کاهش ابتلا به آلزایمر با ورزش

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، خبرگزاری خبرنگاران- محققان در پژوهش تازه خود دریافته اند که ورزش کردن می تواند با کنترل فعالیت سلول های ایمنی مغز، خطر بروز آلزایمر و التهاب مغزی را کاهش دهد.

کاهش ابتلا به آلزایمر با ورزش

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، هیچ کس با اثر مثبت سبک زندگی فعال مخالفت نمی کند، اما معین نیست که فعالیت بدنی چگونه سلامت مغز را به ویژه در بیماران مبتلا به آلزایمر بهبود می بخشد. این مزایا ممکن است به وسیله کاهش فعالیت سلول های ایمنی حاصل شوند.

سلول های ایمنی مغز موسوم به میکروگلیا (Microglia)، برای پاک کردن ضایعات و مهاجمان خارجی از مغز فعال می شوند، اما فعال سازی بیش از مقدار می تواند به بروز التهاب، آسیب رسیدن به نورون ها و اختلال در سیگنال دهی مغز منجر گردد. ورزش کردن می تواند به کاهش فعال سازی نابه جا در حیوانات یاری کند، اما این ارتباط تا به امروز در انسان ها ثابت نشده بود.

کیتلین کاسالتو (Kaitlin Casaletto)، پژوهشگر انجمن علوم اعصاب آمریکا (SfN) و همکارانش، رابطه میان فعالیت بدنی و فعال سازی میکروگلیا را در 167 فرد مسن آنالیز کردند. شرکت کنندگان تا 10 روز و هر روز به مدت 24 ساعت از صفحه نمایش فعالیت استفاده کردند. پژوهشگران، فعال شدن میکروگلیا و آسیب شناسی بیماری آلزایمر را در تجزیه و تحلیل بافت مغز مقدار گیری کردند. آن ها دریافتند که فعالیت بدنی بیشتر، به کاهش فعال سازی میکروگلیا، به ویژه در شکنج گیجگاهی تحتانی (inferior temporal gyrus) منجر می گردد که بیشترین آسیب ناشی از آلزایمر را می بیند.

پژوهشگران دریافتند که فعالیت بدنی، تاثیر بارزی بر التهاب مغز افراد مبتلا به آلزایمر شدید دارد.

پژوهش های آینده به آنالیز این موضوع خواهند پرداخت که آیا مداخله فعالیت بدنی می تواند فعال سازی میکروگلیا را در بیماران مبتلا به آلزایمر تغییر دهد یا خیر.

این پژوهش، در مجله JNeurosci به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری آریا

به "کاهش ابتلا به آلزایمر با ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ابتلا به آلزایمر با ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید