آخرین اخبار از اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، اولین بار محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون مالی مجلس اطلاع داد که دولت سیزدهم موافقت کلی خود را با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اعلام نموده، بعد از آن حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم این مساله را تأئید کرد و گفت کوشش بر این است تا آخر سال جاری سهام عدالت به جاماندگان تخصیص پیدا کند.

آخرین اخبار از اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

امروز هم سیداحسان خاندوزی وزیر امور مالی ودارایی خبر داده که رئیس جمهور به دو وزیر اقتصاد و تعاون دستور داده است که برنامه های پوشش اختصاص سهام عدالت به جاماندگان را تدوین نمایند.

تقسیم جاماندگان سهام عدالت به دو گروه

در این زمینه اکبر حیدری، سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی تماس گفت: جاماندگان سهام عدالت به دو گروه تقسیم بندی می شوند که یکی افرادی که دارای حقوق مکتسبه هستند و دارای کارتکس سهام عدالت و کارت پرس شده و یا دعوتنامه سهام عدالت هستند که سهام به آنها تخصیص یافته اما در دولت قبلی گفته شد آنها سهام ندارند و دیگر عده ای از افرادی که در شش دهک کم عایدی جامعه حضور دارند ولی سهام عدالت به آنها تخصیص نیافته است.

وی تأکید کرد: در گروه اول افرادی که حقوق مکتسبه دارند و در طول سال های اجرای سهام عدالت شناسایی شده و کارت دعوت برای آنها ارسال شده و حتی کارتکس کامل یا همان کارت پرس شده سهام عدالت برایشان صادر شده که این افراد حدود دو میلیون نفر هستند که در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی نیستند. بعلاوه حدود دو میلیون نفر دیگر افرادی هستند که مراحل دعوتنامه کارت سهام عدالت برای آنها صورت گرفته اما به مرحله پایانی نرسیده اما برای آنها هم سهامی درنظر گرفته شده بود و مجموعه این جاماندگان به چهار میلیون نفر می رسند.

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی گفت: چون سیستم ثبت نام و ارتباط دبیرخانه مرکزی سهام عدالت با شرکت های تعاونی شهرستانی در یک مقطع دچار اختلال شده بود، بنابراین اطلاعات این افراد وارد نشده و اکنون این افراد دارای سهام عدالت نیستند.

مشمولان شش دهک پایین جامعه

حیدری در ادامه توضیحات خود در خصوص اختصاص سهام عدالت به جاماندگان گفت: دسته دوم کسانی هستند که جزو شش دهک پایین عایدیی جامعه هستند، اما به هر دلیلی مورد شناسایی دولت قرار نگرفته و هرگز سهام عدالت نگرفته اند، در حالی که قانونگذار اعلام نموده بود سهام عدالت برای تقویت ثروت و عایدی 6 دهک پائین عایدیی جامعه اختصاص می یابد. باین افراد حدود 16 میلیون نفر در کشور برآورد می شوند.

حیدری گفت: با توجه به اینکه از ارزش اسمی یک میلیون تومانی سهام عدالت، دولت قبل 47 درصد را به نفع خود مصادره کرد و بیان کرد در طی 10 سال از محل سودهای دریافتی شرکت های سرمایه پذیر به اندازه 532 هزار تومان پرداخت شده و سهامداران عدالت مالک 53 درصد این برگه سهام عدالت هستند، بنابراین 47 درصد به جای مانده سهام به دولت برگشت و از نظر شرعی و قانونی، این سهام باید به شش دهک کم عایدی جامعه اختصاص یابد.

وی گفت: اکنون که نظر رئیس جمهور و دولت سیزدهم بر اختصاص سهام عدالت به جاماندگان است، آنها به راحتی می توانند 47 درصد سهام عدالت به دولت برگشته را به این جاماندگان سهام عدالت و افراد مشمول در شش دهک پائین عایدی جامعه اختصاص دهند.

نگرانی ها در خصوص آزادسازی سهام عدالت

حیدری در خصوص آزادسازی سهام عدالت و اثر آن بر کاهش قیمت این دارایی و اثر آن در بازار سرمایه گفت: سهام عدالت باید از کانال شرکت های تعاونی سهام عدالت مدیریت گردد، در آن صورت مشکل فروش سهام عدالت اثر منفی در بازار ندارد، اما وقتی این سهام عدالت آزاد شده و به وسیله افراد به فروش رسد، اثر منفی در بازار بورس می گذارد و قیمت آن هم افت می نماید.

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی گفت: ما در خصوص نحوه اداره سهام عدالت و بعلاوه شناسایی جاماندگان نامه هایی به سازمان بورس، وزارت اقتصاد، معاونت مالی رئیس جمهور نوشته ایم و اگر می خواهند از نظرات کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی مرتبط با سهام عدالت استفاده نمایند ما در خدمت دولت هستیم.

منبع: فارس

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصاد کلان وبلاگ خرید اینترنتی بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "آخرین اخبار از اختصاص سهام عدالت به جاماندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین اخبار از اختصاص سهام عدالت به جاماندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید