درخواست حذف مجسمه سردر دانشگاه آکسفورد به دلیل نژادپرستی

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، دانشجویان دانشگاه آکسفورد هم صدا با گروه های ضد نژادپرستی و حقوق بشری، خواستار برچیده شدن مجسمه سیسیل رودز (رودس)، بازرگان و سیاستمدار انگلیسی قرن نوزدهم، از سردر یکی از دانشکده های این دانشگاه شدند.

درخواست حذف مجسمه سردر دانشگاه آکسفورد به دلیل نژادپرستی

به گزارش ایرنا، دانشجویان معترض می گویند که رودز یک فرد نژادپرست و امپریالیست بود که تندیس او شایستگی نصب در این دانشگاه را ندارد.

مسئولین دانشگاه آکسفورد قرار است در روزهای آینده در باره سرنوشت این مجسمه که روزی به عنوان یکی از قهرمانان ملی شناخته می شد بحث و بررسی کنند.

این مجسمه واقع در سر در ساختمان موسوم به رودز دانشگاه، در حالی نصب شده که صورت آن به سمت خیابان اصلی قرار گرفته است.

چهار سال پیش نیز گروه های مدافع حقوق بشری خواستار برچیده شدن مجسمه این سیاستمدار انگلیسی شدند اما مسئولین دانشگاه با آن مخالفت کردند. قطع کمک های مالی خیرین به دانشگاه از جمله دلایل مخالفت در این زمینه عنوان شده است.

دانشجویان معترض می خواهند که مجسمه این رودز به موزه منتقل و زیر آن علت این اقدام توضیح داده شود.

پویش موسوم به رودز باید پایین کشیده شود با صدور بیانیه ای به سهم اندک سیاهان در مناصب بالادستی دانشگاه آکسفورد اشاره و تصریح کرده است که مسئولین با نژاپرستی سازمان یافته در این مرکز آموزشی مقابله نکرده اند.

اما لویس ریچاردسون معاون رئیس دانشگاه آکسفورد می گوید که پنهان کردن تاریخ انگلیس راستا رسیدن به روشنگری نیست.

این تحولات در حالی صورت می گیرد که معترضان به نژاد پرستی در انگلیس به تاسی از تظاهرات کنندگان آمریکایی ضمن برپایی راهپیمایی در سراسر این کشور، خواستار حذف مجسمه شخصیت هایی هستند که عنوان نماد نژاپرستی شناخته می شوند.

معترضان دو هفته پیش مجسمه ادوارد کلستون، یکی از برده داران ثروتمند قرن 17 را در شهر بریستول سرنگون کرده و به آب انداختند. پس از آن مجسمه رابرت میلیگان تاجر برده در قرن 18 میلادی از مقابل موزه داکلندز لندن پایین کشیده و به موزه منتقل شد.

صادق خان شهردار لندن دستور داده تا همه مجسمه ها و اسامی خیابان های پایتخت انگلیس بازنگری شوند. وی خواستار برچیده شدن تندیس های مربوط به برده داران شده و گفته، لندن باید با واقعیت تلخ تاریخ برده داری خود روبرو شود.

تحلیل گران معتقدند، دومینوی واژگونی تندیس سیاستمدارانی که باعث گسترش فقر و نابرابری اجتماعی شده اند، با قتل مرد سیاهپوستی که چند هفته پیش به دست پلیس سفیدپوست آمریکا کشته شد آغاز شده است.

جورج فلوید 6 خرداد گذشته در حالی که یک افسر پلیس سفیدپوست آمریکایی زانویش را روی گردن او گذاشته بود، بطور غم انگیزی جان سپرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تظاهرات کنندگان را عده ای اراذل و تروریست های داخلی خوانده و خواستار حضور گارد ملی و ارتش برای سرکوب اعتراض ها شده است.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز چندی پیش در اظهار نظر مشابهی، تظاهرات ضد نژادپرستی کشورش را اغتشاشاتی نامید که معترضان به آرمان های خود خیانت کرده اند. او در همین حال آمریکا را مهد صلح و آزادی خواند که نزدیک ترین متحد انگلیس به شمار می رود.

در هفته های گذشته ده ها هزار معترض انگلیسی به نشانه مخالفت به نژادپرستی و اعلام همبستگی با مردم آمریکا، در لندن و چند شهر دیگر دست به تظاهرات زده اند. آن ها فهرستی از 60 تندیس متعلق به دوران برده داری در این کشور را برای براندازی تهیه کرده اند.

منبع: عصر ایران

به "درخواست حذف مجسمه سردر دانشگاه آکسفورد به دلیل نژادپرستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست حذف مجسمه سردر دانشگاه آکسفورد به دلیل نژادپرستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید