4 استفاده فوق العاده از زردچوبه برای گیاهان!

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، زردچوبه خوراکی مقوی است و اثرات زیادی بر سلامتی ما دارد. اما می دانستید علاوه بر تاثیر آن بر سلامتی انسان، زرد چوبه، برای باغچه و گلدان هاتان هم عالی است!

4 استفاده فوق العاده از زردچوبه برای گیاهان!

زردچوبه یکی از ادویه هایی است که در غذاهای ایرانی به وفور از آن استفاده می شود. این ادویه طعمی عجیب و غریب و بویی خوش دارد. به علاوه، زردچوبه مصارف زیادی برای سلامتی و زیبایی هم دارد. این خوراکی عالی حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد عفونی کننده است و در مبارزه با سرطان، افزایش سلامتی مغز، بهتر کردن هضم و … کاربرد دارد. اما بحث امروز ما نه درمورد آشپزی است و نه سلامتی، این بار می خواهیم با اثرات زردچوبه بر گیاهان آشنا شویم و استفاده های فوق العاده آن در پرورش گل و گیاه را یاد بگیریم.

1- آفت کش

به نظر ما طعم زردچوبه بی نظیر است اما مورچه ها و دیگر آفات از آن متنفرند و سعی می کنند از آن دوری کنند. تنها کاری که باید برای مبارزه و دور کردن آفات، به خصوص مورچه ها، انجام دهید آن است که مقداری پودر زردچوبه را در اطراف گیاه، روی برگ های آن و یا در نزدیکی لانه مورچه ها بریزید. همانطور که می دانید مورچه ها باعث حمله شته ها به گیاهان می شوند، پس مبارزه با آنها به معنی مبارزه با شته هایی است که شیره گیاهان تان را مینوشند و آنها را ضعیف می منند. به خاطر داشته باشید کلید موفقیت در استفاده از این آفت کش ارگانیک، استمرار است. پس انتظار نداشته باشید تنها با چند بار استفاده از زردچوبه تمام آفات و مورچه ها از بین بروند، باید این کار را چند روز متوالی انجام دهید. این روش به خصوص برای به عمل آوردن محصولاتی ارگانیک عالی است. اگر برای مصرف خودتان سبزیجات کاشته اید، به جای استاده از آفت کش های شیمیایی برای مبارزه با آفات، از زردچوبه استفاده کنید. به این ترتیب خیال تان هم از بابت سلامت محصول تان راحت است.

2- درمان زخم ها

اگر جایی از بدن تان زخم یا خراش برداشت و شروع به خونریزی کرد، می توانید خمیری از پودر زردچوبه مخلوط با آب را روی آن بمالید تا درمان شود. همین قضیه برای گیاهان هم صادق است. اگر بر اثر هرس یا هر اتفاق دیگری زخم یا خراشی روی هر قسمت از ساقه گیاه ایجاد شد، می توانید از زرد چوبه برای درمان آن استفاده کنید. برای این منظور یا با استفاده از زردچوبه خمیری درست کنید و روی زخم قرار دهید و یا پودر زردچوبه را روی آن بپاشید تا زخم به طور طبیعی درمان شود. دلیل استفاده از زردچوبه برای درمان آن است که این ادویه باعث جلوگیری از هر گونه بیماری باکتریایی یا قارچی می شود. همچنین زردچوبه سرعت درمان زخم و خراش را افزایش می دهد.

3- درمان سفیدک پودری

گیاهان تان از بیماری قارچی سفیدک پودری رنج می برند؟ زرد چوبه می تواند آنها را درمان کند! این بیماری، همان بیماری است که به صورت گرد سفیدی روی برگ های گیاه تان می نشیند. سفیدک پودری به گروهی از بیماری ها گفته می شود که تمامی آنها به صورت پودر سفیدی، برگ، ساقه و گاهی حتی گل گیاه را هم می پوشانند. این بیماری معمولا گیاه را نمی کشد اما آن را تضعیف می کند و سطح فتوسنتز را کاهش می دهد و در نتیجه محصول یا گل دهی گیاه کم می شود. البته در موارد بسیاری باعث مرگ گیاه هم می شود. برای درمان این بیماری یک قسمت زردچوبه را با دو قسمت خاکستر چوب مخلوط کنید و در روزی که هوا آرام و بدون باد است بر روی گیاه بپاشید. توصیه می شود این کار را در صبح زود انجام دهید زیرا شبنمی که روی گیاه قرار گرفته است باعث چسبیدن بیشتر این پودر روی برگ و ساقه می شود.

4- درمان نیش حشرات

درمان ارگانیک بهترین راه است! وقتی داشتید در باغچه روی گیاهان تان کار می کردید مورد حمله حشرات قرار گرفتید؟ 2 قاشق چایخوری زردچوبه را با مقداری آب مخلوط کنید و آن را مستقیما روی جای نیش قرار دهید. زردچوب به راحتی و به سرعت جذب پوست می شود و خارش و قرمزی محل نیش کاهش می یابد.

منبع: فوت و فن / balconygardenweb.com

به "4 استفاده فوق العاده از زردچوبه برای گیاهان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 استفاده فوق العاده از زردچوبه برای گیاهان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید