تعهد رهبران گروه 7 برای حفاظت از کره زمین

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، رهبران هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه 7 که با شعار بازسازی بهتر از قبل، برای جهان در انگلیس گردهم آمده اند با طرح تخصیص منابع مالی و بودجه رسانی به پروژه های زیرساختی در کشورهای در حال توسعه موافقت کردند.

تعهد رهبران گروه 7 برای حفاظت از کره زمین

از تارنمای دولت انگلیس، این طرح بخشی از تدابیری است که در اجلاس گروه هفت با هدف بررسی و رسیدگی به مسئله بحران تغییرات آب و هوایی و حفاظت از محیط زیست انجام گرفت.

هدف از این طرح فراهم کردن زمینه دسترسی کشورهای در حال توسعه به منابع اقتصادی و بودجه بیشتر، بهتر و سریعتر و در عین حال تسریع حرکت جامعه جهانی به سوی انرژی های تجدیدپذیر و تکنولوژی پایدار خواهد بود. دولت انگلیس در راستای تحکیم این مسئله با دیگر کشورها پیش از اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در ماه نوامبر گام بردارد.

همچنین در این اجلاس انگلیس از بودجه 500 میلیون دلاری برای حمایت از اکوسیستم آبی یکسری کشورها سخن به میان آورد که هدفش حمایت از کشورهایی همچون غنا، اندونزی و کشورهای حوزه پاسیفیک در جهت مقابله شان با ماهی گیری های ناپایدار، حفاظت و احیای اکوسیستم ساحلی و کاهش آلودگی های دریایی است.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس می گوید: حفاظت از کره زمین مهمترین مسئله ای است که ما به عنوان رهبران گروه هفت می توانیم برای مردمان انجام دهیم. ارتباط مستقیمی میان کاهش انتشار گازهای گل خانه ای، احیای محیط زیست، اشتغال زایی و تضمین رشد اقتصادی درازمدت وجود دارد.

جانسون افزود: ما به عنوان کشورهای دمکراتیک مسئولیت داریم به کشورهای در حال توسعه برای بهره بردن از مزیت ها و منفعت رشد پاک از طریق یک سیستم عادلانه و شفاف کمک کننیم. گروه 7 این فرصت بی نظیر را برای هدایت یک انقلاب صنعتی سبز در جهان با پتانسیل تغییر جهت زندگی مردم در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش، رهبران گروه هفت همچنین متعهد شدند تا تقریبا انتشار گازهای گل خانه ای خود را تا سال 2030 به نصف کاهش دهند. انگلیس پیشتر فراتر از این عمل کرده و وعده داده تا حداقل 68 درصد از انتشار گازهای گل خانه ای خود را تا سال 2030 کاهش دهد که به سطح دهه 90 می رسد.

در این میان سر دیوید آتنبرو مستندساز، فعال برجسته محیط زیست و تاریخ دان مشهور انگلیسی در نشستی از رهبران جهان خواست تا در راستای تضمین آینده کره زمین اقداماتی انجام دهند. وی بیان کرد: طبیعت امروز جهان به طور گسترده ای از بین رفته است. این یک مساله انکارناپذیر است و کره زمین به سرعت رو به گرم شدن است. بنابراین تصمیمات اقتصادهای پیشرفته جهان مهمترین مسئله در تاریخ امروز بشر محسوب می شود.

رهبران گروه هفت همچنین متعهد شدند تا کمک هایشان به بودجه های مربوط به تغییرات آب و هوایی در جهان را افزایش دهند تا کشورهای در حال توسعه بتوانند از پس تاثیرات ناشی از چالش تغییرات آب و هوایی برآیند.

این درحالیست که اثرات استفاده از انرژی های فسیلی، جنگل زدایی، جنگل سوزی، آلودگی اقیانوس ها و ستیز انسان با طبیعت نمایان تر از همیشه شده است. آب شدن یخ های قطبی، بالا آمدن سطح دریاها، تابستان های بسیار گرم و طولانی که منجر به آتش سوزی جنگل ها از استرالیا تا آمریکای جنوبی می شود، خشکسالی ها و سیلاب های شدید و شتاب روزافزون از بین رفتن گونه های مختلف جانوری تنها بخش کوچکی از تبعات گرمایش زمین است.

بانک جهانی هشدار داده در صورتی که تا سال 2050 چاره ای برای تغییرات اقلیمی حاصل از گرمایش زمین نشود، 150 میلیون انسان مجبور به ترک سرزمین خود خواهند شد.

پنج سال پیش جامعه جهانی بعد از توقف طولانی، نهایتا به توافقی دست یافت که بر اساس آن کشورها به کاهش گازهای گلخانه ای متعهد شدند که مهم ترین عامل گرمایش زمین است؛ با این چشم انداز که جلوی گرم تر شدن بیش از 2 درجه ای زمین نسبت به دوران پیشاصنعتی را تا پایان قرن حاضر بگیرند.

با این حال گزارش ها نشان می دهد که سال گذشته یکی از سه سال گرم در تاریخ عصر پساصنعتی بوده و همین امر نگرانی دربارهٔ اوضاع آب وهوایی کرهٔ زمین و تأثیر آن بر زندگی جهانیان را بیشتر کرده است. در این سال اختلالات شدید آب وهوایی که بر اثر فعالیت انسانی ایجاد شده، بر زندگی بسکمک از ساکنان زمین تأثیر مخرب گذاشته، زندگی های بسکمک را ویران کرده، میلیون ها نفر را بی خانمان ساخت.

جهان به تعبیر دبیرکل سازمان ملل متحد در لبه پرتگاه ایستاده است. آنتونیو گوترش معتقد است که امسال برای آیندهٔ بشریت سالی حیاتی است و زمانی نمانده که تلف کنیم. اختلال آب و هوایی فرا رسیده است.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "تعهد رهبران گروه 7 برای حفاظت از کره زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعهد رهبران گروه 7 برای حفاظت از کره زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید