شروع فصل صید با مسائل همیشگی صیادان

به گزارش وبلاگ خرید اینترنتی، اشکان دنیا آرای - ساری-خبرنگار: امروز فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر در مازندران شروع می گردد و بیش از 4 هزار صیاد مازندرانی دل به دریا می زنند و تورهای خود را به آب می اندازند.

شروع فصل صید با مسائل همیشگی صیادان

صیادان مازندرانی در قالب 54 شرکت تعاونی پره از غرب تا شرق مازندران تا انتها دهه دوم فروردین سال آینده مجاز به صید ماهی هستند. صیادان در حالی قرار است 6 ماه کاری خود را از امروز شروع نمایند که هنوز بسیاری از مسائل این قشر پس از سال ها پیگیری رفع نشده و صیادان همچنان در تور مسائل قانونی و ضعف حمایت ها گرفتار هستند. مهم ترین مسائل جامعه صیادی به ویژه در مازندران موضوع در نظر ندریافت شغل صیادی به عنوان یکی از مشاغل سخت و زیان آور و همچنین مساله کاهش سهم بیمه صیادان است؛ موضوعاتی که بیش از یک دهه است مسئولان وعده پیگیری و رفع شدن آنها را می دهند، اما با وجود همه این وعده ها هنوز به سرانجامی نرسیده است.

  • 10 درصد مازاد بر قانون

مدیرعامل اتحادیه شرکت تعاونی ماهیگیران پره مازندران در گفت وگو با وبلاگ خرید اینترنتی با بیان این که صیادان مازندرانی سال هاست پیگیر حل 3 مشکل اساسی شغلی و بیمه ای خود هستند، گفت: مشکل نخست جامعه صیادی موضوع سهم بیمه صیادان است. سال 1387 هیات وزیران در نشستی که به میزبانی استان هرمزگان برگزار گردید، مصوبه ای داشت که بر اساس آن حق بیمه پرداخت شده توسط صیادان از 27 درصد به 17 درصد کاهش یابد، اما این مصوبه که به تایید مجلس شورای اسلامی هم رسید و برای اجرا به تامین اجتماعی ابلاغ شد، به مرجله اجرا نرسید. متاسفانه سازمان تامین اجتماعی حاضر به کاهش این سهم نشد و هنوز صیادان ما 27 درصد حق بیمه را می پردازند.

خشایار نوایی اضافه کرد: قرار بود مابه التفاوت 10 درصدی حق بیمه صیادان از محل هدفمندی یارانه ها تامین گردد که این امر محقق نشد. هر صیاد در حال حاضر حدود 430 هزار تومان در ماه بابت حق بیمه می پردازد یعنی سالانه بیش از 5 میلیون و 100 هزار تومان. اگر تعداد صیادان عضو هر شرکت تعاونی را به طور میانگین 90 نفر در نظر بگیریم، هر شرکت تعاونی در سال باید 464 میلیون تومان حق بیمه پرداخت کند. وی ادامه داد: این رقم برای شرکت های تعاونی پره که طی سال های اخیر به دلایل مختلف سرانه صیدشان کاهش یافته و هزینه های آنها نیز بیشتر شده، بسیار سنگین است.

  • صیادان بدهکار

مدیرعامل اتحادیه شرکت تعاونی ماهیگیران پره با بیان این که نامه نگاری های زیادی برای اجرای این مصوبه بین مسئولان ارشد استان، نمایندگان و مدیران تامین اجتماعی صورت گرفته که به نتیجه نرسیده است، اظهار کرد: 90 درصد شرکت های تعاونی پره مازندران به همین دلیل بدهی های سنگینی به بانک دارند. حتی اخیرا برای مصادره ساختمان اتحادیه شرکت های تعاونی پره استان توسط بانک اقدام شد که با یاری بعضی مسئولان توانستیم فرصتی برای به تاخیر انداختن این اقدام بگیریم.

نوایی گفت: پارسال طی نامه ای ابلاغ شد که دست کم برای 6 ماه تعطیلی صید، سهم بیمه 17 درصدی از صیادان دریافت گردد و صیادان در 6 ماه صید همان حق بیمه 27 درصدی را بپردازند، اما این بخشنامه هم در مازندران اجرا نشد؛ در حالی که صیادان گیلانی از این امتیاز برخوردار شده بودند.

  • سخت و زیان آور بودن صیادی

این فعال و مسئول جامعه صیادی استان اجرا نشدن مصوبه مربوط به قرار دریافت صیادی در بین مشاغل سخت و زیان آور را از دیگر معضلات جامعه صیادی برشمرد و گفت: طبق قانون مشاغل سخت و زیان آور، شاغلان این دسته مشاغل در صورت داشتن 20 سال سابقه کار بازنشست می شوند. صیادی در سال 1392 به عنوان شغلی سخت و زیان آور اعلام شد، اما 3 سال است که این مصوبه لغو شده و بسیاری از صیادان که بیشتر از 60 سال دارند، با بیش از 20 سال سابقه هنوز هم مشغول فعالیت هستند.

این مسئول ادامه داد: صیادان در ماه های کاری خود با سردی هوا، رطوبت و ساعات کار زیاد، انواع بیماری های مفصلی و خطرهای حضور در دریا دست و پنجه نرم می نمایند. این که چنین شغلی در دسته مشاغل سخت و زیان آور قرار نداشته باشد، قابل پذیرش نیست. امیدواریم سال جاری مسئولان این مشکل را رفع نمایند. وی اظهار کرد: بارها برای حل مشکل بازنشستگی 20 ساله صیادان با مسئولان و نمایندگان مجلس نشست ها و رایزنی هایی داشتیم، اما هیچ کدام از این پیگیری ها و وعده های مسئولان هنوز به نتیجه نرسیده است.

  • حقی که داده نشد

مدیرعامل اتحادیه شرکت تعاونی ماهیگیران پره مازندران از پرداخت نشدن بودجه اختصاص داده شده به جامعه صیادی مازندران برای تعدیل شرکت های تعاونی پره کم بازده در استان اشاره و اظهار کرد: دولت در سال 1392 بودجه ای به مبلغ 90 میلیارد تومان برای تثبیت اشتغال صیادی و تعدیل شرکت های کم بازده اختصاص داد. قرار بود این رقم بین 3 استان شمالی به صورت برابر تقسیم گردد. وی ادامه داد: پرداخت این بودجه به تصویب هیات وزیران و مجلس هم رسید. 5 دی 1395 رئیس جمهوری در سفر به گیلان 30 میلیارد تومان سهم استان را پرداخت کرد، اما سهم استان های مازندران و گلستان پرداخت نشد.

نوایی با بیان این که پیگیری های رسمی زیادی برای پرداخت 30 میلیارد تومان به جامعه صیادی مازندران برای تعدیل شرکت ها انجام شد، اظهار کرد: گیلان با همان بودجه توانست 12 شرکت تعاونی کم بازده را تعطیل و کارت صیادی اعضای این شرکت ها را 25 میلیون تومان خریداری کند. با این کار فعالیت جامعه صیادی ساماندهی می گردد و سرانه صید نیز افزایش می یابد. وی گفت: به نظر می رسد نفوذ نمایندگان گیلان در این زمینه بیشتر بود و توانستند بودجه لازم را دریافت نمایند، اما با وجود رایزنی های گسترده با نمایندگان مازندران، این امر برای ما هنوز محقق نشده است.

  • افزایش هزینه صیادی

مدیرعامل اتحادیه شرکت تعاونی ماهیگیران پره مازندران با اشاره به هزینه های بالای جامعه صیادی و کاهش میزان صید در سال های اخیر بیان نمود: هزینه های مربوط به خرید تجهیزات و ادوات صیادی نسبت به پارسال افزایش چشمگیری یافته است. وی ادامه داد: قیمت تور صیادی از کیلویی 30 هزار تومان به کیلویی 120 هزار تومان رسیده است. طناب که پارسال کیلویی 7500 تومان بود، سال جاری کیلویی 28 هزار تومان باید تهیه کنیم. قیمت سرب از کیلویی 12 هزار تومان به حدود 30 هزار تومان رسیده است. یعنی اگر یک شرکت تعاونی پره با حدود 150 میلیون تومان می توانست تجهیزات خود را برای شروع فعالیت آماده کند، سال جاری باید حدود 600 میلیون تومان هزینه کند.

  • خدمات جامعه صیادی

نوایی با بیان این که صیادان حتی در ماه های تعطیلی فصل صید نیز مشغول ارائه خدمات به بخش شیلات کشور هستند، اظهار کرد: اتحادیه تعاونی شرکت های صیادی پره مازندران از سال 1386 شیل گذاری در رودخانه ها را به منظور حفظ ذخایر آبزیان دریای خزر شروع کرد. این مسئول ادامه داد: این اقدام در 16 رودخانه استان برای فراوری بچه ماهی انجام می گردد. حدود 3 سال است که شیل گذاری در حاشیه سواحل نیز توسط شرکت های تعاونی پره و صیادان انجام می گردد.

وی بیان نمود: سال جاری 20 میلیون قطعه بچه ماهی از سوی 24 شرکت تعاونی و 80 میلیون قطعه بچه ماهی در مرکز شهید رجایی ساری فراوری و از سوی صیادان به دریا ریخته شد. این اثرگذاری جامعه صیادی متاسفانه بدون حمایت و پشتیبانی مانده و صیادان هنوز با 3 معضل مهم سهم بیمه، مشاغل سخت و زیان آور و اجرا نشدن طرح تعدیل شرکت های تعاونی پره دست و پنجه نرم می نمایند.

  • مصوبات روی آب

کاهش 10 درصدی سهم بیمه، سخت و زیان آور بودن صیادی و همچنین تعدیل در جامعه صیادی و ساماندهی و تثبیت اشتغال این قشر 3 موضوع مهمی هستند که حتی در کمیسیون عالی شیلات مطرح شد و به تصویب رسید، حتی برای اجرا به وزارت جهاد کشاورزی هم ابلاغ شد؛ مصوبه هایی که اعتبارات اجرای آنها باید پس از تامین اعتبار از محل هدفمندی یارانه ها محقق می شد، اما هنوز پشت وعده ها باقی مانده است و خبری از حل شدن آن ها نیست تا صیادان فصل صید 99-98 را نیز با مسائل مهم و تکراری خود شروع نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "شروع فصل صید با مسائل همیشگی صیادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فصل صید با مسائل همیشگی صیادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید