آزمون هوش هیجانی تشخیص حالات چهره

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، آزمون هوش هیجانی به شما کمک می کند تا توانایی خود را در زمینه تشخیص حالات چهره و احساسات دیگران که از مولفه های هوش هیجانی است، محک بزنید.

آزمون هوش هیجانی تشخیص حالات چهره

برای اندازه گیری هوش هیجانی آزمون ها و پرسشنامه های متفاوتی طراحی شده است که یکی از آنها آزمون هوش هیجانی تشخیص حالات چهره می باشد. این آزمون براساس این نظریه که یکی از مولفه های هوش هیجانی را تشخیص و درک احساسات و عواطف دیگران می داند ساخته شده است. برای آشنایی بیشتر با اینگونه آزمون ها لازم است ابتدا با تعریف و همچنین مولفه های هوش هیجانی بیشتر آشنا شویم.

تعریف هوش هیجانی

هوش هیجانی جدیدترین نوع هوشی است که روان شناس ها درباره آن نظریه پردازی کرده اند. مد دنیای روان شناسی است و روز به روز به تعداد کتاب هایی که در این باره نوشته می شوند اضافه می گردد. در واقع به ظرفیت ایجاد نتایج مثبت در روابط با خود و دیگران هوش هیجانی گفته می گردد که:

  • ما را قادر می سازد تا بتوانیم احساسات خود را شناخته و آن را به صورت مطلوبی ابراز و اداره کنیم.
  • در شناخت و درک هیجانات دیگران و دیدن چشم اندازشان به ما کمک می کند و ما را نسبت به حالت هیجانی گروه، رویدادها و ارتباطات حساس می سازد.
  • به ما کمک می کند تا که در برقراری ارتباط با همکاران، اعضا خانواده و آشنایان پیروز باشیم.
  • کننده توانایی تشخیص، ارزیابی و بیان هیجان به نحو صحیح و سازگارانه است.
  • قابل اندازه گیری به کمک آزمون هوش هیجانی بوده و همچنین قابلیت پرورش دارد.

مولفه های هوش هیجانی

1) شناخت عواطف خود:

خودآگاهی، یعنی تشخیص هراحساس به همان صورتی که بروز می کند، سنگ بنای هوش هیجانی است. توانایی نظارت بر احساسات در هر لحظه برای به دست آوردن بینش روان شناختی و ادراک خویشتن نقشی تعیین کننده دارد. افرادی که نسبت به احساسات خود اطمینان بیشتری دارند بهتر می توانند زندگی خویش را هدایت کنند. این افراد درباره احساسات واقعی خود در زمینه اتخاذ تصمیمات زندگی، از انتخاب همسر گرفته تا شغلی که برمی گزینند، احساس اطمینان بیشتری دارند.

2) به کار بردن درست هیجان ها:

قدرت تنظیم احساسات خود، توانایی است که بر حس خودآگاهی متکی می باشد و به ظرفیت شخص برای تسکین دادن خود، مدیریت استرس یا درمان بی حوصلگی متداول اشاره دارد. افرادی که به لحاظ این توانایی ضعیفند، مدام با احساس نومیدی، خشم مزمن و افسردگی دست به گریبانند، در حالی که افرادی که در آن مهارت زیادی دارند با سرعت بسیار بیشتری می توانند ناملایمات زندگی را پشت سر بگذارند.

3) کنترل خویشتن:

خویشتن داری عاطفی یا همان به تاخیر انداختن کامرواسازی و فرونشاندن تکانه ها یکی از مولفه های اساسی هوش هیجانی است که شامل تسلط بر نفس، تاخیر در ارضای فوری خواسته ها و امیال، رهبری هیجان ها و توان قرار دریافت در یک شرایط روانی مطلوب می گردد. افراد دارای این مهارت در هر کاری که به عهده می گیرند بسیار اثربخش خواهند بود.

4) همدلی و شناخت عواطف دیگران:

همدلی، اساس مهارت رابطه بامردم است. افرادی که از همدلی بیشتری برخوردارند به علایم اجتماعی ظریفی که نشان دهنده نیازها یا خواسته های دیگران است توجه بیشتری نشان می دهند. این توانایی آنان را در حرفه هایی مانند تدریس، فروش و مدیریت پیروز تر می سازد. انسان هایی که در شناخت عواطف دیگران مهارت دارند به راحتی و گاهی بدون دیدن چهره طرف مقابل مثلا از پشت تلفن قادرند حالت روحی دیگران را حدس بزنند. شناخت عوطف دیگران به ویژه در روابط بین زوجین اهمیت دارد.

5) توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران:

بخش عمده ای از هنر برقراری ارتباط، مهارت کنترل عواطف در دیگران است. افرادی که در این زمینه مهارت دارند، به خوبی و عمیقا به دیگران گوش می دهند، دیگران را می پذیرند و دست به قضاوت نمی زنند، در دیگران به جای احساس گناه، احساس ارزش و عزت تولید می کنند و در هر آن چه که به کنش متقابل آرام با دیگران بازمی گردد به خوبی عمل می کنند.

  • افراد از نظر توانایی خود در هر یک از این حیطه ها با یکدیگر تفاوت دارند. میزان مهارت افراد در هر یک از این زمینه ها را می توان با آزمون هوش هیجانی سنجید و می توان سستی افراد را در مهارت های عاطفی جبران کرد و بهبود بخشید.

آزمون هوش هیجانی تشخیص حالات چهره

تجلیات هیجانی چهره، یک زبان جهانی و فراگیر برای احساسات هستند که شادی، ناراحتی، عصبانیت، ترس و خیلی احساسات دیگر را در همان لحظه به ما نشان می دهند. درک و تشخیص این تجلیات هیجانی، در همدردی کردن و دلسوزی با اطرافیان از اهمیت بالایی برخوردار است.

آزمون هوش هیجانی توسط دکتر پل اِکمن و داچر کلتنر تهیه شده و به شما کمک می کند تا توانایی خود را در تشخیص احساسات افراد از روی حالات چهره بسنجید. در این پرسشنامه از 20 حالت چهره متفاوت برای تشخیص هیجانات مختلف استفاده شده است.

پیروزیت در آزمون هوش هیجانی یا نمره بالا در پرسشنامه هوش هیجانی لزوما به این معنی نیست که شما از هر کس دیگر، کامل تر و بالغ تر هستید یا به روشنفکری معنوی دست پیدا کرده اید. این به آن معنی است که شما برخی از چیزها را بهتر از اغلب مردم درک می کنید.

گروه روانشناسی وبلاگ خرید اینترنتی

منبع: setare.com

به "آزمون هوش هیجانی تشخیص حالات چهره" امتیاز دهید

1 کاربر به "آزمون هوش هیجانی تشخیص حالات چهره" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمون هوش هیجانی تشخیص حالات چهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید