7 علت افزایش وزن در دوران قاعدگی

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، اگر درست پیش از شروع قاعدگی روی ترازو رفته باشید، احتمالا متوجه مقداری اضافه وزن شده اید. اما پیش از دستپاچه شدن، این نکته را به یاد داشته باشید که افزایش وزن در دوران قاعدگی یکی از عوارض جانبی شایع در این دوران است. حتی اگر در رژیم غذایی یا تمرین ورزشی تان تغییری نداده باشید، باز هم ممکن است با افزایش وزن در دوران قاعدگی روبه رو شوید.

7 علت افزایش وزن در دوران قاعدگی

1. پروژسترون بالا

دکتر اوکتاویا کنون (Dr. Octavia Cannon) متخصص زنان است. به نظر او، درست پیش از شروع قاعدگی، سطح هورمون استروژن و پروژسترون تولیدشده در تخمدان ها به بالاترین حد خود می رسد. بالا بودن این هورمون ها می تواند زنان را مستعد افزایش وزن در دوران قاعدگی کند. دکتر کانون می گوید: بالا بودن سطح این هورمون درست پیش از شروع قاعدگی می تواند موجب افزایش اشتها شود. بنابراین زنان غذای بیشتری در این دوران می خورند.

2. سروتونین پایینمغز هم می تواند در این دوران حقه هایی به کار ببندد. دکتر کانون می گوید: زمانی که سطح استروژن پایین می آید و خون ریزی قاعدگی شروع می شود، سطح سروتونین بدن هم پایین می آید. پایین بودن اندازه سروتونین معمولا موجب تمایل به شیرینی جات می شود. مصرف شیرینی جات هم می تواند موجب پرخوری و یکی دیگر از عوامل افزایش وزن در دوران قاعدگی باشد.

3. احتباس آبهورمون های قاعدگی فقط با اشتهای شما کار ندارند. طبق گفتهٔ دکتر پریز آگوستوس (Dr. Praise Augustus)، جراح زنان و زایمان، این هورمون ها موجب احتباس آب در بدن می شوند. او معتقد است: در این دوران، اندازه احتباس آب در بدن بالا می رود، زیرا پروژسترون موجب انبساط رگ های خونی به منظور آماده سازی غشای داخلی رحم می شود. این فرایند وابسته به نمک است. بنابراین، اگر در این دوران تمایل بیشتری به مصرف غذاهای شور دارید، پف بیشتری را تجربه خواهید کرد.

4. مقاومت به انسولیناگر پیش از شروع قاعدگی تان، تمایل سیری ناپذیری به شیرینی جات دارید، می توان پروژسترون را مقصر دانست. دکتر آگوستوس می گوید: هیچ توضیح مشخصی دربارۀ تغییرات رژیم غذایی وجود ندارد، اما این موضوع را می دانیم که پروژسترون باعث بالا رفتن مقاومت به انسولین می شود. این بدان معناست که در چنین شرایطی، بدن مثل قبل قادر به پردازش قند نخواهد بود. پس قند مدت بیشتری در خون باقی می ماند. این مسئله می تواند موجب افزایش وزن شود.

به نظر او، زنان مبتلا به دیابت که روزانه سطح قند خون خود را اندازه گیری می کنند، این موضوع را ملموس تر درک خواهند کرد.

5. پایین بودن مهمیمبه عقیدۀ دکتر کانون، نزدیک شروع قاعدگی، اندازه طبیعی مهمیم در بدن کاهش می یابد. او می گوید: ازآنجاکه مهمیم اندازه آب بدن را تنظیم می کند، کمبود آن موجب کم آبی خواهد شد. کم آبی بدن هم گول زننده است. کم آبی می تواند این فکر را در سر شما بیندازد که گرسنه اید. اما در حقیقت شما تشنه هستید. کمبود مهمیم می تواند تمایل به مصرف شیرینی را بالا ببرد. در این حالت، به جای نوشیدن یک لیوان آب، بیشتر مایل به غذا خوردن هستید.

دکتر کانون پیشنهاد می دهد که پیش از صرف میان وعده ای اضافی، یک لیوان آب بنوشید.

6. تحرک پایینهمان طور که سطح هورمون ها بالا و پایین می شود، احتمالا نشانه های سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مثل خستگی، نفخ و دردهای شکمی را هم حس می کنید. همۀ اینها با دیگر نشانه ها در کنار هم می توانند به برنامۀ ورزشی شما آسیب بزنند؛ درنتیجه با افزایش وزن در دوران قاعدگی روبه رو می شوید. محققان به این نتیجه رسیده اند که هشت هفته ورزش هوازی می تواند نشانه های سندرم پیش از قاعدگی را کم کند. شاید این آخرین کاری باشد که بخواهید انجام دهید، اما داشتن برنامه ورزشی منظم به کاهش این علائم کمک شایانی خواهد کرد.

7. بیماری یا اختلالهرچند ممکن است با افزایش وزن در دوران قاعدگی روبه رو شوید، طبق گفتۀ دکتر آگوستوس، وزن اضافی بیشتر خانم ها با شروع خونریزی از بین می رود. او می گوید: ممکن است برخی خانم ها متوجه افزایش وزن پایداری شوند که در واقع منشأ آن دریافت کالری بیشتر در طول ماه بوده است.

باوجود این، اگر نشانه های افزایش وزن قاعدگی مشکل ساز شده است یا افزایش وزن پایداری دارید، حتما با پزشک مشورت کنید. احتمال دارد به چنین مشکلاتی مبتلا شده باشید: اختلال ناخوشی پیشاقاعدگی (PMDD که از سندرم پیش قاعدگی شدیدتر است)، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا کم کاری تیروئید. همۀ این شرایط ها می توانند موجب افزایش وزن در دوران قاعدگی شوند. ممکن است در این شرایط برای کاهش نشانه ها به دارودرمانی نیاز باشد.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون

به "7 علت افزایش وزن در دوران قاعدگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 علت افزایش وزن در دوران قاعدگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید