بازی دلالان با قیمت لاستیک

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، دبیر کانون انجمن های صنفی کامیونداران گفت: قیمت لاستیک برای کامیون داران همچنان افزایش یافته و می یابد و در این میان دستگاه های متولی نظارتی بر این فرایند نمی نمایند تا دو برابر نرخ منطقی به دست رانندگان نرسد.

بازی دلالان با قیمت لاستیک

احمد کریمی در تبادل نظر با ایسنا اعلام کرد: کامیون داران در سال 1397 مسئله ای به نام لاستیک نداشتند چرا که لاستیک در بازار موجود بود، اما یک ماه پس از اعتراضات خرداد ماه همین سال با کمبود شدید لاستیک روبرو شدیم.

این کالا واقعا در بازار وجود نداشت. از سوی دیگر واردنمایندگان و فراورینمایندگان در آن موقع کم کاری نموده و شرایط را برای ما سخت تر کردند.

وی اضافه نمود: در آن موقع تصمیم بر این شد که از هر ظرفیت ممکنی برای ساماندهی بازار لاستیک استفاده گردد و حتی به تشکل ها اعلام شد که می توانند با ارز 4200 تومانی لاستیک وارد نمایند که طرح بسیار مناسبی بود و در آن سال هیچ مسئله ای از این نظر نداشتیم.

بعلاوه لاستیک بر اساس کارکرد در اختیار کامیون داران قرار می گرفت که کار بسیار خوبی بود و سبب شد تا لاستیک به وفور در سامانه وجود داشته باشد، حتی برای بعضی از سایز ها تقاضا کمتر از عرضه بود تا اینکه در سال گذشته ارز ترجیحی 4200 تومانی برداشته و سبب افزایش قیمت آن شد.

دبیر کانون انجمن های صنفی کامیونداران ادامه داد: البته در شهریور سال گذشته با دستوری که وزیر وقت راه و شهرسازی برای ترخیص لاستیک های وارداتی به جامانده در گمرک با ارز ترجیحی داد تا حدودی بازار متعادل نگه داشته شد، اما به تدریج این لاستیک ها تنها برای کامیون هایی که از بندر امام و بندرعباس کالا های اساسی می آوردند، اختصاص پیدا کرد.

افزایش قیمت لاستیک تا دو برابر نرخ منطقی

کریمی با بیان اینکه البته در آن موقع هم مشکلاتی از جمله کیفیت پایین بعضی لاستیک های وارداتی و قیمت بالای آن ها وجود داشت، اظهار کرد: در حال حاضر لاستیک دولتی وجود ندارد و در بازار، نظارت و کنترلی از سوی دستگاه های نظارتی نیست و قیمت لاستیک به شدت افزایش یافته است.

البته وزارت صمت از سال گذشته اصرار داشت که واردات و توزیع لاستیک به وسیله سامانه جامع تجارت انجام گردد، اما عوامل توزیع خارج از چارچوب قانونی لاستیک را دریافت می نمایند و در لاستیک فروشی ها به نرخ آزاد و بالاتر از قیمتی که برای آن مشخص شده می فروشند.

وی افزود: به عنوان مثال اگر یک جفت لاستیک فراوری داخل حدود 9 میلیون تومان باید فروخته گردد، کمتر از 12 میلیون تومان به دست رانندگان کامیون نمی رسد؛ و لاستیک خارجی که قیمت یک جفت آن 14 میلیون تومان باید باشد تا حدود 30 میلیون تومان افزایش یافته است.

از سوی دیگر وزارت صمت و مراجع متولی نظارتی نمی نمایند و بخشی از لاستیک ها هم به صورت غیر رسمی وارد می شوند که بی کیفیت بوده و بسیاری از آن ها تاریخ مصرف شان گذشته است.

دبیر کانون انجمن های صنفی کامیونداران گفت: در دو جلسه ای که حدود یک ماه و نیم پیش با وزیر راه داشتیم این مسائل را مطرح کردیم که البته با مقاومت بعضی دستگاه ها روبرو شد، اما با وجود اینکه تا کنون اقدام خاصی برای ساماندهی در این زمینه صورت نگرفته است مقرر شد تا جلسه ای با وزیر صمت داشته باشیم و مشکلاتمان را مطرح کنیم تا اقدامی در این خصوص انجام گردد.

منبع: فرارو

به "بازی دلالان با قیمت لاستیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی دلالان با قیمت لاستیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید