به این گیاه توجه نکنید

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، فکر نمی کنم گیاه خانگی به مقدار پتوس محبوب باشد و در همه جا یافت گردد! این گیاه بی همتا اصلا بهانه گیر نیست و با هر شرایطی زنده می ماند. یکی از دلایل محبوبیت بیش از حدش هم همین است!

به این گیاه توجه نکنید

اگر حوصله نگهداری از گل و گیاه را ندارید، برنامه روزانه پری دارید و یا تنبل هستید، پتوس یکی از برترین گیاهانی است که می توانید پرورش دهید!

همانطور که گفتیم پتوس یکی از آسان ترین گیاهان خانگی برای پرورش است که شاخسار رونده بلندی فراوری می نماید. شاخه های پتوس در جنگل های استوایی می توانند حتی به درازای 12 متر هم برسند! اما اگر آن را در گلدان بکارید شاخه ها در حدود 180 سانتی متر تا 3 متر رشد می نمایند. اما اگر پتوس شما باز هم به رشدش ادامه داد تعجب نکنید!

پتوس به ندرت گل می دهد اما اگر گل می خواهید باید منتظر گل هایی سفید باشید. این گیاه انواع ابلق و ساده دارد. ابلق این گیاه به رنگ های سبز - سفید یا سبز - زرد است.

شرایط رشد

- نور

همانطور که گفتیم پتوس گیاهی بسیار مقاوم است و شرایط کم نوری را به خوبی تحمل می نماید. تنها کاری که باید برای این گیاه انجام دهید آن است که اجازه ندهید شاخسار آن از حد مشخصی بزرگ تر شوند.

- آبیاری

پتوس دوست دارد خاکش در بین دو آبیاری تقریبا خشک گردد. اگر به گیاه مرتبا آب دهید و خاکش را همواره مرطوب نگه دارید، ریشه ها می پوسند. اجازه دهید خود گیاه به شما بگوید چه زمانی احتیاج به آبیاری دارد. زمانی که شاخسار آغاز به افتادن و اندکی پژمرده شدن کردند، به گیاه آب بدهید. فواصل آبیاری را آنقدر طولانی نکنید که برگ ها کاملا پژمرده شوند، در غیر این صورت برگ های گیاه می ریزند.

- خاک

پتوس خاکی اندکی اسیدی را ترجیح می دهد، اما هر خاک گلدانی استانداردی که زهکشی خوبی هم داشته باشد برای کاشت پتوس بهتر است.

- کود دهی

پتوس به کود دهی زیادی احتیاج ندارد و تغذیه بیش از مقدار ای از شما انتظار ندارد اما از آنجایی که بیشتر خاک ها فاقد مواد غذایی هستند بهتر است گیاه را هر ما یا هر دو ماه یک بار کود دهی کنید.

- هرس

هرس پتوس امری الزامی نیست اما می توانید برای اینکه گیاه را آراسته کنید و رشدش را کنترل کنید آن را هرس کنید. پس می توانید برای تشویق گیاه به پر پشت شدن آن را هرس کنید. مقدار هرس بستگی به ودتان دارد اما هرس را خیلی سنگین انجام ندهید.

تکثیر

تکثیر پتوس به طرز غافلگیر نماینده ای ساده است. گیاه به آسانی به وسیله قلمه ساقه تکثیر می گردد و قلمه ها به زودی ریشه خواهند داد. برای این کار قلمه ای از انتهای ساقه ها جدا کنید و آن را در آب و یا خاک مرطوب قرار دهید. همانطور که گفتیم قلمه ها خود با میل و رغبت ریشه خواهند داد و احتیاج به هورمون ریشه زایی نیست. اگر قلمه ها را در همان ابتدا در خاک کاشتید که هیچ اما اگر ابتدا آنها را در آب ریشه دار کردید، به محض ریشه دار شدن بجنبید و آنها را در گلدان های کوچکی حاوی خاک تازه بکارید تا بتوانند هر چه زودتر مواد غذایی مورد احتیاجشان را از خاک دریافت نمایند.

تعویض گلدان

بعد از مدتی پیتوس تان گلدانش را پر خواهد نمود و احتیاج به تعویض گلدان دارد. اگر مشاهده کردید با وجود آبیاری منظم باز هم برگ های گیاه آغاز به افتادن می نمایند، احتمالا این به خاطر کم بودن فضای گلدان است. در این زمان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک گردد. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می گردد. گلدانی 1 یا 2 سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

این زمان وقت مناسبی برای هرس گیاه هم هست. اگر نمی خواهید گیاه تان از این مقدار ای که هست بزرگ تر گردد، به راحتی مقداری از شاخسار آن را هرس کنید. و یا می توانید از تمام گیاه قلمه بگیرید و قلمه ها را بکارید. روزش دیگر آن است که گیاه را تقسیم بوته کنید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com

به "به این گیاه توجه نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به این گیاه توجه نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید