دره شهر زیبا ؛ ممنون که ثابت می کنی ایران بیابان نیست

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، اگرچه ما در گشت و گذار تصویری مان فقط طبیعت را نشان کرده ایم اما قلعه هایی هم در این منطقه هنوز پا برجا هستند که سکوتِ گردشگران را به تحسین بشکنند.

دره شهر زیبا ؛ ممنون که ثابت می کنی ایران بیابان نیست

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

در ساحل جنوبی رود سیمره و در جنوب شرقی استان ایلام، در کوهپایه کبیرکوهِ زاگرس، یکی از پایتخت های ایران در دوره ساسانی، دومین شهر بزرگ استان ایلام، بعد از شهر ایلام؛ شهر قلعه های ایران، شهری به نام دره شهر واقع است. به هر سو از ایران که می نگریم مناظر زیبا، ما را محو تماشا می کنند. اما میان افرادی که به ایران سفر نکرده و از نزدیک لمسش نکرده اند، شایعه شده که کشور ما سرزمینی بیابانی و خشک است! یا حتی، غیر از شمال کشور، باقی مناطق کویری است.

اما چه بسا شهرهایی که یک تنه ایستاده اند تا با جلوه زیبایی از طبیعت منحصربه فرد خود یادآور شوند ایران، کشوری چهارفصل است و هر گوشه اش زیبایی های طبیعی خود را دارد. بیایید و ببینید.

چرا دره شهر؟

دره شهر محل شهر باستانی ماداکتو، پایتخت عیلامیان و به نظر می رسد که این شهر اولین شهر عیلامی بوده است یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی در ایران به شمار می رود. در گذشته با همان نام سیمره شناخته می شده، سکه هایی که در خرابه های دره شهر کشف شد، به خسرو سوم و جانشینان او متعلق است. شهر کنونی دره شهر در دامنه کبیرکوه و در حاشیه شهر باستانی آن و رودخانه سیمره واقع شده است.

تصاویری که به تماشا نشسته ایم از دره شهر عکس برداری شده اند. جایی که یک تنه می تواند به تمام شایعه ها سرانجام دهد. با آب وهوایی کوهستانی و چشم اندازی بی نظیر در پیش روی مسافران و ساکنانش و توریست ها و گردشگران .

جالب است بدانید گذر رودخانه سیمره از کنار دره شهر نیز جلوه گریِ خاص خودش را دارد. با سروصدا، اما خرامان می گذرد و بر طبیعت این خطه تاثیر می گذارد، حاصلخیزی این نواحی را دوچندان کرده و دلربایی را به حد اعلا رسانده.

حرف آخر

دره شهر حتی تاریخچه غنی اش هم مُهری برای بیابان نبودن ایران است. چراکه در زمان عیلامیان هم عنوان پایتخت تابستانه را یدک می کشید. اگرچه ما در گشت و گذار تصویری مان فقط طبیعت را نشان کرده ایم اما قلعه هایی هم در این منطقه هنوز پا برجا هستند که سکوتِ گردشگران را به تحسین بشکنند.

منبع: پیام دلتا

به "دره شهر زیبا ؛ ممنون که ثابت می کنی ایران بیابان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دره شهر زیبا ؛ ممنون که ثابت می کنی ایران بیابان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید