کلوبتازول، مصارف و عوارض آن

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، کلوبتازول یک نوع کورتیکواستروئید بسیار قوی (توانایی فوق العاده بالا) است که برای درمان انواع بیماری های پوستی (از جمله اگزما، درماتیت، آلرژی، بثورات) استفاده می گردد.

کلوبتازول، مصارف و عوارض آن

چگونگی استفاده از لوسیون کلوبتازول

قبل از آغاز استفاده از لوسیون کلوبتازول و هربار استفاده مجدد، بروشور اطلاعات بیمار که به وسیله داروساز ارائه شده است را مطالعه کنید.

اگر در خصوص دارو سوالی دارید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

از این دارو فقط بر روی پوست بهره ببرید.

با این حال آن را روی صورت، کشاله ران یا زیر بغل استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک دستور چنین کاری را داده باشد.

دست هایتان را بشویید و خشک کنید.

قبل از استفاده از دارو ناحیه مورد نظر را تمیز و خشک کنید.

معمولاً 2 بار در روز یا طبق دستور پزشک، یک لایه نازک از دارو را روی ناحیه مورد نظر به آرامی بمالید. ناحیه مورد نظر را نپوشانید و پانسمان نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد.

پس از مصرف دارو، دست ها را بشویید مگر اینکه از این دارو برای درمان دست بهره ببرید.

اگر از این دارو در نزدیکی چشم استفاده می کنید، از استفاده از آن در چشم خودداری کنید زیرا این کار ممکن است باعث بدتر شدن یا ایجاد گلوکوم شود.

بعلاوه از مصرف این دارو در بینی یا دهان جلوگیری کنید. اگر این قسمت ها با این دارو تماس داشتند، با اندازه زیادی آب شستشو دهید.

بیش از 50 گرم (50 میلی لیتر یا 1.75 اونس) از دارو را در یک هفته مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک تجویز نموده باشد.

انجام این کار خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش می دهد.

از این دارو فقط برای شرایط تجویز شده بهره ببرید.

برای دوره زمانی بیش از 4 هفته از کلوبتازول استفاده نکنید، مگر اینکه به وسیله پزشک تجویز شده باشد. اگر طی 2 هفته درمان با کلوبتازول بهبود نیافتید، یا اگر شرایط شما بدتر شد، از مصرف این دارو جلوگیری کنید و به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

هنگام استفاده از این دارو روی پوست، ممکن است سوزش، خارش، تحریک یا خشکی رخ دهد. این عوارض باید ظرف چند روز پس از آنکه بدن شما به دارو سازگار می شود، ناپدید شوند.

اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را بدین علت برای شما تجویز نموده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است.

بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می نمایند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر کدام از این علائم نادر، اما جدی، فوراً به پزشک اطلاع دهید: کشیدگی پوست، نازک شدن / تغییر رنگ پوست، آکنه، رشد زیاد / ناخواسته مو، التهاب یا عفونت فولیکول مو (فولیکولیت).

عفونت های پوستی می توانند هنگام استفاده از این دارو بدتر شوند. اگر قرمزی، تورم یا تحریک پذیری، بهبود نیافت، پزشک خود را آگاه نمایید.

به ندرت ممکن است این دارو از پوست به جریان خون جذب شود.

این مسئله می تواند منجر به افزایش سطح کورتیکواستروئید شود.

این موارد بیشتر در بچه ها و افرادی که از این دارو برای مدت زمان طولانی و یا در ناحیه وسیعی از پوست استفاده می نمایند، رخ می دهند.

در صورت بروز هر کدام از موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید: خستگی غیرمعمول / شدید، کاهش وزن، سردرد، تورم مچ پا / پاها، افزایش تشنگی / ادرار، مسائل بینایی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است.

اما اگر متوجه بروز علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد احتیاط

قبل از استفاده از کلوبتازول، اگر به این دارو یا به هر داروی استروئیدی دیگر (به عنوان مثال، هیدروکورتیزون، دگزامتازون) حساسیت دارویی دارید؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید با پزشک مطرح کنید.

این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مسائل دیگر ایجاد نمایند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود آگاه نمایید، به ویژه: گردش خون ضعیف، دیابت، سایر بیماری های پوستی (مانند روزاسه، اگزمای اطراف دهان)، مسائل سیستم ایمنی.

در صورت وجود عفونت یا درد در ناحیه ای که می خواهید از دارو بهره ببرید، از مصرف آن خودداری نمایید.

به ندرت، با استفاده از داروهای کورتیکواستروئید برای مدت زمان طولانی و یا در ناحیه ای وسیع از پوست برای بدن واکنش به استرس فیزیکی دشوارتر می شود.

بنابراین قبل از عمل جراحی یا درمان اورژانسی، یا در صورت داشتن بیماری / آسیب جدی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که از این دارو استفاده می کنید یا در چند ماه گذشته از این دارو استفاده نموده اید.

اگرچه بعید است، اما این دارو ممکن است در صورت استفاده طولانی مدت رشد کودک را کند سازد. تأثیر بر قد نهایی در بزرگسالی تعیین نیست. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا قد کودک شما آنالیز شود.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت احتیاج شدید مورد استفاده قرار گیرد. در خصوص خطرات و مزایا با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر در صورت استعمال روی پوست، تعیین نیست.

داروهای مشابه در صورتی که به صورت خوراکی مصرف می شوند به شیر مادر انتقال می یابند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک یا داروساز شما از تداخل تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه / گیاهی که ممکن است از آنها بهره ببرید به خصوص: کورتیکواستروئیدهای خوراکی (به عنوان مثال، پردنیزون)، سایر کورتیکواستروئیدهای موضعی (به عنوان مثال، هیدروکورتیزون) و داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می نمایند (مانند سیکلوسپورین) آگاه هستند.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعد از آن برای سایر مسائل پوستی از آن استفاده نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد. در این موارد ممکن است داروهای متفاوتی لازم باشد.

مصرف دوز بالا یا اوردوز

در صورتی که دوز بالایی مصرف شود با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید.

در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن 1490 تماس بگیرید.

ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس 115 تماس بگیرند.

نکته های مهم

کلوبتازول را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است.

تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود.

برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون

به "کلوبتازول، مصارف و عوارض آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلوبتازول، مصارف و عوارض آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید