اولین واکنش دولت سعودی نسبت به نفتکش حادثه دیده ایرانی

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، سخنگوی اداره مرزبانی دولت سعودی در اولین واکنش به حادثه نفتکش ایرانی در دریای سرخ، مدعی شد که قصد یاری رسانی به این نفتکش را داشته است.

اولین واکنش دولت سعودی نسبت به نفتکش حادثه دیده ایرانی

به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی اداره مرزبانی سعودی امروز (شنبه) در اولین واکنش به حادثه برای نفتکش ایرانی در دریای سرخ و در نزدیکی ساحل جده مدعی شدکه مرزبانی سعودی قصد یاری رسانی داشته اما نفتکش ایرانی جی پی اس خود را خاموش نموده و تماس ها را بی پاسخ گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، در بیانیه صادر شده آمده است که در ساعت 11:47 دقیقه روز آدینه (به وقت محلی) ایمیلی از ایستگاه ساحلی جده دریافت شد که حاوی پیغام ناخدای نفتکش (سابیتی) که پرچم ایران را حمل می کرد بود.

به ادعای مرزبانی سعودی، در پیغام ناخدای نفتکش آمده بود که دماغه نفتکش دچار شکستگی شده و مواد نفتی در حال نشت کردن به داخل دریاست.

این بیانیه اضافه نمود: هنگامی که در حال تحلیل اطلاعات از سوی مراکز هماهنگی جهت امدادرسانی بودیم، معین شد که نفتکش به جهت خود ادامه داده و از مسافت 67 مایل دریایی ساحل جده دور شده است و همچنین جی پی اس خود را نیز خاموش نموده و به تماس ها جوابگو نیست.

مرزبانی دولت سعودی در ادامه مدعی شد: در ساعت 15:50 دقیقه، بار دیگر مکان نفتکش به روزرسانی و معین شد که در مسافت 79 مایل دریایی در جنوب غرب ساحل جده و در 64 مایل دریایی نزدیک ترین ساحل قرار گرفته است و با سرعت 9.7 گره دریایی در درجه 152 در حال حرکت است.

بامداد روز آدینه، بدنه یک فروند نفت کش ایرانی (سابیتی) متعلق به شرکت ملی نفت کش در 60 مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار شد. این نفت کش پس از مدتی به شرایط پایدار رسید و جهت خود را به سوی خلیج فارس در پیش گرفت.

در پی این ماجرا، دیروز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، اعلام نمود: آنالیز های صورت گرفته توسط شرکت ملی نفت کش ایران نشان می دهد که کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفت کش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در این خصوص تاکید نموده است که اهزنی دریایی و شرارت در آبراه های بین المللی که با هدف ناامن سازی رفت و آمد شناورهای تجاری انجام می گردد بدون پاسخ نخواهد ماند.

شمخانی تصریح نموده، با آنالیز تصاویر ویدیویی موجود و شواهد اطلاعاتی جمع آوری شده، سرنخ های اصلی این ماجراجویی خطرناک بدست آمده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "اولین واکنش دولت سعودی نسبت به نفتکش حادثه دیده ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین واکنش دولت سعودی نسبت به نفتکش حادثه دیده ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید