حاتمی کیای واقعی را می توان در پیچاپیچ دید و شناخت

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در قزوین، جلسه نقد و آنالیز کتاب پیچاپیچ یک اثر تلفیقی از سیاست، هنر و سینما صبح امروز با حضور مسئولان استانی و علاقه مندان کتاب و کتاب خوانی در محل اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین برگزار گردید.

حاتمی کیای واقعی را می توان در پیچاپیچ دید و شناخت

محسن جلیلوند نویسنده کتاب پیچاپیچ در ادامه این جلسه گفت: بحث اصلی ما در کتاب پیچاپیچ توجه به ارتباط فیلم ساز با سینمای سیاسی است و بدون توجه به حواشی و اما و اگرها، کوشش کردیم تا واقعیات موجود را به تصویر بکشیم. تعریفی که از سینمای سیاسی در این کتاب داریم، به دو نکته تبلیغ به معنای ترویج یک آرمان و نقد یک آرمان که به معنای توهین و سرکوب نیست، توجه دارد. آنچه از سینمای ابراهیم حاتمی کیا به وضوح قابل مشاهده است، اینکه سینمای او همیشه مفاهیمی مثل تبلیغ و آرمان گرایی را به تصویر کشیده است.

وی گفت: سینمای حاتمی کیا از ابتدا تا امروز یک منحنی سینوسی داشته و بالا و پایین های زیادی را تجربه نموده است اما مسئله مشترک در همه این بالا و پایین ها همین عقیده و آرمان ابراهیم حاتمی کیا بوده است، آرمانی که در آثار او به عنوان یک فیلم ساز سیاسی قابل مشاهده است، این است که سینمای ابراهیم حاتمی کیا تعریف جدیدی از سینمای سیاسی ایجاد نموده است.

نویسنده کتاب پیچاپیچ بیان نمود: سینمای حاتمی کیا از منظر من یکی از فنی ترین و قوی ترین انواع سینما در کشور است ولی همیشه حاشیه های حوالی سینمای حاتمی کیا وجود دارد، صحبت هایی انجام شده که ارزش بعضی از این فیلم ها را کاهش داده است ولی کوشش کردم تا آثار را تحلیل و ارتباط آن را با گفتمان سیاسی کشور به تصویر بکشیم.

آرمان های حاتمی کیا در آثارش به وضوح قابل مشاهده است

جلیلوند اضافه کرد: کتاب می خواهد کوشش کند نشان دهد که در کدام یک از بخش های سینمای حاتمی کیا تبلیغ الگوهای اسلام فقاهتی، باور به تشیع، ولایت فقیه، ولایت پذیری به کار گرفته شده است و در کنار آن هر زمان که احساس نموده، شرایط را نقد نموده است؛ نظیر آژانس شیشه ای یا به رنگ ارغوان یا ارتفاع پست که یکی از بهترین کارهای فراوریشده سینمای ایران است که توانست نقدی بسیار روان را ارائه کند.

وی مطرح نمود: ابراهیم حاتمی کیا از شور و غریزه ای برخوردار است که توانسته نسخه انقلابی کیمیایی باشد و نقد را چاشنی کار خود کند تا درباره آینده کشور کاملاً شفاف سخن بگوید.

این نویسنده کتاب قزوینی گفت: کوشش ما در این کتاب این بوده است که حاشیه ها را از سینمای ابراهیم حاتمی کیا کنار بزنیم و از معبری عبور کنیم و بتوانیم یک نقد علمی و دقیق به این آثار ارائه کنیم.

جلیلوند ادامه داد: حاتمی کیا آنجا پیروز است که کمتر حرف بزند و بیشتر فیلم خوب بسازد، فیلمی که شاخصه های تبلیغ و نقد را به موازات در کنار هم به تصویر بکشد، که فیلم های به رنگ ارغوان و آژانس شیشه ای و حتی به نام پدر از همین گروه آثار است.

وی توضیح داد: این کتاب خاتمه نامه من بوده در رشته علوم سیاسی و سختی کار این بود که بتوانیم همراه کنیم علوم سیاسی دانشگاهی را با هنر و سینما و یکی از چالش های ما ایجاد تعریفی خوب از تئوری بوده است که بتوانیم در این خصوص به ایجاد یک هارمونی مناسب دست پیدا کنیم.

نویسنده کتاب پیچاپیچ گفت: به عنوان یک نویسنده کتاب معتقدم منتقدین می توانند بسیار یاری کننده باشند در جهت برطرف نقاط ضعف این کتاب و قطعاً در آثار بعدی بسیار به آن نیازمند هستیم.

پیچاپیچ حاتمی کیای واقعی را به تصویر می کشد

حسن لطفی زبان شناس و کارشناس کتاب در استان قزوین گفت: ابراهیم حاتمی کیا یکی از فیلم سازانی است که می تواند نقدهای مختلف را در فیلم خود به تصویر بکشد و همین نگاه او موجب شده تا آدم های مختلف اجازه نگارش نقد کتاب را داشته باشند.

وی اظهار کرد: زمانی که کتابی از آقای جلیلوند منتشر شد، به این فکر کردم که ایشان یکی از مهم ترین دوستداران کتاب است و می توان کتاب را بهترین دوست او دانست و ازاین رو اگر کسی مثل جلیلوند در خصوص ابراهیم حاتمی کیا کتاب می نویسد، می تواند به عنوان مخاطبی که کتاب های دیگر را خوب خوانده است، آگاهی کامل به مخاطبین ارائه دهد.

این زبان شناس گفت: پس از مطالعه این 5 فصل بعد از اینکه می توانیم با گفتمان سینمایی، نشانه شناختی در سینما، رابطه سینما و سیاست، تعریف سینما در زندگی آشنا شویم و در کنار آن محسن جلیلوند به تعاریف دقیق واژگان پرداخته است و از این روست که می توان این کتاب را یک کتاب برای آگاهی با سینما دانست.

لطفی بیان نمود: جرقه هایی از تاریخ سینمای ایران، رابطه سینما و سیاست و نشانه شناختی سینما که در این کتاب آورده شده است، می تواند با منابع دقیقی که ایشان از آن ذکر نموده مخاطب را برای تخصصی تر شدن به این بحث فراهم کند.

وی توضیح داد: البته می توان با افتخار سر بلند کرد و گفت که کتاب پیچاپیچ جزو کتاب های پرمخاطب و عامه پسند نیست بلکه علمی، دقیق و قابل استناد نگاشته شده است و می تواند برای مخاطبین خاص و آشنایان به سینما کتابی بسیار مطرح و مورد توجه باشد.

این استاد دانشگاه و زبان شناس فارسی گفت: شما می توانید این کتاب را با خیال راحت بخوانید و به این درک برسید که کتابی را مطالعه کردم که نویسنده همه دانسته های خود را در خصوص موضوع را نظرات دیگر نویسندگان به اشتراک گذاشته است و توانسته به یک جمع بندی منطقی برسد.

لطفی اضافه کرد: فصل خاتمهی این کتاب نیز به تحلیل آثار ابراهیم حاتمی کیا پرداخته است و اندیشه و تفکری دقیق و تحلیلی به کار گرفته تا صاحبان خرد و اندیشه بتوانند در این فصل به آثار ابراهیم حاتمی کیا نگاهی دوباره بیندازد و با توجه به آموخته هایش در 4 فصل نخست در فصل خاتمهی به یک تحلیل دست پیدا کند.

این زبان شناس قزوینی ادامه داد: در ابتدای کتاب با مطالعه مقدمه مخاطب به علاقه نویسنده کتاب به شخصیت ابراهیم حاتمی کیا پی می برد اما این مسئله موجب نشده است که کتاب به یک شیفته گری تبدیل گردد، بلکه حتی نقدهایی دقیق نیز به این آثار ارائه شده است.

وی گفت: من احساس می کنم هنوز ابراهیم حاتمی کیا همان آدم خالص و صادق به جامانده است، اما می توانست خود را پنهان کند و چهره واقعی خود را کمتر به تصویر بکشد تا کمتر نیز مورد انتقاد قرار گیرد.

این کارشناس هنر و ادبیات فارسی اضافه کرد: ابراهیم حاتمی کیا خود را نماینده نسلی می داند که نگاهی خاص به انقلاب دارد و دِین خود را به این مسائل با دیدی بسیار دقیق ارائه می نماید.

ابراهیم حاتمی کیا سال ها از زمان خود جلوتر است

روح الله شریفی، مدیر هنری و سینمایی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قزوین و نویسنده فعال در حوزه ادبیات پایداری هم گفت: آنالیز آثار ابراهیم حاتمی کیا نشان از درک و هوش بالای ایشان دارد و با مرور این آثار به این نکته می رسیم که ابراهیم حاتمی کیا سال ها از زمان خود جلوتر حرکت می نموده است و ازاین رو نمی توان در خصوص ایشان کلماتی نظیر سفارشی سازی را به کار برد.

وی اضافه کرد: حاتمی کیا همیشه در آثار خود به مسائل دقیق و جزئیات جاری در جامعه پرداخته است و نشانه هایی از گسست های اجتماعی، ناهنجاری ها و پیش بینی های دقیق او در خصوص معضلات اجتماعی در آینده می توان مشاهده کرد.

مدیر هنری و سینمایی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قزوین گفت: کتاب های زیادی در خصوص شخصیت ابراهیم حاتمی کیا فراوری شده که سال ها در قفسه های کتابخانه ها در حال خاک خوردن است. بسیار قابل ستایش است که یکی از جوانان علاقه مند استان در این خصوص به فراوری اثری فاخر پرداخته است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "حاتمی کیای واقعی را می توان در پیچاپیچ دید و شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاتمی کیای واقعی را می توان در پیچاپیچ دید و شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید