهش سرعت دسترسی در سراسر ارس قابل دریافت خواهد بود.

وی افزود: پروژه سایت علم و فناوری در 40 هکتار با 450 میلیارد ریال در سایت فناوری ارس نیز از دیگر برنامه های سال آینده می باشد که در راستای تجاری سازی ایده های شرکت های فعال راه اندازی می شود.

حاتمی از پیشرفت 90 درصدی پروژه فیبر نوری ارس نیز خبر داد و با بیان اینکه 30 کیلومتر فیبر نوری طی یک سال گذشته در نقاط مختلف از جمله سطح شهر و فازهای یک و دو صنعتی ارس فراهم شده است، گفت: تامین فیبر نوری بطول دو کیلومتر در سایت گلخانه ای و 11 کیلومتر در سایت صنایع سنگین نیز اجرا شده و 7.5 کیلومتر نیز در ضلع شرقی سایت صنایع سنگین اجرا می شود.

وی به اجرای پیشرفته ترین سیستم مخابراتی موجود برای نخستین بار در کشور نیز اشاره و شرح داد: با توجه به وجود فیبر نوری در سطح شهر جلفا که زیرساخت اصلی سیستم مخابراتی جی پان است، خدمات این سیستم برای نخستین بار در کشور در سطح وسیع در ارس ارایه شد که با امکان ارایه خطوط تلفن بصورت نامحدود تحول شگرفی در حوزه مخابرات ارس ایجاد کرده است.

معاون سازمان منطقه آزاد ارس در بخش دیگری از سخنان خود از آغاز عملیات احداث دو پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی با توان تولید یک هزار مگاوات برق خبر داد و افزود: تنها برای تامین نیاز برق چند سال آینده سایت صنایع سنگین ارس ظرفیت 360 مگاواتی ایجاد شده و در گام نخست امکان استفاده از 140 مگاوات وجود دارد که از این میزان برای سال آینده 70 مگاوات مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر میزان گاز تامین شده برای مصرف کارخانه ها و پالایشگاه ها طی سال آینده گفت: این میزان از 30 هزار متر مکعب به 170 هزار متر مکعب در ساعت افزایش می یابد.

حاتمی میزان کل مصرف آب شرب شهرهای جلفا و هادیشهر را 180 لیتر در ثانیه اعلام کرد و با بیان اینکه آب شرب شهر جلفا از هادیشهر تامین می شود، گفت: مصرف فعلی آب شرب شهر جلفا 50 لیتر در ثانیه است و با اقدامات اجرا شده 40 لیتر در ثانیه بصورت مجزا در جلفا تامین می شود.

وی با بیان اینکه در دوره 10 ساله فعالیت منطقه آزاد ارس تا به امروز هیچگونه تولید آب شرب مجزا در شهر جلفا وجود نداشته، خاطر نشان شد: طبق برنامه ریزی بعمل آمده سال آینده میزان آب شرب تامین شده در جلفا به 80 لیتر در ثانیه و آب خام صنعتی به 400 لیتر افزایش می یابد.

معاون امور زیربنایی و توسعه سازمان منطقه آزاد ارس افزود: تامین آب شرب فازهای یک و دو صنعتی ارس و آب رسانی به میزان 250 لیتر در ثانیه به سایت صنایع سنگین و با لوله گذاری بطول 10 کیلومتر از مهمترین پروژه های این حوزه در سال آینده می باشد.

وی از اجرای مرحله ای شهر فرودگاهی ارس نیز خبر داد و گفت: در گام نخست دو هزار متر از چهار هزار و 500 متر باند فرودگاه همراه با تاسیسات مورد نیاز و در قالب طرح شهر فرودگاهی در مدت دو سال و با بودجه سازمان منطقه آزاد ارس احداث می شود.

حاتمی اضافه کرد: برای احداث فرودگاه بین المللی ارس که به شیوه نوین شهر فرودگاهی خواهد بود، 4000 میلیارد ریال بودجه لازم است که بر اساس آخرین تصمیم ها این زیرساخت مهم در فاصله های زمانی و بر اساس نیازهای ایجاد شده تکمیل خواهد شد.

معاون امور زیربنایی و توسعه سازمان منطقه آزاد ارس عمده هدف از احداث فرودگاه را حمل و نقل باری مطرح نمود و گفت: در مرحله نخست امکان پرواز هواپیماهای باری و مسافربری کوچک فراهم می شود.

وی از احداث سکوی تخلیه و بارگیری ریلی در فازهای صنعتی ارس خبر داد و گفت: عملیات اجرایی پروژه احداث سکوی تخلیه و بارگیری ریلی به طول دو هزار و 200 متر در محدوده فازهای یک و دو صنعتی و محدوده 40 هکتاری بزودی با امضای تفاهم نامه بین سازمان منطقه آزاد ارس و راه آهن کشور آغاز می شود.

حاتمی زمان اتمام مطالعات جهت ریلی جلفا-اصلاندوز-قلی بگلو را سال آینده اعلام کرد و گفت: راه آهن کشور اجرای این پروژه را منوط به اجرای بخش مورد نیاز تکمیل کریدور شمال جنوب در خاک ارمنستان کرده بود، که خوشبختانه با امضای پروتکل بین وزرای راه ایران و ارمنستان، مقرر شده است خط آهن ارمنستان با هزینه ای بالغ بر 600 میلیون دلار تا مرز نوردوز (محدوده دوم منطقه آزاد ارس) احداث شود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سرمایه گذاری 7200 میلیارد ریالی در بخش زیربنایی منطقه آزاد ارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری 7200 میلیارد ریالی در بخش زیربنایی منطقه آزاد ارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید